szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Péntek reggel, az elmúlt hetek reggeli irányzatához hasonlóan, ismét bizonytalankodott a kőolaj ára a szabadpiacon, némi hétvégi profitkivétel is érezhető, de a piacon nem jósolnak tartós enyhülést. A héten megint árrekordok dőltek a zuhanó dollárból és részvényekből menekülő befektetési alapok spekulációs vásárlásai miatt, ebben csak átmeneti enyhülést hozott a mértékadó központi bankok újabb, egyeztetett likviditásnövelő árveréseinek keddi bejelentése, amely egy napra életet lehelt a dollárba.

Hiába nőtt tovább az amerikai stratégiai kőolajtartalék a múlt héten, hiába, hogy az amerikai üzemanyag-tartalék 14 évi csúcson van, apadó kiskereskedelmi keresletet jelezve, hiába, hogy a héten mind az amerikai energiaügyi minisztérium, mind a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a világ kőolajtermelésének keresletet meghaladó növekedését és a kereslet korábban vártnál kisebb növekedését jósolta idénre, a kőolaj ára új és új csúcsokat dönt.

Piaci szakértők szerint nincs a drágaságnak reális alapja a kőolajjal bőven ellátott világpiacon, csakhogy a befektetési alapok értékőrzőbbnek vélt megtakarításokat keresnek a nyersanyagpiacokon, mert a részvénypiacok egyre bizonytalanabbak, és mert minden előrejelzés a dollár gyengeségét és az infláció gyorsulását jósolja belátható időre az Egyesült Államokban, az EU-ban és Ázsiában is.

A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, áprilisi határidőre péntek reggel hordónként (159 liter) 109,84 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 49 centtel olcsóbb a csütörtöki New York-i zárónál.

Csütörtökön napközben 111,00 dollárt ért el, ez a legújabb csúcs a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1983. márciusi kezdete óta, és idén a tizenhatodik napi csúcsdöntés. A legújabb tőzsdei árcsúcsok február 27-e óta meghaladják minden idők addigi hivatalos rekordját: 1980. áprilistól júliusig - az iráni iszlám forradalom után és az 1980. szeptemberben kezdődött iraki-iráni háborúhoz vezető határvillongások súlyosbodása idején - a világpiacon rendszerint legdrágább, amerikai referenciafajta havi megállapított átlagára hordónként 39,50 dollár volt (napi jegyzése csak 1983-ban kezdődött a NYMEX-en).

Ez az 1980-as árcsúcs a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) kalkulációja szerint korszerű vásárlóértéken 101,70 dollárnak felel meg. Általában ezt tartották eddig a modern abszolút árrekordnak, habár ezt a számítást tavaly közölték, és ez mai áron már 107,16 dollárt ér. Ám a kőolaj jóval régebben bizonyára volt ennél drágább is.

Az amerikai olajipar hajnalán - ez ismét a Fed számítása -, 1871-ben az ára évi átlagban hordónként 118,70 dollárt ért el mai dollárra átszámítva, bár e számítás lábjegyzete szerint kétséges az egybevetés a mai minőségű West Texas Intermadiate fajtával. Egy másik számítás: a BP olajtársaság saját statisztikája szerint 1864-ben - a pennsylvaniai olajláz idején - az ottani kőolaj évi átlagban hordónként 8,06 dollárba került, ez 2006-os áron 104,35 dollárnak felelt meg a BP számítása szerint, és ebből mai áron 109,95 dollár kalkulálható. A legolcsóbb 1999 végén volt, 11 dollár, az mai áron is csak 14 dollár.

Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin a legközelebbi, áprilisi határidőre péntek reggel gallononként (3,78 liter) 2,6685 dollár volt a Globexen, 0,0143 dollárral olcsóbb a csütörtöki New York-i zárónál.

Csütörtökön a földgáz ára is rekordot döntött a Nymexen, tízmilliárd brit hőegységenként (btu) 10,258 dolláron áprilisra. Péntek reggel 10,225 dollár volt, 0,005 dollárral olcsóbb a csütörtöki zárónál.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, áprilisi határidőre péntek reggel 106,01 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 1,53 dollárral olcsóbb a csütörtöki zárónál.

Péntek reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 995,50 dollár volt Londonban azonnalra vételi oldalon, 4,50 dollárral drágább, mint csütörtökön későn, jelezve, hogy elmúlt a nagy központi bankok egyeztetett intézkedései keddi bejelentésének hatása. Csütörtökön napközben, 999,90 dolláron, új rekordot ért el, és az áprilisi határidőre az 1000,00 dollárt is meghaladta átmenetileg. Az azonnali aranyár január 3-án 869,05 dolláron kezdte a mostani rekordsorozatot.

Január 3-a óta hág újabb és újabb csúcsokra az arany ára, a dollár gyengeségére játszó nemzetközi spekuláció és az inflációs félelmek miatt, miközben a világ tényleges, fizikai aranykereslete csökken, mind az iparban, mind a kiskereskedelemben.

Az előző árrekordsorozat 1980. január 21-én fejeződött be az iráni iszlám forradalmat követő piaci felfordulásban, szintén gyors infláció közepette, 850 dolláron, ennek az összegnek a mai vásárlóértéke 2398 dollárnak felel meg. Azóta 1999. augusztus 25-én végzett a legolcsóbban, 253,00 dolláron, ez mai áron 320,57 dollárt ér.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A túltermelés ellenére tartja magát az olajár

Péntek reggelig nem sokat változott a kőolaj ára a szabadpiacon, miután csütörtökön ismét rekordot döntött. A befektetők a délután megjelenő amerikai foglalkoztatási adatoktól várnak további iránymutatást a dollár irányzatára, következésképp a nyersanyagpiaci spekulációra.

hvg.hu Gazdaság

Magas olajárak: a félelemre a gatyánk is rámehet

Hétfőn rekordmagasságba szökött a kőolaj ára: Londonban és New Yorkban megközelítette a 108 dollárt hordónként. Sokáig tartotta magát a nézet, hogy a világpiaci kőolajárat és a finomítói termékek árát alapvetően a kereslet-kínálati viszonyok szabják meg, de csak ezzel már nem lehet megmagyarázni a mostani extrém drágaságot. Lássuk, akkor mivel!

MTI Világ

Lassul a világ kőolajfelhasználása

A vártnál kevesebb lesz a világ kőolajfelhasználása az idén, mert lassul a gazdasági növekedés üteme a fejlett országokban és rekordszinten vannak az árak - tette közzé legújabb havi elemzésében a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).