szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország a 24-ik helyen, a korábbihoz képest négy hellyel hátrébb áll azon a listán, amely azt mutatja, hogy az adott ország mennyire ágyazódott be a nemzetközi gazdaságba - derül ki az amerikai Foreign Policy Magazin és az A.T.Kearney tanácsadó cég közös felméréséből.

A lista élén változatlanul Szingapúr áll, majd Hongkong és Hollandia következik. Az első tízben egyedüli kelet-európai országként Észtország található a 10-ik helyen. Magyarországot megelőzve Csehország a 19-ik, Szlovénia a 20-ik pozíciót foglalja el. A visegrádi országok közül Szlovákia a 32-ik, Lengyelország a 41-ik helyre került. A 72 országra kiterjedő vizsgálatban az utolsó Irán, előtte India, illetve Algéria áll. 

Az indexet a kutatók a gazdaság és a személyek nemzetközi integrációja, a technológiai kapcsolódás, illetve a nemzetközi politikai aktivitás alapján állították össze. A 72 ország adja a világ lakosságának 97, hazai össztermékének 88 százalékát. 

Az idei listán az első 20 ország között 13 európai szerepel, többsége kis állam. Ez azt jelzi, hogy a kisebb országok a globalizáció igazi győztesei, de rá is vannak kényszerülve, hogy jobban bekapcsolódjanak a nemzetközi kereskedelembe és megnyissák piacaikat a külföldi tőke előtt. Érdekesség, hogy az idei lista első negyven helyezettje - Hollandia kivételével - mind visszacsúszott néhány helyet. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

A kormányok nem értik globalizációt

Az SAP a különböző kultúrák erősségeit „integrálva” próbálja globális jelenlétét erősíteni. Claus Heinrich, a vállaltirányítási szoftveróriás, az SAP AG igazgatósági tagja szerint a verseny nem régiók között, hanem sokkal inkább a különböző fejlesztő központok csoportjai között zajlik. A versenyhez a régiók szerinti felosztásnak semmi köze. Véleménye szerint egyik ország sem jobb a másiknál, csak más.

MTI Gazdaság

Friedman: a globalizáció nem állítható meg

A globalizáció nem állítható meg, még csak nem is lassítható - ebben egyetért a jelenséget áldásként értékelő Thomas L. Friedman, a New York Times publicistája és fő kritikusa John Gray, a London School of Economics professzora.