szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A héten megint az olaj, a kínai kormányzati intézkedések mozgatták a piacot, mivel ma a stagflációtól tartó befektetők az infláció és a gazdasági növekedés miatt aggódnak a legjobban. Amikor nem lehet tudni, hogy a forint erősödése meddig tarthat, a kötvénybefektetéseknek nem igazán kedvez a kialakult helyzet és amikor a részvénypiacokról az árupiacok felé folyamatos az áramlás, mibe érdemes befektetni?

A kínai kormányzat megemelte – az egyébként hatósági áras – olajtermékek árát. Korábban már India és Indonézia is fontolgatta a lépést, a kínaiaktól viszont senki sem várta ezt. A piaci meglepetés hatására péntekre esett az olaj ára, így a részvénypiacok kikerültek az eladói nyomás alól. Az olaj ára azért kezdett esni, mert az OPEC éppen ebben az időben aktuális tanácskozásán a szaúdi olajminiszter aggodalmát fejezte ki a magas árak miatt. Az olajtermelő ország minisztere szerint ezeken a szinteken már bármikor bekövetkezhet egy drámai kereslet-visszaesés. Ezt erősítheti a magasabb kínai olajár, ami a tényleges kereslet-kínálati viszonyokhoz közelíti az energiahordozók kereskedelmét. Érdekesség viszont, hogy a magasabb olajár és a kereslet csökkenése elvileg csökkenti a gazdasági növekedést, a befektetők viszont most nem ettől tartanak. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ugyanis közben felfelé módosította a kínai növekedésre adott 2008-as becslését.

A hazai események is érdekesen alakultak: miközben a carry-trade tovább erősödött és az euró/japán jen történelmi csúcsok közelébe került, a friss hazai bérstatisztikai adatok tükrében a piac biztosra veszi a Magyar Nemzeti Bank (MNB) újabb kamatemelését. Így a forint 240 alá erősödött az euróval szemben.

Devizapiac

Az euró/dollár továbbra sem mozdult ki a széles – ám egyre szűkülő – sávjából. Ennek oka, hogy a német termelői árak fokozott emelkedése előrevetíti az Európai Központi Bank (EKB) kamatemelését akár már a következő ülésen, ami az eurót erősíti.


Csütörtökön 1,5580-nál mozgott a keresztárfolyam, de egyáltalán nem kizárt, hogy a jegyzés lassan ellépeget az 1,58-as szintekig, ahol még mindig nem lép ki a trendből. Így rövid távra euróvételt javasolunk, míg a hosszabb távra befektetőknek (akiknek nemcsak türelmük van, de megfelelően magas fedezetet is képesek beállítani pozícióik mögé) már a dollár vétele javasolt.

A hazai piacon érdekes fejlemények alakultak ki a hét utolsó két kereskedési napjára – csütörtökön 241 közelébe, majd péntekre már 240 alá erősödött a forint az euróval szemben. Erre már korábban is számított a piac, de ezúttal nem (csak) technikai okok (opciók kiütési szintjei), hanem makrogazdasági jellegű okai is vannak a forint erősödésének.



Azt, hogy meddig tart a folyamat, ma nem tudjuk megmondani, mert a trendek sem törtek meg és ezeken a szinteken már nincsenek fogódzók, amik – akár technikai alapon – támpontot adnának. Korábban azt gondoltuk  – és ma is ez a valószínű  –, hogy a 248-as szintekig még további opciók erősíthetik a forintot, majd 235 körül lehetnek még ilyen ügyletek, de amint ezeket a szinteket elhagyjuk, a továbbiakban már nem lesznek zavaró hatással a piaci árak alakulására. Addig pedig minden megtörténhet. Így ma a forintpiacon kivárást javasolunk.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

A nemzetközi kötvénypiaci hangulat nem változott jelentősen. A jegybankok sorra készülnek emelni a kamatokat, így a hozamok emelkedő trendje nem tört meg a héten. Bár az utóbbi napokban inkább csak oldalazást láttunk; a 10 éves bundok hozama „beragadt” 4,70 százalék fölött, míg a tízéves amerikai államkötvények hozamai 4,20 százalék fölött stabilizálódtak. A helyzet tehát nem kedvez a kötvénybefektetéseknek. Az biztató, hogy a piacon ismét élénkül a forgalom, bár a volumen még bőven nem éri el a hitelválság előtti szinteket.

A hazai piacon is hasonló a helyzet. Jelentősen nem emelkedtek ugyan a hozamok, de stabil emelkedő trendet mutatnak, így kettős érzéseink vannak a piaccal kapcsolatban. A várható inflációs pálya alapján már érdemes lehet vásárolni, de ha arra gondolunk, hogy folyamatos a kereslet csökkenése, akkor vagy az inflációs pályáról alkotott elképzeléseinket kell felülvizsgálni és nem szabad a piacon vételekkel megjelenni, vagy pedig hinnünk kell a feltételezéseinknek és fokozatosan feltölteni a portfóliókat hazai kötvényekkel. Ma a második megoldás tűnik célravezetőbbnek.

