szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nemzetközi pénz- és tőkepiacok kisebb megingások után hegyomlásszerű mozgásokat produkáltak. Mi áll a háttérben? Az az – általunk is sokat emlegetett – ellentmondásos helyzet, hogy miközben a gazdasági növekedés lassulására számítunk, a világpiaci árak egyre magasabb szintekre emelkednek.

Amikor a gazdasági növekedés csökken – sőt, az Egyesült Államok recesszióba is csúszhat –, akkor nem logikus, hogy az alapanyagok, az energiahordozók, a részvények árai töretlenül emelkedjenek tovább. Miért alakult ki ez a helyzet? Azért, mert az olcsó hitelek generálta kereslet felhajtotta az árakat, egyre nagyobbra fújva a lufit. Ez persze így leírva egyszerűnek tűnik, de – amellett, hogy tudatában voltunk a túlértékeltségnek – nehezen mondható meg, hogy a korrekció mikor következik be. A hitelpiaci válság, az olajár drámai emelkedése, a bankok soha nem látott mértékű veszteségei megpecsételték a bika sorsát.

Jelenleg tisztulási folyamat megy végbe, amelyben a gyenge, ámde túlértékelt részvények ára drámai mértékben esik, miközben a piacok általában is eső trendbe kerülnek, s az elemzők és a piaci szereplők is keresik azokat az értékelési szinteket, ahol már reális ár mellett kereskedhetnek. Ez persze volatilis kereskedést eredményez, mert új és még újabb értékelési szempontok merülnek fel, míg a korábbiakban szinte sérthetetlennek tűnő szabályok dőlnek meg.

Devizapiac. A devizapiaci hangulat is éppoly ideges volt, mint a többi piaci szegmens, hiszen a carry-trade pozíciókat építők és leépítők komoly kilengéseket produkáltak az USD/JPY és az EUR/JPY piacon.



Az EUR/USD volatilitása is emelkedett, így jól látható, hogy a korábbi – emelkedő – trendben kisebb kilengéseket mutatott a devizapár, de mióta nincs egyértelmű trend (sávkereskedés), a keresztárfolyam gyorsan változik az 1,44-1,49-es sávon belül. Ez a mozgás nem kedvez azoknak a befektetőknek, akik hosszabb időtávon gondolkodnak, mivel a pozícióik értéke rendkívüli módon ingadozik napról-napra, miközben az eredmény is szinte csak attól függ, hogy mikor zárják a pozícióikat, de nagyságrendileg nem keresnek többet akkor sem, ha hosszabb időszakra fektetnek devizákba. Ez azt jelenti, hogy ma a sáv alja és a teteje közelében gyors pozícióváltásokra van szükség, ami persze ahhoz vezet, hogy még inkább begyorsul a piac. Ma tehát ismét arra tart a piac, hogy a dollár erősödésére érdemes ügyleteket kötni – legalábbis rövid távon. A hosszabb távú kilátás is a dollár erősödése, így ezeket a pozíciókat ma könnyebb szívvel javasoljuk, mint az euró erősödésére kötötteket.

A hazai piacon is felgyorsultak az események, ami oda vezetett, hogy kedden már – rövid időre – a 260-as szintet is átlépte az EUR/HUF jegyzése. Aztán az amerikai jegybank szerepét betöltő FED 75 bázispontos kamatvágása – mely átmenetileg megnyugtatta a piacokat – itt is hatott és ismét 260 alá esett a jegyzés.



Az persze a forint esetében is nyilvánvaló, hogy a voltilitás emelkedőben van. Ráadásul itt az oldalazásból lassan eső trendbe fordul a hazai fizetőeszköz. Ebben a helyzetben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) természetes módon változatlanul hagyta a kamatszintet, sőt még a kamatemelés is szóba került. A továbbiakban az erős volatilitás fennmaradása mellett a forint gyengülésére számítunk, így 254-es EUR/HUF és 172-es USD/HUf mellett az EUR és az USD vételét javasoljuk.

Tovább emelkedhetnek a hozamok (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A tízéves amerikai államkötvények hozama egészen 3,3 százalékig visszaesett, de ezután már korrekció kezdődött, ami ahhoz vezetett, hogy egy nap alatt 3,6 százalékra emelkedett a hozamszint. Ez a kötvénybefektetőknek súlyos veszteséget jelentett, miközben az USD még gyengült is a többi vezető devizával szemben. Így egyértelműen veszteséget hozott az amerikai államkötvények birtoklása a héten, de a jövő héten már változhat a helyzet. A hozam maradhat a 3,6 százalék közelében, míg a dollár erősödhet, így az elérhető nyereség megközelítheti az öt százalékot. Ez persze elég kevés, így érdemes elgondolkodni azon, milyen más befektetésekkel lehet magasabb hozamra szert tenni.

