szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány egy szűk körű ellenőrző testületet hoz létre annak érdekében, hogy a szürke és feketegazdaság kifehérítéséből származó jövedelmek áttekinthetőek legyenek.

Gyurcsány Ferenc kormányfő ismertetése szerint a háromfős ellenőrző testületnek a munkáltatók, valamint a munkavállalók képviselője mellett egy, a feketegazdasághoz értő, elismert szakértő lesz a tagja.
 
A testület minden hónapban ellenőrizheti az államháztartás teljes bevételi oldalát, és évente legalább két alkalommal részletes és nyilvános jelentést tesz közzé arról, hogy a költségvetés terveihez képest a gazdaság kifehéredéséből származóan mennyi a pluszbevétel - közölte a kormányfő.

Mint mondta: szeretné, ha ezt mindenki világosan láthatná, ugyanis elkötelezték magukat azzal kapcsolatban, hogy ezeket a plusz bevételeket az oktatás és a kultúra ügyének megújítására, valamint a közterhek mérséklésére fordítják. "Azt szeretném, hogy erről folyamatosan jelentést készítenének" - fogalmazott. A kormány civil szakértőkből létrehoz egy adóügyi tanácsadó testületet is, amely az APEH elnöke és a Vám- és Pénzügyőrség országos parancsnoka mellett fog működni. Ez a testület a két szervezet mindennapi gyakorlatát, különösen az adózói jogok érvényesülését fogja elemezni, és javaslatokat fog megfogalmazni.
 
A miniszterelnök közölte, hogy ehhez a testülethez fordulhatnak az adózók és a vámot fizetők, ha úgy érzik, nem méltányos az eljárás velük szemben. A kormány novemberben vagy decemberben veszi napirendre a közigazgatási eljárási törvény módosítását, annak érdekében, hogy a közigazgatási eljárásban megerősítsék az eljáró ügyintézők felelősségét és kiterjesszék az állami kárfelelősséget.
 
Gyurcsány Ferenc elmondta, hatékonyabban kívánják szankcionálni a környezeti károkozást és gyorsítani szeretnék a kis értékű polgári perek és a fizetéses meghagyási eljárásokat. Ezek mind az állampolgárok jogbiztonságának erősödését szolgálják. Októberben új típusú szabályozást kívánnak megfogalmazni a közlekedés biztonság területén is.
 
Mint elhangzott, olyan közlekedés igazgatási bírságot kívánnak bevezetni, amely a jármű tulajdonosát vagy üzembentartóját teszi felelősségé a gépkocsival okozott szabálysértésekért. Ez az objektív felelősség elve, amelyet Európában sok helyen ismernek. Keresik annak lehetőségét is, hogy a fizetős utakon a matrica ellenőrző kamerák sebességet is mérhessenek.
 
Gyurcsány Ferenc közölte: zéró toleranciát kívánnak hirdetni az ittas vezetőkkel szemben. Ha valaki ittasan vezet, jogosítványát már az első alkalommal a helyszínen be kell vonni. Szintén októberben kerülhet a kormány, majd a parlament elé a pártfinanszírozás, a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség megújításáról szóló szabályozás. Október közepéig várják azt az új szabályozást, amely áttekinti a színesfém-kereskedelem ügyét.
 
A kormányfő bejelentése szerint december végéig szeretnének foglalkozni azzal a csomaggal, amely egyebek között ösztönzéssel és szankcionálással keresi a módját annak, hogy csökkentsék a kettős bérrendszer gyakorlatát.  Az Európai Unióban is élenjáró, új szabályozást kell megfogalmazni az élelmiszerlánc-biztonság területén is - mondta Gyurcsány Ferenc.
 
A miniszterelnök elmondta, hogy a keddi egyeztetésen megtették az ismertetett témákkal kapcsolatos feladatkiszabást. Gyurcsány Ferenc közölte: az államnak, a kereskedőknek, a szolgáltatóknak, a fogyasztóknak egyformán érdeke, hogy a piacon fair play uralkodjon, tisztességes legyen a verseny, egyformán érvényesüljön a fogyasztók joga és a cégek felelőssége. A fair play a kormány szempontjából sem csak büntetést jelent, hanem tanácsadást, szolgáltatást, eligazítást, figyelmeztetést. A legvégső eszköz a szankció - mondta Gyurcsány Ferenc.
 
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője keddi sajtótájékoztatóján azt mondta: Gyurcsány Ferenc napról-napra egyre kétségbeesettebb kísérleteket tesz arra, hogy úgy tűnjön, mintha kormányozna, de ez is kevés arra, hogy elleplezze a kormány alkalmatlanságát.
 
Szerinte a miniszterelnök csak az ország valós állapotáról akarja elterelni a figyelmet. Kérdésre válaszolva a Fidesz szóvivője azt mondta: haszontalannak tartja a kormányfő által bejelentett testületet, mert szerinte Gyurcsány Ferenc már sok koncepciót legyártott a feketegazdaság elleni küzdelem érdekében, de a kormány mégsem tud eredményt felmutatni ezen a területen. Amíg burjánzik a korrupció, a bürokrácia és a kormány adót emel, nem lehet eredményesen küzdeni a feketegazdaság ellen - jelentette ki Szijjártó Péter, aki szerint a miniszterelnök azért nem néz szembe az ország valós állapotával, mert ő maga okozta a régóta nem látott, mély szociális válságot Magyarországon.
 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

101 milliárd plusz a gazdaság fehérítése nyomán

A feketegazdaság fehérítése érdekében tett intézkedések következtében feltárt adókülönbözet 2007 első félévében 101 milliárd forint volt, szemben a 2006. év egészében feltárt 90 milliárd forinttal - közölte kedden a Pénzügyminisztérium (PM) a kormány részére készített, a feketegazdaság visszaszorításáról szóló jelentésének keretében.

MTI Itthon

Feketemunkások dolgoztak a 4-es metró építkezésén?

Bejelentés nélküli, úgynevezett feketemunkásokat alkalmaztak a 4-es metró Kálvin téri építésénél; az érintett munkaadókkal azonnal bontsák fel a szerződést - mondta a fővárosi KDNP frakció szóvivője hétfőn, a helyszínen újságírók előtt.

hvg.hu Karrier

Több millióra rúg a feketemunkások száma az EU-ban

A közbeszerzési pályázattól való eltiltással, EU-támogatások visszafizetésével és egyéb büntetésekkel sújthatják a nem túl távoli jövőben az alkalmazottakat feketén dolgoztató cégeket az Európai Unióban, ha az Európai Bizottság e témában hamarosan elkészülő terveit a döntéshozók elfogadják – állítja Deák Andrea, a Neumann International AG ügyvezető igazgatója.