szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az elsőrendű befektetői magyar adósbesorolás Magyarország előrehaladott pénzügyi és gazdasági EU-integrációját, valamint a szilárd közadósság-kezelést tükrözi – áll a Moody's Investors Service jelentésében.

A Magyarországról Londonban kiadott éves jelentés szerint az "Aa1" szintű devizaadósi országplafon az "A1"-es devizakötvény-adósi besoroláson alapul, és azt tükrözi, hogy igen alacsony a valószínűsége (a kereskedelmi adósokra elrendelt) fizetési moratóriumnak, még abban az esetben is, ha a szuverén kötvényadóssággal a kormány törlesztési késedelembe esnék.

A Moody's májusban jelentette be, hogy több tucat ország, köztük Magyarország akkor újonnan megállapított adóskockázati besorolási plafonját a szuverén adósosztályzat fölé emelte, jelezve a szuverén és a kereskedelmi adósság-kibocsátók adósosztályzatai közötti, addigi szoros kapcsolat további lazulását.

A Magyarországra megállapított új hosszú távú besorolási plafon "Aa1" – más hitelminősítők jelölési módszere alapján "AA plusz" –, ami három fokozattal haladja meg a hosszú lejáratú szuverén magyar adósságra a Moody's listáján jelenleg érvényes "A1" (A plusz) osztályzatot, és már csak egy osztatra van a lehetséges legmagasabb, "Aaa" (AAA) besorolástól.

A Moody's hétfői londoni éves Magyarország-elemzése szerint ugyanakkor valószínűtlen, hogy a kormány az adóemelésen kívül bármilyen egyéb költségvetési reformot bevezet az októberi önkormányzati választások előtt. Az MSZP-nek régóta hosszú távú terve a reformok meghonosítása és a kiadások csökkentése az oktatásban és a helyi önkormányzati rendszerben, de valószínű, hogy ilyen szerkezeti jellegű átalakítások, "ha egyáltalán bármikor lesznek", 2007 előtt nem következnek be.

A Moody's felidézi, hogy a magyar besorolásra negatív kilátást tart érvényben. Ezt a jelentés azzal indokolta, hogy változatlanul bizonytalan a kormány elkötelezettsége a költségvetési szigorítás mellett, ami erősíti a valuta sebezhetőségét, és ezzel az adósságráták és a hitelképesség romlásának lehetőségét.

A Moody's "A1" szintű magyar adósosztályzata mindazonáltal a magasan elsőrendű kategóriában van, és három osztattal haladja meg a Fitch Ratings és a Standard & Poor's által egyaránt érvényben tartott "BBB plusz" közepes besorolást. Jonathan Schiffer, a Moody's alelnöke - amikor a múlt hónapban az MTI-nek nyilatkozva cáfolta az azonnali leminősítésről elterjedt piaci szóbeszédet - az mondta: ez a jelentős különbség a minősítési metodikák különféleségéből ered. A Moody's vezető szakértője visszautalt arra, hogy a cég néhány éve az akkor még csak EU-tagjelölt nyolc közép-kelet-európai ország szuverén deviza- és beladósi besorolásait ez utóbbi, magasabb szinteken egyesítette, az eurókonvergenciára hivatkozva. Magyarország besorolása a Moody's listáján akkor javult az addigi "A3"-ról két fokozattal a jelenlegi "A1"-re.

Schiffer múlt havi nyilatkozata szerint a Moody's továbbra is azzal számol, hogy ezek az országok előbb-utóbb csatlakozni fognak az euróövezethez, jóllehet a folyamat "valamelyest lassabb, mint ahogy azt kezdetben mindenki gondolta". A felminősítést azonban nemcsak ez indokolta, hanem az is, hogy a magyar gazdaság általánosságban mind szorosabban betagozódik az Európai Unió gazdaságába, ami "kedvező folyamat", tette hozzá; ezt az érvet a hétfőn kiadott éves országjelentés is megismételte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Államadósság: Három fokozatra az „értéktelentől”

Magyarországot a még elviselhető legalacsonyabb hitelképes kategóriába fokozta le a Standard and Poor hitelminősítő intézet, BBB+ -ra A mínuszról. Ez azt jelenti, hogy mindössze három fokozat távolságra került a magyar államadósság a „junk”-tól, az értéktelentől. Ezt a baljós értékelést adja a Financial Times mai, pénteki számában.

Vélemény

Megdöbbentő az államadósság

A magyar konvergencia programról kiszivárgott részletek megerősítik befektetők mind erőteljesebb gyanúját, hogy Magyarországnak legalább 6-8 évig várnia kell, amíg bevezetheti az eurót. Megdöbbenést okozott, hogy a kormány előrejelzése szerint az államadósság 2007-től kezdve legalább három évig a GNP 70 százaléka fölött marad.

MTI Gazdaság

A Fitch lerontotta a forintadósság besorolását

Visszaminősítette egy fokozattal Magyarország hosszú futamú szuverén forintadósságát szerdán a Fitch Ratings "a gazdasági egyensúlyt megbontó, makacs költségvetési egyensúlyhiányra" hivatkozva, és meghagyta a most még megerősített devizaadósság leminősítésének lehetőségét is.

MTI Itthon

Auth: adósságcsapdában van Magyarország

Adósságcsapdában van Magyarország, ezért most a GDP 7-10 százalékát érintő kiigazításra van szükség ahhoz, hogy az ország visszatérjen a fenntartható növekedési pályára - mondta Auth Henrik, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.