szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nemzetközi piacokon a dollár további gyengülése volt a meghatározó esemény. A forint viszont továbbra is stabil képet mutat. Most inkább a dollárban, vagy esetleg euróban denominált kötvényeket ajánljuk. Aki feltétlenül a hazai piacon kíván befektetni, annak a rövid oldaliakat ajánlhatjuk.

Az OPEC fontolgatja, hogy a dollár-elszámolásról áttér egy valutakosár alapú elszámolásra, mivel a magas olajár ellenére a gyengülő dollár erősen megnyirbálja a nyereségeket, illetve a dollárhoz kötött helyi devizák is problémát okoznak. Az egyébként is rohanó gazdaság, gyengülő fizetőeszköz mellett nehezen tartható kordában, egyre inkább fenyeget a túlhevülés veszélye. Ezzel összhangban az olaj ára ismét emelkedett, ami a téli szezon előtt nem igazán jó előjel az importőr országok számára, hiszen ma már realitássá érett a 100 dollárt meghaladó nyersolajár, ami már inflációs nyomást okozhat. Ne feledjük, hogy év elején még 50-60 dollár közelében jegyezték a nyersolaj hordóját a piacokon. Közben a nemzetközi tőzsdei hangulat nem változott, folytatódott a volatilis kereskedés, de péntekre az Egyesült Államokban optimista hangulat – ezzel együtt emelkedés – alakult ki. A továbbiakban is az árak növekvő változékonyságára számítunk.

Devizapiac. A dollár gyengülése immár megállíthatatlan.



A lassan két éves trend töretlenül halad előre, a dollár gyengülésének határa egyáltalán nem látható. Ez egyrészt jó lehet, mivel az amerikai exportot erősíti, de a magas olajárakkal párosulva inflációt fog gerjeszteni. Az amerikai jegybank szerepét betöltő FED egyébként is feladni látszik eddigi elveit és elengedi az amerikai inflációt, de a gyengülő dollár/egyre emelkedő olajár extra inflációt okozhat. Természetesen az extra magas szint itt nem jelent kétszámjegyű pénzromlást, de ebbe az irányba erősen közelíthet.

Milyen következményekre számíthatunk? Itt két verzió jöhet számításba. Először is, az amerikai fogyasztás nem esik vissza: ekkor a világgazdaság nem érzi meg jelentősen a dollárkamatok emelkedését, persze csak akkor, ha a jegybankok és a nemzetközi kereskedelmi partnerek növelik az euró és más devizák súlyát az elszámolásaikban a dollárral szemben. A másik verzió, hogy visszaesik az amerikai fogyasztás: ez már komolyabb problémákat okozhat, hiszen az egyébként is túlpörgő kínai gazdaság magával ránthatja a túltermelési válságba az egész Távol-Keletet és – kisebb mértékben – Európát is. Sajnos a rossz szcenáriók közül ez a legrosszabb. Talán az segíthet a helyzeten, hogy az amerikai exportőrök kihúzhatják a gazdaságot a recesszióból.

Persze rövidtávon szemlélve az eseményeket nem ilyen drámai a kép. A mai piaci viszonyok között számítani lehet arra, hogy a dollár enyhén erősödik az euróval szemben, így ma a dollár long pozíciókat érdemes lehet építeni. A dollár az 1,41-es szintig bármikor erősödhet az euróval szemben. A hazai piacon a forint továbbra is stabil képet mutat. Ez igaz a rosszabb napokon és a feltörekvő devizák erősödése idején is. Pénteken a zloty és a cseh korona jelentősen erősödött, de a forint erre sem reagált. Ennek az lehet az oka, hogy a külföldiek ma nem mutatnak jelentős aktivitást a hazai piacon.


A dollárral szembeni erősödés is inkább ez EUR/USD változásának tudható be, mint a forint erősségének – természetesen. Az EUR/HUF továbbra sem fog jelentősen változni, a dollárt viszont a forinttal szemben is érdemes vásárolni, mivel itt a mai szintekről bármikor lehetséges a 179-180-as szint elérése. Ajánlásunk tehát dollár vétel, mind az euróval, mind a forinttal szemben. Itt ki kell emelnünk, hogy ez rövidtávon (max. 1-2 hét) értelmezhető befektetések esetén lehet hatékony, mivel a dollár gyengülő trendje nem változott.

A rövid oldali kötvényeket ajánljuk (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A kötvénypiacokon az Egyesült Államokban kisebb hozamcsökkenést láthattunk, ami annak köszönhető, hogy a gyengülő dollár mellett mindig újabb befektetések érkeznek ebbe a szegmensbe, mivel hosszabb távon – a végbefektetők ilyen idősíkon gondolkodnak – már érdemes lehet a hosszú lejáratokat megvenni. Európában nem volt jelentős változás. A hazai piacon hozamcsökkenést láthattunk, de – már szinte természetes módon – a rövid oldal változatlan szinten alakult.


A hozamok csökkenésének oka, hogy a hiányszámok kedvezőbben alakulnak a várakozásoknál, a feltörekvő piacokon pedig nagy változások nem történtek, mivel a carry-trade aktivitás nem változott. Az EUR/JPY és az USD/JPY változásait szinte kizárólag az EUR/USD kereszt változásai indukálták.

