Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A folyamatosan emelkedő nyersanyagárak miatt a hagyományos légitársaságok többsége már döntött a kerozinpótdíj emeléséről, a diszkont légitársaságok viszont inkább a csomagok után felszámított díjakat növelik, de takarékossági intézkedéseket valamennyi társaság bevezetett.
Michael O'Leary Ryanair főnök. Drágaságom © AP |
A poggyászokon nyert üzemanyag-megtakarítás azonban csak kis tétele a lehetséges megtakarításnak. Példaként említette Kázmér Natasa, hogy a Wizz Air-nél az üzemanyag felhasználás optimalizálása érdekében szigorú tankolási előírásokat kell betartaniuk a pilótáknak. Előírják, hogy mennyi üzemanyagot tankoljanak, hol, illetve, hogy milyen magasságban és milyen sebességgel repüljenek.
A diszkont légitársaságok jellemzően a nehéz csomagokról próbálják anyagi ellenösztönzőkkel leszoktatni az utasokat a kerozinspórolás érdekében. A Magyarországra is közlekedő ír Ryanair – a legnagyobb európai diszkont társaság – például most már minden feladott csomagért 16 fontot (közel ötezer forintot) számol fel. A legnagyobb brit olcsó jegyes társaság, az EasyJet, amely szintén számos járatot közlekedtet Magyarországra, ugyanezért – súlytól függően – 5-10 fontot kér.
A Malév kiadásait a magas üzemanyagárak várhatóan 8 milliárd forinttal emelik a tervezetthez képest az idén – mondta el Németh Krisztina, a légitársaság kommunikációs vezetője. A többletkiadásokat fedezeti ügylettel, takarékos üzemanyag-felhasználással, illetve a hatékonyság növelésével csökkentik. A kerozinfogyasztás szempontjából előnyös, várhatóan 4 turbó-légcsavaros regionális repülőgép beszerzéséről a nyáron döntenek és még az idén forgalomba állítják őket.
Fehérváry Géza, a Malév üzemeltetési vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a légitársaság havonta 540 tonna kerozint takarít meg az üzemanyag-felhasználásban bevezetett újításokkal. Ide sorolta a repülőgépek sebességének optimalizálását, a tankolási számításokat, illetve az utazómagasság optimális megválasztását. A megtakarítás mértéke szerinte csak becsülhető, járatszakaszonként 100-150 kilogrammra tehető.
Az első negyedévben a Malév költségeinek 24 százalékát tették ki a kerozinköltségek; az előző év hasonló időszakához képest 4 százalékkal fogta vissza a cég a gépek kerozinfogyasztását. A légitársaság európai útvonalain szakaszonként átlagosan 30 eurós kerozinpótdíjat számít fel.
A hagyományos légitársaságok közül több is jelezte a közelmúltban (British Airways, Lufthansa), hogy a rekordokat döntő nyersanyagárak miatt emelik az üzemanyag-pótdíjakat. A nehézségek miatt a légitársaságok sorra adnak ki profitfigyelmeztetést: a Finnair és az Air France-KLM jelezte, hogy az idén az eredmények romlására számít az üzemanyag árának emelkedése miatt. Az American Airlines az első negyedben erősen veszteséges lett, emiatt 12 százalékkal visszaveszi kapacitásait.
A kilátások egyáltalán nem biztatóak: Michael O'Leary, a Ryanair főnöke úgy látja, ha tartósan 120 dollár fölött marad a kőolaj ára, akkor néhány versenytárs csődbe mehet. Iparági elemzők szerint 2000 óta az egy transzatlanti átkeléshez szükséges repülőüzemanyag-mennyiség átlagára megnégyszereződött, és átlépte a 40 ezer dollárt. A repülőgép-üzemanyag hordónkénti ára 2003 januárjában még 40 dollár alatt volt, az idén év elején viszont már 140 dollár felett járt.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.