szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vezető ipar államok, a Hetek(G7) pénzügyminiszterei és jegybanki kormányzói szingapúri ülésükről kiadott kommüniké szerint elégedettek, hogy az amerikai gazdaság lassulása ellenére is nemzetgazdaságaik jó erőnléti állapotban vannak. Ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy a növekedést az olajár felszökkenése, az infláció és a protekcionista kereskedelmi intézkedések visszafoghatják.

A pénzügyi vezetők ugyanakkor Kínát felszólították monetáris politikájának további lazítására, nevezetesen Paulson amerikai pénzminiszter megfogalmazása szerint a jüan további felértékelésére, és általában a nagy ázsiai ország pénzügyi szektorában végrehajtandó "alapos" reformokra. Szingapúrban az ott tartózkodó Tsu Hsziao-csuan kínai jegybankelnök megerősítette, hogy országa kész a pénzpolitikájával kapcsolatos minden javaslat komoly tanulmányozására.

Az IMF-en belüli szavazati jogok új súlyozása körül fellángoltak a szenvedélyek a nemzetközi szervezet hivatalosan hétfőn kezdődő szingapúri közgyűlés előtt: a nagy, megerősödött fejlődő országok alulsúlyozottnak tartják a maguk szavazati erejét, jóllehet az IMF-ben már jó ideje szó van a szavazati arányok változtatásáról.

Az IMF Pénzügyi Bizottságában "széleskörű egyetértés" van abban, hogy reformálni kell a szavazati kvótákat és az irányításban való erőviszonyokat is - jelentette ki vasárnap Rodrigo Rato, az IMF vezérigazgatója Szingapúrban. A szervezetnél két lépcsőben képzelik el a változtatást: az első, azonnali lépés, Kína, Dél-Korea, Mexikó és Törökország szavazati és képviseleti súlyának növelése lenne, majd további kvótamódosításokat hajtanának végre a 2008-as éves közgyűlésig.

Ez a reformelképzelés azonban nem bírja sok jelentős fejlődő ország, elsősorban a nagyobb latin-amerikai országok támogatását. Nem csak a kvóták nagyságával, hanem a változtatások ütemezésével is elégedetlenek. Négy ország, Brazília, Argentína, India és Egyiptom pénzügyminiszterei közös nyilatkozatukban elfogadhatatlannak nevezték az IMF reformelképzeléseit. Nehezményezik, hogy egyes fejlődő országok nagyobb szavazati, beleszólási jogai más fejlődők ilyen jogainak csorbítását vonnák magukkal. Magának a súlyozásnak a rendjét is kifogásolják: Brazília pénzügyminisztere szerint újabb formulát kellene ezen a téren kitalálni, szakítva azzal, hogy a kvóta "kiutalását" felerészt az adott ország gazdasága nyitottságának függvényében állapítják meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

euractiv.hu Világ

Jelentős világbanki hitelekkel zárkóztatják fel Romániát

Akár 450-500 millió dolláros kölcsönt is adhat 2006 és 2009 között a Világbank Romániának évente - ez szerepel az Országos Partnerségi Stratégia újabb tervezetében, amelyet a bank ügyvezető igazgatóinak tanácsa a múlt héten tárgyalt meg Washingtonban.

hvg.hu Gazdaság

Világbank: néha a harmadik világ is megelőzi Magyarországot

A Világbank és a Nemzetközi Pénzügyi Társaság (IFC) megjelentette Doing Business, 2007 (Vállalkozás 2007) című elemző tanulmányát, amelyben aszerint rangsorolja a világ 175 országát, hogy a különböző paraméterek összevetése alapján mennyire könnyű az adott helyen vállalkozni. Magyarország hat helyet hátracsúszva az idén a 66.-ként zárt. Afrikában néha könnyebb céget alapítani, mint itthon.

MTI Gazdaság

A G7 adósság-elengedést ajánl a szegény országoknak

A hét vezető ipari hatalom (G7) felajánlja a súlyosan eladósodott szegény országok megsegítését célzó program (HIPC) kedvezményezettjeinek adósságuk leírását - mondta a Hetek pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek londoni találkozóját követő sajtóértekezletén a brit pénzügyminiszter.

MTI Tech

Kutatás: a Világbank elégedetlen Kelet-Európával

Kelet-Európa számos országában a kutatásra és fejlesztésre szánt kiadások még közelében sincsenek a GDP egy százalékának, miközben Finnországban az arány 3 százalék, az Egyesült Államokban pedig 2 százalék körüli. Kivétel Csehország, ahol 1,2 százalékos, míg Magyarország esetében - egy 2002. évi adatra hivatkozik a Világbank - kerek 1 százalékos.

MTI Gazdaság

Világbank: egyre több ingatag ország

A Világbank elemzői részlegének értékelése szerint a 2003 évi 17-ről az idei évre 26-ra növekedett azon ingatag országoknak a száma, amelyek veszélyeztetik a globális biztonságot.