A mai helyzet – várakozásaink szerint – a következő napokban nem változik jelentősen, hacsak a nemzetközi piaci hangulat nem alakul kedvezően, de erről az oldalról sem várunk komoly változásokat. Ma inkább a dollárban, vagy esetleg euróban denominált kötvényeket ajánljuk (fedezve a devizakockázatokat), vagy olyan befektetési alapokat, amelyek forintban denomináltak, de az előbb említett befektetéseket és fedezeti stratégiát folytatják. Aki feltétlenül a hazai piacon kíván befektetni kötvényekbe, annak a rövid (0-1 év) oldaliakat ajánlhatjuk.

A legjobb döntés, az eladás (Oldaltörés)

Részvénypiac. A részvénypiacok hektikusak voltak a héten, mivel az amerikai makrogazdasági adatok jelentős mozgásokat indukáltak. A befektetők sokat vártak az adatoktól, mivel manapság mindenki azt kutatja, hogy a tengerentúlon milyen veszélyei vannak a recessziónak, hogy alakul a fogyasztás, mivel a világgazdasági folyamatok most ezeken a kérdéseken állnak, vagy buknak.

Természetesen most sem kaphattunk egyértelmű válaszokat, de azt látjuk, hogy az amerikai kereskedésben kialakult pénteki optimista hangulat átragadhat a többi piacra is, mivel a hitelválság, a foglakoztatás/fogyasztás adatai nem támasztják alá a recesszióba süllyedő gazdaság teóriáját. De fel kell hívni a figyelmet arra, hogy ez csak rövid távú hatás a jövő héten a mai adatokkal ellenkező előjelű, indikátornak tekintett adatok láthatnak napvilágot, amik a piacokat ellenkező irányba lendíthetik ki. Minden esetre ma a „lare cap”, az „IT”, valamint az osztalék alapon árazott részvényeket érdemes venni, de Európában a szolgáltató szektor is érdemes lehet a vételre. Természetesen az ilyen jellegű szelekciót végrehajtó befektetési alapok is a fókuszban vannak.

A feltörekvő piacokon India hanyatlását láthattuk. Itt a problémát az okozhatja, hogy a részvények árazása elszakadt a várható növekedési kilátásoktól. Ez persze még nem ok egy optimista piacon az esésre, de ma azt látjuk, hogy a befektetői bizalom itt kissé alábbhagyott. Nem úgy, mint Kínában, ahol továbbra is emelkednek az árfolyamok, amit hajt a három tőzsde között tervezett arbitrázs lehetőségét felvető tervezet, valamint az, hogy a friss adatok szerint 11 százalék fölé emelkedett a gazdasági növekedés üteme. Persze ez ma már így is lufinak látszik, de a befektetők bizalma itt töretlen. Minden esetre ma már erre a területre befektetni túl kockázatos, így ma Kínát ( a kínai résvényeket) nem javasoljuk vételre, sőt azt gondoljuk, hogy itt az ideje a korábbi befektetések nyereségeinek realizálására, tehát ajánlásunk az eladás.

A kelet-európai régió nem mutat nagy változást, csak a lengyel piacon egyre aktívabb kis- és közepes vállalkozások emelkednek jelentősen, de az ebbe a szektorba történő közvetlen befektetés Magyarországról nem feltétlenül költség-hatékony, így itt a Raiffeisen Emerging Europe Small Cap alapot ajánlhatjuk. Az orosz piac továbbra is erős marad, itt vételre ajánljuk a részvénypiacot.




A magyar piac itt is a „bezzeg ország” szerepét játssza, mivel ezúttal már trendszerűen a kisebb kapitalizációjú részvények alulteljesítik a BUX-ot, legalábbis az elmúlt egy hónapban. A trend változni látszik, mivel az utóbbi héten már a kisebb papírok jobban teljesítettek. Aki szereti a magas kockázatokat, annak ajánlható ez a szegmens, különösen a Synergon, a Rába, esetleg a Fotx részvényei.



A nagyobbak közül az OTP, valamint a Richter is a sávkereskedés alsó szintjéhez közelít árfolyamában, így itt is lehet vételekkel élni. Viszont az OTP 9500-9600-as szintje, a Richter pedig 39 000 szintje már eladási jelzés, mivel a sávból való kitörésre nem számítunk. A Mol esetében sajnos nem tudunk ilyen egzaktnak tekinthető jövőképet felvázolni, mivel itt a Mol-OMV sztori olyan be nem látható fejleményeket tartogathat, amit nem tudunk felmérni. Így a Mol-befektetések mozgatórúgója a hit lehet. Nevezetesen az, hogy ki melyik verzióban hisz; az OMV felvásárlása sikeres lesz, vagy nem.

Ajánlás (Oldaltörés)

Állampapír piac:

- állampapírok: kivárás, 0-1 év. tartás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: szolgáltató szektor, nagyvállalatok, osztalék alapon árazott részvények: vétel

- USA részvények: vétel (IT, technológia)

- Orosz részvények: vétel

- Egyéb feltörekvők: Brazília, Ausztrália

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: Richter, OTP, Synergon, Rába vétel

Befektetési alapok:

- Dél-Amerika, Oroszország, Ausztrália alapok vétel

Fürjes Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!