szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európa legszigorúbbjának tekinthető német betétdíj-rendszer elemzésével vizsgálja a magyar hulladék-visszaváltás szabályozásának módosítási lehetőségeit a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) – közölte Borsányi-Bognár Levente, a szaktárca főosztályvezető-helyettese.

Sörpalackozás Kőbányán. Ösztönözni
a visszaváltást
© hvg.hu
A szakember elmondta, hogy a munka részeként a közelmúltban magyar meghívásra szakértők érkeztek a német környezetvédelmi kormányzattól, akik részletes beszámolót adtak az általuk működtetett szabályozásról.

A főosztályvezető-helyettes elismerően nyilatkozott a hatékonynak bizonyuló német rendszerről. Szerinte megfontolandó, hogy egyes elemeket a magyarországi gyakorlat is átvegyen. Ehhez azonban először közgazdasági elemzéseket kell végezni – tette hozzá Borsányi-Bognár Levente.

Szerinte Németországban jelenleg minden legalább 200 négyzetméter alapterületű bolt köteles az összes létező italcsomagolás-fajtát visszaváltani, és azért a betétdíjat visszafizetni, függetlenül attól, hogy ott vásárolták-e a terméket. A boltok az újratölthető italcsomagolások szortírozása után az egyszer használatos üvegeket, palackokat, alumíniumdobozokat zsákokba rakják, amelyeket aztán hulladékkezelést koordináló szervezetek szállítanak el hasznosításra. A boltok számára a betétdíjat a koordináló cégek térítik meg, miután annak ellenértékét megkapták a gyártótól, illetve importőröktől.

A német rendszer lényegében hasonló a magyarországi szelektív hulladékgyűjtéshez, azzal a különbséggel, hogy az italcsomagolások hulladékait nem színes kukákba, hanem boltokba kell visszavinni. A két rendszer közül azonban a német jóval hatékonyabb a magyarnál, hiszen a német szabályozás anyagilag közvetlenül is érdekeltté teszi az embereket abban, hogy vegyenek részt a környezetbarát hulladékkezelésben.

A magyar rendszer hasonlít abban is a némethez, hogy a szelektív hulladékgyűjtés keretében itt is többnyire koordináló szervezetek végzik a hulladék begyűjtésének és hasznosításának megszervezését. Az embereket ugyanakkor a rendszer csak annyiban ösztönzi anyagilag, hogy a színes kukákba dobott szeméttel csökken az otthoni hulladék mennyisége, s ezáltal adott esetben a szemétdíj is.

Borsányi-Bognár Levente utalt arra, hogy Magyarországon a betétdíj alkalmazása jelenleg önkéntes. A rendszert azok a cégek alkalmazzák egyes kereskedelmi egységeken keresztül, amelyeknek valamiféle gazdasági érdeke fűződik ehhez. Példaként a söripart említette, ahol népszerűek a visszaváltható üveges termékek.

A főosztályvezető-helyettes jelezte, hogy a Németországban 2003-ban bevezetett jelenlegi rendszer eredeti célja a magyarországihoz hasonlóan az újratölthető csomagolású termékek visszaszorulásának megfékezése volt, ezzel elejét véve az eldobható csomagolások térnyerésével növekedő hulladékmennyiségnek.

A német rendszer eredményeként az újratölthető termékek aránya ugyan csak egyes iparágakban javult, azonban ennél jelentősebb eredménye lett a szigornak városképi, illetve hulladékgyűjtési szempontból. A visszavétel közvetlen anyagi érdekeltsége miatt az utcákról lényegében eltűntek a korábban szanaszét heverő, eldobott italos csomagolási hulladékok.

Borsányi-Bognár Levente hangsúlyozta: meg kell vizsgálni, hogy a német rendszer magyarországi átültetésével a feldolgozóipar meg tudna-e megbirkózni az ugrásszerűen megnövekvő, újrahasznosításra váró hulladékkal. Ezen kívül kérdéses az is, hogy a boltok fel tudnának-e készülni a visszavételre és a visszaváltott csomagolások raktározására.

Németországban volt idő a felkészülésre, hiszen 1991-ben kezdték meg, és 1995-ben fogadták el a szabályozás e formájának alapját. A rendszert először az iparral kötött megállapodások alapján, visszavételi arányokhoz kötötten működtették, majd amikor ez kudarcot vallott, hatályba lépett a kötelező rendszer.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Hulladékfeldolgozót avattak Bodrogkeresztúron

Hatvanhat abaúji és zempléni önkormányzat összefogásával félmilliárd forintból építési, bontási hulladék feldolgozására alkalmas üzem épült Bodrogkeresztúron, a létesítményt pénteken adták át.

MTI Itthon

Osztrák hulladékégető építése ellen tiltakoztak Rábafüzesen

Egy a magyar határhoz néhány száz méterre fekvő ausztriai hulladékégető tervezett építése ellen tiltakozott forgalomlassító demonstrációval több civil szervezet a szentgotthárdi önkormányzat támogatásával pénteken a rábafüzesi határátkelőnél.

MTI Itthon

Rákkeltő vegyületeket találtak a dorogi hulladékégetőnél

A szennyeződés az üzemen belüli csapadékcsatornában és a csapadékvíz-tároló medencében is jelen volt, ezért valószínű, hogy a dorogi hulladékégetőt üzemeltető Onyx Magyarország Kft. felelős a múlt héten felfedezett környezetszennyezésért.

MTI Itthon

9,1 milliárdos EU-támogatás a szabolcsi hulladékgazdálkodásra

Az Európai Unió Bizottsága jóváhagyta, hogy a kohéziós alap támogatásával, több mint 35 millió eurós (9,1 milliárd forintos) beruházási költséggel megvalósítsák 240 szabolcsi és zempléni település szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerének első ütemét - jelentette be Gazda László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés elnöke.