Ami kockázatait tekintve összemérhető, olyat nemigen találunk, de a feltörekvő piaci kötvényekben lehet fantázia, még akkor is, ha itt a hozamok emelkedése szintén jellemző trend. Így – mint „helyettesítő termék” –, csak hosszabb távra ajánlható. Ma tehát úgy tűnik, hogy a várható nyereségekről alkotott eddigi képünket jelentősen át kell alakítanunk, jóval alacsonyabb nyereségeknek is örülnünk kell, mint az eddigi időkben.

A hazai piacon – illeszkedve a feltörekvő piaci trendekhez – a hozamok emelkedése következett be. Természetesen a hosszabb lejáratok emelkedtek jobban, mivel nem az alapkamat változott, hanem a távolabbi jövőt illető várakozások lettek jóval pesszimistábbak.



A hozamok emelkedése ugyanakkor a rövid futamidőket is érintette, mivel a forint esetleges nagyobb gyengülése esetén az MNB akár emelhet is a kamatszinten, miközben a korábbi várakozások mind a kamatvágás irányába voltak. Mi következhet? Véleményünk szerint a hozamok tovább emelkedhetnek, de kisebb korrekciók itt is lehetnek. Hosszabb lejáratokat továbbra sem érdemes venni, inkább csak a rövid (maximum fél éves lejáratok) tartása javasolható.

A piac nem a legjobb napjait éli (Oldaltörés)

Részvénypiac. Itt aztán minden volt, ami csak lehet a piacok életében, de semmi olyan nem történt, ami miatt a befektetők nyugodtan aludhatnának. A hét eleji nagy esést még „megúszta” az amerikai piac, mivel ünnep miatt zárva tartott, de aztán már itt is a medve lett az úr. A FED kamatvágása napon belül inkább negatív hatású volt, mivel egy-két röpke optimista pillanat után ismét az aggodalom lett úrrá a befektetőkön: tényleg nagy lehet a baj, ha a FED rendkívüli, ráadásul története legnagyobb mértékű vágását hajtja végre.

A helyzet aztán lassan konszolidálódni kezdett, de továbbra is magas az árak változékonysága, amit az okoz, hogy a friss adatokat – melyek sokszor lehangoló vállalati eredményeket jelentenek és nem csak rossz makrogazdasági várakozásokat – most árazza be a piac, miközben a kockázatvállalási hajlandóság is meredeken esik. Miután kezdtek megnyugodni a piacok – különösen azok, akik a bankszektorban fektetnek be, jött a hír a SocGen háza tájáról, hogy egy bróker – felhasználva back office-os múltját – több milliárd euró veszteséget okozott a banknak. Kicsit furcsa, hogy ez éppen a negyedéves adatok közlése napján pattant ki. Gyanús, nagyon gyanús.

Ezzel együtt a hét második felére kissé csökkent az aggodalom, de ma nem lehet tudni, meddig tartják magukat a piacok és mikor alakul ki újabb nagy esési hullám. Mert a trend ma már egyértelműen lefelé tart, de a nagy volatilitás megengedi, hogy az emelkedő korrekciókat megvegyük, így átlag feletti hozamot érjünk el. Persze a negatív piacon jól teljesítve sem biztos, hogy pozitív hozamot érünk el, ezt nem szabad elfelejteni. Tehát a kockázat magas marad továbbra is.



A BÉT-en is erősen látszik, hogy a piac nem a legjobb napjait éli mostanság. A 25 000 pont feletti szintről gyorsan leszakadva ma már örülünk, ha elérjük a 24 000-es szintet, de itt sem marad stabil a kereskedés. Ma a 2007 áprilisi szinteken vagyunk, azután, hogy a 2007-es hozam sem érte el a 6 százalékot sem.

Mit tehetünk ebben a helyzetben? Azt, amit a devizák esetében is javasoltunk: venni kell az esésekben (óvatosan), majd az esetleges korrekcióban (emelkedés) gyorsan eladni pár százalékos nyereséget realizálva. Ez aprómunka és nagy odafigyelést kíván, így ma ez a stratégia csak azoknak javasolható, akik minden időpillanatban képesek figyelmüket a befektetéseiken tartani. Javaslat vételekre: Mol (21 500 alatt, MTelekom (810 alatt, OTP ( 7400 alatt), Richter (37 500 alatt).

A nemzetközi piaci hangulat éppen ilyen, mint a hazai, így ma nem javasolunk vételeket, mivel globálisan követni az árak gyors változását ma szinte lehetetlen. Ajánlásunk tehát: kivárás.

Ajánlások (Oldaltörés)

- Állampapírpiac:

1/2 évnél rövidebb kötvények: tartás (HUF, EUR)

- Vállalati kötvények:

Eladás

- Nemzetközi részvénypiac:

Kivárás

- Hazai részvénypiac:

Vétel; OTP, Mol, Richter, MTelekom (feltételekkel!)

- Befektetési alapok:

Hazai ingatlan alapok


Fürjes Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!