szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Átalakítaná a jelenlegi jegyzői rendszert Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter, így például több helyi feladatot a kistérségi szintre telepítené át. A szakminiszter erről a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) budapesti elnökségi ülésén beszélt.

Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter a tervezett "reformértékű lépések" között említette az önkormányzatok vagyonkezelői jogainak kiterjesztését, az erős középszint létrehozását, valamint az önkormányzatok feladatainak , és az ahhoz rendelt források áttekintését.
 
A miniszter egyebek mellett "kicsit" erősítené a polgármesterek jogállását, hogy adott esetekben elkerüljék a képviselő-testülettel szembeni "béna kacsa" állapotot. Bajnai Gordon szerint megoldást kellene találni arra is, hogy az önkormányzatok egyértelműen jogsértő döntéseit ne lehessen évekig fenntartani. Utalt arra, hogy ezeket a döntéseket csak az Alkotmánybíróság vagy más bíróságon lehet megtámadni. Példaként említette a mátraszőlősi iskola esetét.
 
Mint mondta, ezért felmerül, hogy a közigazgatási hivatalok ne csak ellenőrzési, hanem "bizonyos szempontból" felügyeleti jogosítványt is kapjanak, így például egy "rövid határidőre felfüggeszthessenek döntéseket". A jegyzők jelenlegi helyzetéről szólva arra hívta fel a figyelmet, hogy 2.500 jogosítványuk van; ebből 1.750 körüli az állami feladatok száma, az államnak mégsincs beleszólása ezekbe.
 
Bajnai Gordon az önkormányzati reform kérdéséről azt mondta, ahogy az előző kormányok, úgy a Gyurcsány-kormány sem tudott "jelentősebb lépéseket" tenni a kétharmados parlamenti támogatás hiányában. Reformot azért érdemes csinálni, hogy jobb szolgáltatást adjunk az állampolgároknak, hogy valami lényegesen olcsóbb legyen, vagy hogy egy új feladatot meg tudjunk oldani - fogalmazott. Mint mondta, csak ez a három indokolhatja a reformot.
 
A szakminiszter szólt arról is, hogy megváltoztatják a hátrányos helyzetű kistérségek körének meghatározását. Ennek alapján a 174 kistérség közül 91 tartozik ebbe a kategóriába, ám közülük csak 47 vehet részt az úgynevezett "kivezető" programban, és ezen belül 33 kaphat célzott programokon felzárkóztató támogatást. Ez utóbbi 33 leghátrányosabb kistérségben mintegy egy millióan élnek - tette hozzá. Közölte, az önkormányzatoknak "adóügyben" 2008-tól nem kell nagy változásra számítaniuk
 
Molnár Gyula, a TÖOSZ elnöke az érdekképviselet álláspontját ismertetve azt mondta: az elmúlt esztendőkben tovább gyengült az önkormányzatok önállósága és autonómiája. Az önkormányzatok jelentős függőségben vannak a központi kormányzattól. Megjegyezte ugyanakkor: "ez nem aktuálpolitika", ez a mindenkori kormányzatra vonatkozik. Közölte, a legnagyobb bajnak azt tartják, hogy ez elmúlt 17 évben számtalan új kötelező feladatot kaptak az önkormányzatok, ám az ezek ellátásához szükséges források jelentős részét nem tették hozzá.
 
A legnagyobb önkormányzati érdekképviselet elnöke a kistelepülések komoly problémájának nevezte, hogy a MÁV járatmegszüntetései után a Volán több településen is leállítja szolgáltatását, így ezek a falvak tömegközlekedés nélkül lehetetlen helyzetbe kerülnek. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a Volán állami tulajdonban van, így e települések kiszolgálása állami feladat kell, hogy legyen.
 
Bajnai Gordon válaszul azt közölte, egyetért azzal, hogy ez állami feladat, és maga sem tartja jónak a helyzetet, mert sérti a közlekedésben az esélyegyenlőséget. Közölte azt is, még ebben az évben ki akarják dolgozni az úgynevezett "önkormányzati minimumot". Ez azokat a minimális önkormányzati szolgáltatásokat rögzítené, amelyek a legkisebb településen is elérhetőek kell hogy legyenek.
 
Kitért arra is, hogy az önkormányzati szövetségek megpróbálnak a politikai pártokkal megállapodni az önkormányzatiságot érintő kétharmados törvénymódosítások támogatásáról. Ezzel, mint mondta, "bizonyos terheket készen állnak átvállalni a kormánytól".
 
A TÖOSZ egyik Heves megyei képviselője a falvak problémái között egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a térség falvaiból a legtöbb "magyar" gyereket szülei városi iskolába viszi, és a kistelepüléseken csak az egyébként is hátrányos helyzetű roma gyerekek maradnak. Ennél nagyobb szegregáció már nincs is - figyelmeztetett. Bajnai Gordon válaszul azt mondta: a szegregáció ügyében tárcaközi bizottságot hozott létre, amely októberben teszi le ajánlásait a lehetséges jogszabály-módosításokkal kapcsolatban.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Eladósodtak az önkormányzatok

Az előző négy évben az önkormányzatok vagyona és költségvetési bevétele közel duplájára nőtt, ennek ellenére közel harmaduk hitelfelvétellel növelte eladósodását - derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2002-2006 közötti időszakot átfogó vizsgálatából.