szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) az idén tartósan magas olajárakkal számol: a szervezet szerint egy hordó olaj 80-110 dollár között lesz 2008-ban a világpiacon.

A szervezet elnöke hétvégi nyilatkozatában azonban hangsúlyozta: az olajkartell nem felelős a magas árakért, még ha a fejlett ipari államok szeretnék is ezt így beállítani. Az okok sokkal inkább az amerikai gazdaság problémáiban, a dollár gyengeségében és a spekulációban keresendők.

Londoni iparági elemzők - a múlt héten kiadott elemzéseikben - az idei év eddigi árdinamikája alapján az első negyedévre 100 dollárhoz közeli, a második negyedévre, és az év egészére is 100 dollár feletti nyersolajár-átlagot jósolnak. Ez az első, 100 dollár feletti éves átlagár-prognózis a Cityben.

A Barclays Capital - a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci előrejelzéseket is közlő háza - legújabb előrejelzésében azt írta: a nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajféle, a West Texas Intermediate (WTI) átlagára az első negyedév eddig eltelt szakaszában 96,90 dollár volt, és valószínű, hogy a negyedév egészében eléri a 98,50 dollárt, ami "praktikusan nem különbözik a 100 dollártól".

A ház szerint a jelenlegi folyamatok alapján "nagyon nehéz nem 100 dollár feletti második negyedévi átlagot jósolni"; a Barclays Capital a maga részéről jelenleg 103 dolláros WTI-átlagot vár az idei második három hónapra, megjegyezve, hogy ez még mindig "meglehetősen konzervatív" prognózis.

A 2008-as év egészére a cég - a nagy londoni házak közül elsőként - szintén 100 dollár feletti, 100,80 dolláros WTI-árfolyamátlagot valószínűsít.

A globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent könnyűolaj-keverék idei átlagos árfolyama a cég előrejelzése szerint éppen elmarad a 100 dollártól, 99,10 dollár lesz, de a második negyedévben ez az olajfajta is 101,00, a negyedikben pedig 102,40 dollár lesz átlagosan, a prognózis szerint.

A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző és elemző cége, az Economist Intelligence Unit (EIU) áprilisra szóló - Londonban már részleteiben ismertetett - havi globális előrejelzésében 91,30 dollár idei egész évi Brent-, és 93,10 dolláros WTI-átlagár szerepel.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Magas olajárak: a félelemre a gatyánk is rámehet

Hétfőn rekordmagasságba szökött a kőolaj ára: Londonban és New Yorkban megközelítette a 108 dollárt hordónként. Sokáig tartotta magát a nézet, hogy a világpiaci kőolajárat és a finomítói termékek árát alapvetően a kereslet-kínálati viszonyok szabják meg, de csak ezzel már nem lehet megmagyarázni a mostani extrém drágaságot. Lássuk, akkor mivel!

MTI Gazdaság

Csökken az olajár

Péntek reggel, az elmúlt hetek reggeli irányzatához hasonlóan, ismét bizonytalankodott a kőolaj ára a szabadpiacon, némi hétvégi profitkivétel is érezhető, de a piacon nem jósolnak tartós enyhülést. A héten megint árrekordok dőltek a zuhanó dollárból és részvényekből menekülő befektetési alapok spekulációs vásárlásai miatt, ebben csak átmeneti enyhülést hozott a mértékadó központi bankok újabb, egyeztetett likviditásnövelő árveréseinek keddi bejelentése, amely egy napra életet lehelt a dollárba.

MTI Gazdaság

A túltermelés ellenére tartja magát az olajár

Péntek reggelig nem sokat változott a kőolaj ára a szabadpiacon, miután csütörtökön ismét rekordot döntött. A befektetők a délután megjelenő amerikai foglalkoztatási adatoktól várnak további iránymutatást a dollár irányzatára, következésképp a nyersanyagpiaci spekulációra.

MTI Gazdaság

Történelmi csúcson a West Texas Intermediate olaj ára

Hétfőn reggel az ázsiai kereskedésben rekord szintre emelkedett a kőolaj ára a dollár gyengülésére és a részvénypiacokon bekövetkezett jelentős hanyatlásra, ami arra késztette a befektetőket, hogy biztonságosabb befektetések, így a nyersanyagok felé forduljanak.