szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hitelpiaci válság egyértelmű és jelen idejű kockázatot jelent a világgazdaságra, legfontosabb hosszú távú öröksége azonban geopolitikai léptékű lehet, mégpedig az, hogy az euró felválthatja a dollárt az első számú globális tartalékvaluta szerepében, áll a Financial Times hétfői elemzésében.

A londoni gazdasági napilap idézi két amerikai közgazdaságtan-professzor, Menzie Chinn és Jeffrey Frankel egyik legutóbbi elemzését. A wisconsini, illetve a Harvard egyetem két kutatója által nemrég elvégzett szimuláció azt mutatta ki, hogy az euró 10-15 éven belül átveheti a dollár tartalékvaluta-szerepét. A lap megjegyzi, hogy a lefuttatott modell még nem is a jelenlegi válságra alapult, és a mostani hitelválság könnyen felgyorsíthatja a két vezető szakértő által azonosított folyamatokat.

A kutatók két fő okot hoznak fel a dollár nemzetközi szerepének hanyatlására. Az egyik a makacs folyómérleg-hiány, amelyet a dollár árfolyamának hosszú távú gyengülése kísér, a másik pedig az, hogy az euróval valós alternatíva jelent meg.

Annak idején sem a japán jennek, sem a német márkának nem volt reális esélye arra, hogy a dollár helyébe lépjen, az euróövezeti gazdaság azonban most már csaknem akkora, mint az amerikai, és a folytatólagos bővítéssel meg is haladhatja annak méretét, áll a Financial Times hétfői ismertetésében.

Annak megjóslása, hogy a dollár milyen sebességgel veszíti el domináns tartalékvaluta-pozícióját, a jóslathoz használt feltételezésektől függ. Chinn és Frankel munkája azonban azt mutatja, hogy a fejlemény "sokkolóan hamar bekövetkezhet ... az (ehhez vezető) folyamatok némelyike e percben is gyorsul", áll az elemzésben.

A Financial Times szerint egy ilyen eltolódás potenciális geopolitikai következményei "mérhetetlenek ... ha a dollár nem lesz a világ vezető nemzetközi valutája, az nem csupán azt jelenti, hogy (az Egyesült Államok) veszít politikai hatalmából, az maga lesz a hatalomvesztés".

Az elemzés szerint az amerikai politikai vezetés gyaníthatóan nincs tudatában annak, hogy mi vár rá. Ugyanez elmondható az európai politikusokról is, akik eddig semmilyen jelét nem adták annak, hogy készen állnának a világ vezető valutájának birtoklásával járó felelősség kezelésére, áll a londoni gazdasági napilap hétfői elemzésében.

A dollár globális szerepének potenciális hanyatlására független londoni elemzők is felhívták már a figyelmet.
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő tavaly év végi elemzése szerint a dollár továbbra is őrzi globális kulcsvaluta-státusát, az amerikai gazdaság puszta mérete miatt, de az amerikai makrohelyzet romlása és a befektetői hangulat megingása esetén a dollár még nagyobb nyomás alá kerülhet. Az S&P szerint a legrosszabb forgatókönyv - a dollár jelenlegi globális szerepének visszaszorulása - esetén kérdésessé válhat az amerikai szuverén adóskockázat jelenlegi besorolása is, amely egyelőre a létező legjobb, "AAA" szintű.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Hitelválság: "már látszik a vége"

Közelít a 300 milliárd dollárhoz a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogpiaci követelésekkel egybecsomagolt pénzpiaci termékek valószínűsíthető globális értékleírása, de már "látszik a folyamat vége", áll a Standard & Poor's csütörtökön Londonban kiadott elemzésében. Más nagy londoni házak nem ennyire derűlátók.

MTI Gazdaság

A svájci jegybank a hitelválság hatásaitól fél

Egyre nagyobb annak a kockázata, hogy a svájci gazdaság a vártnál lassabban növekszik majd - jelentette ki a hét végén a NZZ am Sonntag című svájci lapnak az ország jegybankjának elnökhelyettese, Philipp Hildebrand.

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

Rettegjenek-e a magyar adósok a hitelválságtól?

A múlt heti nagy tőzsdei zuhanások után az amerikai recessziótól való félelem és a világgazdasági válság felemelkedő rémképe még mindig nem oszlott el teljesen. Sőt egyes elemzések szerint ez nem is várható egyhamar. Vajon mire kell számítaniuk az eladósodott magyaroknak, vajon elszigetelheti-e magát Magyarország a New Yorktól Hongkongig, Tokiótól Londonig hullámzó pénzügyi válságtól?

MTI Gazdaság

Hitelválság: az idén feleződhet a bankok profitja

Tavaly még nagyon jól ment a befektetési bankoknak világszerte, idén azonban már feleződhet a profit, és a hitelpiaci válságból eredő kényszerleírások meghaladhatják a 400 milliárd dollárt, áll a londoni pénzügyi szolgáltató szféra nemzetközi promóciós társaságának éves banki világjelentésében.

MTI Gazdaság

FT: A hitelválság Kelet-Európa felé is terjed

Kelet-Európa sem fogja megúszni a globális pénzpiaci sokk hatásait, de a térségen belüli hatásmegoszlás bizonytalan, áll a keddi Financial Times szakértőket idéző elemzésében, amely szerint Magyarország - ha a hitelpiaci származékos termékek kockázatmérő hozamfelára a mérce - még a jobb helyzetben lévők között van.