Tetszett a cikk?

Heteken belül létrejöhet az E.On német energiakonszern és az orosz Gazprom földgázipari monopólium között a megállapodás a Juzsno-Russzkoje-i gázlelőhely tulajdoni megosztásáról.

Minderről az E.On oroszországi képviselője, Reiner Hartmann beszélt. Évek óta tart az alkudozás arról, hogy az E.On részesedéshez jusson a nyugat-szibériai gázmezőn, érdekeltséget szerezzen a kitermelésben és a forgalmazásban. Hartmann reményét fejezte ki, hogy a megbeszéléseket a jövő hónapban lezárhatják.

Az E.On a Juzsno-Russzkoje-i gázmezőben megszerzendő, majdnem 25 százalékos részesedéssel szeretne saját földgázforráshoz jutni. A vállalkozásban 25 százalékot mínusz egy részvényt kapott a szintén német BASF vegyipari vállalat is, a többséget a Gazprom megtartja.

Az E.ON tavaly kötött alapszerződést az orosz céggel, cserébe a magyar gázüzletága kisebbségi részét kínálta, de nem vált valóra reménye, hogy a megállapodást még tavaly véglegesítették volna. Időközben ugyanis a Gazprom ennél többre akart szert tenni. Augusztusban merült fel annak a lehetősége, hogy az orosz konszern nagy-britanniai gázüzemű erőművekben szerezzen érdekeltséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nincsenek leküzdhetetlen akadályok az E.ON és a Gazprom között

Nincsenek olyan leküzdhetetlen akadályok az E.ON és a Gazprom között, ami miatt kudarcba fulladna az együttműködés a két vállalat között - jelentette ki esseni sajtótájékoztatóján a német csoport gázipari érdekeltségének, az E.ON Ruhrgasnak a vezérigazgatója.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Oroszország legnagyobb vállalatai: a Gazprom a csúcson

A legnagyobb orosz vállalatok listáján idén a Gazprom van az első helyen mind vagyonát, mind tiszta bevételét tekintve, és az első tíz legnagyobb vállalat közül öt kőolajjal és földgázzal foglalkozik – derül ki a Finansz. folyóirat listájából, amelyet a cégek éves jelentése alapján állított össze.

MTI Gazdaság

Az E.ON belép az orosz árampiacra

A német E.ON energetikai csoport lett a győztese annak az aukciónak, amelyen az orosz OGK-4 áramszolgáltató 47 százalékára írtak ki. A német vállalat azt tervezi, hogy tőkeemeléssel az orosz vállalat 70 százalékát szerzi meg. Összességében 4,1 milliárd eurós vételi árral számol az E.ON.

MTI Gazdaság

A Gazprom 50 százalékkal drágábban kaphatja a földgázt?

Türkmenisztán mintegy 50 százalékkal, 100 dollárról 150 dollárra szándékozik emelni a Gazpromnak szállított földgáz árát ezer köbméterenként, s ezt azzal indokolja, hogy a Gazprom emelni tervezi a gáz árát Magyarországnak, a balti államoknak és Fehéroroszországnak - értesült a Kommerszant című moszkvai lap a türkmén elnökhöz, illetve a kormányhoz közelálló forrásból.

MTI Gazdaság

Tovább terjeszkedik a Gazprom

Az orosz Gazprom gázipari vállalat – és ezzel az orosz kormány – tovább terjeszkedik az olajiparban: az állami ellenőrzésű cég új befektetéssel 30 százalékról 75 százalékra emelte részesedését egy szibériai olajkitermelő vegyesvállalatban, amelyben a partnere az amerikai Chevron olajcég.

MTI Gazdaság

Az E.ON további magyar részesedést adna a Gazpromnak

Orosz lapértesülés szerint a német E.ON energiavállalat további magyar részesedéseket és brit cégeket kínál cserébe az orosz Gazpromnak, hogy véglegesíthessék részvételét az oroszországi, Juzsno-Russzkoje gázmező fejlesztésében és kiaknázásában.

MTI Világ

Az E.ON vezérigazgatója Brüsszelre fúj

Kikelt az uniós energiapiaci liberalizáció ellen a német áramszolgáltató óriás, a Magyarországon is érdekeltségekkel rendelkező E.ON vezérigazgatója. Szerinte a vállalatok maguk is el tudják dönteni mit tegyenek aktíváikkal.

MTI Gazdaság

FT: a magyarok a Gazpromot sejtik a háttérben

A magyarok azt gyanítják, hogy a Molra tett OMV-ajánlat hátterében az orosz Gazprom és más orosz érdekeltségek mozognak - olvasható a Financial Times csütörtöki elemzésében, amely szerint a régi EU-tagok is ugyanúgy védik energiaiparukat, mint Magyarország.

MTI Gazdaság

A Gazprom célba vette Szerbiát

Szerdai belgrádi sajtóbeszámolók szerint az orosz Gazprom stratégiai célpontnak szemelte ki Szerbiát, s - a belgrádi vezetők készséges támogatásával - hozzáfogott, hogy erősen megvesse ott a lábát.