szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kereskedelmi szálláshelyek bruttó bevétele 2008 január-februárban az előző év azonos időszakához képest folyó áron 7,8 százalékkal emelkedett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal hétfőn.

Az év első két hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma az előző év azonos időszakához képest 2,7 százalékkal nőtt, a bruttó árbevétel összesen 28 milliárd forintot tett ki január-februárban, ami a bázishoz képest 7,8 százalékos emelkedésnek felel meg. A szállásdíjbevétel 14,5 milliárd forint volt, 12,5 százalékkal nőtt a megfigyelt időszakban.

A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások január-februárra számított árindexe 7 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest. Ezen belül a szálláshely-szolgáltatás területén a forint gyengülése mellett 5,5 százalékos árbevétel növekedés volt.

Az év első két hónapjában – ez az időszak hosszú évek tapasztalata alapján, az éves vendégforgalom 8-10 százalékát teszi ki – 328 ezer külföldi vendég 845 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 15 százalékkal, a vendégéjszakák száma 7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának adatát.

A nagyobb küldő országok közül Németországból, Ausztriából kevesebben érkeztek, míg Románia, Oroszország és Nagy-Britannia esetében jelentősen nőtt a forgalom. Az Európai Unióból érkezett vendégek száma 16, a vendégéjszakák száma pedig 9 százalékkal emelkedett a korábbi év azonos időszakához képest.

A szállodákban eltöltött vendégéjszakák esetében csupán az egycsillagos kategóriákban regisztrált csökkenést (14 százalék) KSH, az összes többinél nőtt az igénybevétel. A legnagyobb emelkedést, 13 százalékot a wellness-szállodáknál mutatták ki.

A megfigyelt időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 430 ezer belföldi vendéget és 947 ezer belföldi vendégéjszakát regisztráltak. A vendégek száma 6,4 százalékkal nőtt, míg a vendégéjszakák száma 0,7 százalékkal csökkent 2007 január-februárjához képest.

A belföldi vendégéjszakák száma – a háromcsillagos szállodák kivételével – az összes szállodai kategóriában emelkedett. Az egycsillagos házakban 42 százalékkal, a négycsillagosokban 36 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma, a szállodákban összességében 4,8 százalékos volt a bővülés.

A szállodák átlagosan 36,5 százalékos szobakihasználtsággal működtek a vizsgált időszakban, amely 1,5 százalékponttal haladta meg a 2007 azonos időszaki foglaltságot. A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14 ezer 550 forint, az egy kiadható szobára jutó bruttó árbevétel (REVPAR) 4 ezer 276 forint volt

A Balaton vendégforgalma csekély mértékben (1,3 százalékkal) nőtt, Budapest vendégforgalma ugyanakkor 9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.

Január-februárban 2 milliárd 875 millió forint értékben váltottak be üdülési csekket a különböző szolgáltatóknál, ebből 1 milliárd 327 millió forint értékben a kereskedelmi szálláshelyeknél. A beváltott csekkek értéke az összes árbevétel 4,8 százalékát tette ki.

A működő kereskedelmi szálláshelyek száma február végén 1769 volt, ezen belül 698 szálloda, 818 panzió és 253 egyéb szálláshely (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) működött. A február végén üzemelő 147 ezer kereskedelmi férőhely 64 százaléka a szállodákban állt rendelkezésre. Február végén a szállodai szobák száma 42 ezer volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!