Az ma már teljesen világos, hogy a hozamok csak hosszabb idő után fognak mérséklődni, így inkább csak a 3-5 éves szegmenst érdemes vásárolni. Emellett a rövid papírok esetében a bankok által kínált akciós betétek is versenyképesek, persze itt a lekötés idejére le kell mondani a likviditásról. A 10-15 éves papírok ma még túl kockázatosak.

A feltörekvő piacokon általában is ez a helyzet, így most ott nem érdemes vásárolni, amikor a hazai hozamok még ebben az összehasonlításban is meglehetősen versenyképesek. Különösen, ha a devizakockázatokkal is számolunk befektetési döntésünk meghozatala során. 

Részvénypiac (Oldaltörés)

Ajánlás
Állampapírpiac:
Hazai: 3-5 év vétel (lejáratig megtartva)
Fejlődő piacok: tartás
Vállalati kötvények: Eladás
Nemzetközi részvénypiac:
Oroszország, Brazília; tartás
Hazai részvénypiac:
OTP: 6200-6300: vétel, 6800 fölött: eladás,
MOL: 20 500-21 000: vétel, 22 500 fölött eladás
RG: 32 500: vétel, 33 800-34 000 fölött: eladás
MTelekom: 750 alatt: vétel, 790-800 fölött: eladás
Befektetési alapok:
Oroszország, Brazília alapok; tartás

A hét mozgásait a „részvények versus olaj” határozta meg. Miközben a carry-trade nem változik, vagy inkább erősödik, a részvények irányából folyamatos az áramlás az árupiacok irányába, ami gyengíti a részvényeket. Ezt a folyamatot azonban – átmenetileg mindenképpen – megakasztotta a kínai olajáremelés.


A továbbiakban viszont egy másik félelem is előtérbe kerülhet az intézkedéssel kapcsolatban: ha az olaj iránti keresletet visszafogja az emelés, akkor a termelés növekedési üteme is csökken, így a kínai gazdasági növekedés nem lesz képes ellensúlyozni – annyira sem, mint ma – a fejlett gazdaságok csökkenő ütemű növekedését, miközben az inflációt negatívan befolyásolja.. Ez pedig a világméretű stagfláció irányába hat.


Ma még ennyire nem szaladt előre a piac az események latolgatása tekintetében, így a helyzet sem olyan drámai. Egyes piacokon továbbra is érdemes lehet kereskedni – ráadásul a vételi oldalon. Ilyen az orosz piac, ahol a nemzetközi piaci esések idején is csak stagnálnak az árak, illetve a brazil piac, ahol egészséges korrekció után vagyunk – legalábbis a mi véleményünk szerint.



Jól látható, hogy – miközben a volatilitás emelkedik – a részvényárak csökkennek, és ma már a korábbi minimumokon vannak a jegyzések. Ez azért veszélyes, mert itt újabb eladók jelenhetnek meg a piacon, akik eddig még tartották – az akár veszteséges – pozícióikat, mert egyre kevesebben bíznak abban, hogy egy átmeneti időszak után ismét az emelkedésé lesz a főszerep a BÉT-en. Ennek ellenére – hosszútávra – a MOL 20500 alatt, a MTelekom 750 alatt, valamint az OTP 6300 alatt és a Richter 32500 alatt sávosan már vásárolható. A kisebb papírok közül a sokat eső Synergon lehet jó vétel, de ez hangsúlyosan hosszú távú befektetés.

Fürjes Szabolcs
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok június közepére

A nemzetközi tőkepiaci hangulatot a héten az inflációs félelmek határozták meg. Korábban „csak” a növekedés miatt aggódtak a befektetők, de mára oda jutottunk, hogy a stagfláció kialakulása a legnagyobb veszély. Mit is jelent ez?

hvg.hu Gazdaság

Visszatér az 1970-es évek stagflációja?

A jelenlegi nyersanyagárak által generált globális inflációs nyomás bizonyos tekintetben hasonlít az 1970-es években kialakult problémához. A fejlett országok akkori hibás döntései végül stagflációs időszakhoz vezettek. Ma viszont kísérteties hasonlóság mutatkozik a feltörekvő gazdaságok vislekedésében. Megismétlődik-e a történelem?

MTI Vállalkozás

PSZÁF: vezetői körlevél a befektetési vállalkozásoknak

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) főigazgatója vezetői körlevelet adott ki a befektetési vállalkozások általános tartalékképzésére vonatkozóan, mert a tőkepiaci törvény 2007. december 1-jén hatályba lépett módosítása nem tartalmaz egyértelmű szabályokat erre vonatkozóan, csak a tartalék fogalmát említi, anélkül, hogy mértékét meghatározná.

hvg.hu Gazdaság

GKI: a gazdasági növekedés jelentősen gyorsul

A gazdaság növekedési üteme az idén számottevően gyorsulhat a GKI szerint, ezért a kutatóintézet 3 százalékra emelte idei GDP-növekedési várakozását a márciusi 2,7 százalékról és lényegesen, 8,25 százalékra emelte a jegybanki alapkamatra szóló előrejelzését.