Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Összedőlnek-e az eredetileg ötven évre tervezett panelek, miután "lejár" élettartamuk? Mennyit kell költenie egy tulajdonosnak arra, hogy javítson panellakása állapotán? Mi okozza a paneltüzeket? Hogyan alakulnak a panellakások árai? A hvg.hu utánajárt.
© Marton Szilvia |
Nem dől össze, de...
A panellakók félelmét, miszerint a néhány évtizedre tervezett panelekre – amennyiben nem újítják fel - összedőlés vár, a Vincotte szakértője nem osztja. "A panelek élettartama tényleg ötven év, de ez nem jelenti azt, hogy az építést követő ötven év után egyszercsak összedőlnének. Valójában a panelszerkezet 80-100 évig is egyben marad" – mondja, bár azért nem ilyen rózsás a helyzet. "Ha statikailag állékony is a szerkezet, a másodlagos szerkezetek, így a fűtés, a nyílászárók, a tető nagyjából harminc évet bír ki. Vagyis most járják a végüket" – magyarázza Honfi Dániel.
A panelházak a legenda szerint jobban bírják a földrengést, mint más épületek. "Arról, hogy ez igaz-e, még a szakemberek is vitáznak. Az egyik oldal szerint, s ezt az álláspontot osztom én is, ezek a házak olyan alakváltozási képességgel rendelkeznek, mely révén képesek a földrengéskor felszabaduló energia elnyeléshez, de a földrengés hatása ennél azért több tényezőtől is függ, ilyen például az altalaj minősége. Egyébként egy műszaki irányelvnek megfelelően foglalkoztak ezzel a kérdéssel a panelházak tervezésénél" – mondja Honfi.
A panelek nagy hibája, hogy energiapazarló épületek – állítja a Vincotte szakértője. Az illesztéseknél gyengébb a beton, repedések vannak. Rossz a fűtés hatékonyságok, a rossz szigetelés miatt elengedi a hőt. A Vincotte szakértője szerint lakásonként 2-2,5 millió forintot kellene költeni arra, hogy a fűtés, az elektromosság és a hőszigetelés optimális legyen.
Ingatlanszakértők szerint ugyanakkor a tulajdonosok egyszerűen nem tudják finanszírozni ezeket a beruházásokat. "Tévedésnek bizonyult a feltételezés, miszerint a panelben lakók inkább többet költenek, hogy kisebb költségű téglalakásba költözzenek, akár nagyobb anyagi áldozatok árán is. Nem vállalnak húsz-harminc százalékkal nagyobb kiadást, inkább maradnak a panelban, ami legalább saját tulajdon" – magyarázta a hvg.hu-nak Csendes Balázs, az Otthon Centrum szakértője.
Fürdőszoba egy luxuspanelben |
Nem mindegy, hol
Budapesten egyébként átlagosan 8-12 millió forintért lehet ma panellakáshoz jutni, de a lakótelepek elhelyezkedése jelentősen befolyásolja az árat. "A fővárosi paneleknél elképzelhető a 140 ezer forintos négyzetméterár. Az ország más városaiban a budapesti árak 85 százalékáért már lakáshoz juthatunk. Szegeden is keresettek a panelek, sokszor egyetemisták, vagy a szüleik vásárolják, illetve adják tovább egymásnak, sokszor ingatlanközvetítőkön keresztül" – mondja Csendes.
Mivel a gázár emelkedését idén fogják igazán megérezni a lakástulajdonosok, kérdés, mennyire befolyásolja mindez a piacot. Csendes szerint elképzelhető, hogy időlegesen leesnek az árak, de nem valószínû, hogy egy drasztikus áresés keresletet gerjesztene a panelek iránt.
Az utóbbi időben elszaporodott paneltüzek ugyancsak rossz hírét keltik ezeknek az építményeknek, noha szakértők szerint a tűzesetek 90 százaléka a lakók gondatlanságára vezethető vissza. "Leggyakrabban azért riasztják ki a tűzoltókat, mert a szemétledobóba bekerülő cigarettacsikk meggyújtja a tárolóban lévő szemetet, ami füstöl. Mivel a szemétledobó a földszinttől a legfelső emeletig „fut”, ezért az ott keletkező füst az egész épületben, mindegyik emeleten elterjedhet. Ugyanakkor ez nem annyira veszélyes, csak riadalmat kelt. Azért nem veszélyes, mert ilyenkor a konténerben marad a tűz, s az ott tárolt – gyakran nedves – anyagok eleve meg is akadályozzák egy nagyobb tűz kialakulását, tovaterjedését" – magyarázta a hvg.hu-nak Dallos Tamás tűzoltó, a Lánglovagok.hu szakértője.
© Stiller Ákos |
De érdemes egyénileg is védekeznie a lakóknak – magyarázza a Lánglovagok szakértője. Füstjelző készüléket és tűzoltó készüléket már néhány ezer forintért lehet kapni. Ezen kívül érdemes odafigyelni arra, hogy ha elalszik, vagy elmegy otthonról a lakó, akkor ne hagyjon „égve” elektromos készülékeket. Arra is érdemes odafigyelni, hogy a villanyóraszekrény környékén és az erkélyen ne tároljunk limlomokat, amelyek egy felsőbb lakásból kidobott égő cigarettacsikk miatt pillanatok alatt lángra kaphatnak.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.