szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A román gazdaság az idén akár 8 százalékkal is nőhet, ha jó lesz a termés – véli Mugur Isarescu, a román jegybank kormányzója. Ennek viszont nem örül, mert szerinte a gazdaság a túlhevülés állapotában van.

Az idei első negyedben 8,2 százalékkal nőtt a GDP, tavaly egész évben 6 százalékkal. Isarescu szerint a gazdaságban hitelkamatok túl magasak, és ez a mikro- és makrogazdasági környezetre elvileg visszahúzólag hat. Ám a drága kölcsönök ellenére májusban 8,6 százalékkal több lakásépítési engedélyt adtak ki Romániában, mint tavaly májusban, számuk elérte a 6291-et. Áprilishoz viszonyítva 21,9 százalék volt a növekedés. Az engedélyek közül 62,9 százalék vidéki övezetekben építendő lakóingatlanokra szólt.

A jó gazdasági teljesítmény nyomán - a munkaügyi miniszter pénteki bejelentése szerint – július 1-től nő a minimálbér is Romániában: 540 lejre (35 240 forint) a jelenlegi 500 lejről.

A miniszter ezzel kapcsolatban elmondta: a minimálbér emelésének költségvetési kihatása nem jelent problémát, de az emelés az összes makrogazdasági mutatóra kihat. Ezen belül leginkább az inflációgerjesztő hatás adhat okot aggodalomra, miközben a román gazdaság az idén amúgy is a kormányzati célnál magasabb inflációval küzd.

A román jegybank az inflációellenes küzdelem jegyében péntektől újabb negyed százalékponttal 10 százalékra emelte az alapkamatot. Ez immár az év eleje óta sorrendben a hatodik kamatemelés.

Április közepén a román központi bank elnöke azt mondta, hogy júliusig kétéves csúcs közelében marad az infláció. Mugur Isarescu úgy vélte, hogy az infláció várhatóan augusztustól kezd mérséklődni. Az inflációemelkedés oka részben az élelmiszerek világpiaci árának a növekedése, a bérek emelkedése és a hazai kereslet bővülése, mondta.

Májusban a tizenkét havi infláció 8,41 százalékos volt, miután márciusban, 8,63 százalékon, kétéves csúcsot ért el. Tavaly decemberben 6,57 százalékos, 2006. decemberben 4,87 százalékos volt.

A bank negyedéves jelentésében idén decemberre 6 százalékos tizenkét havi áremelkedést vár, a korábban jelzett 5,9 százalék helyett. A 2,8-4,8 százalékos célsávon nem változtattak. A jövő év végére viszont 3,9 százalék helyett már csak 3,5 százalékos drágulási ütemre számít a bank. A jövő év végi célsávja 2,5-4,5 százalék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az EU figyelmeztette Romániát

Az Európai Bizottság bírálta Romániát laza pénzpolitikája miatt, és sürgette Bukarestet az államháztartás hiányának mérséklésére és gazdaságszerkezeti reformokra.

MTI Gazdaság

Románia 2014-ben bevezetheti az eurót az államfő szerint

Megvalósítható Románia célja, hogy 2014-ben csatlakozzon az euróövezethez, de csak akkor, ha megfelelő további költségvetési reformok lesznek, mondta Traian Basescu román köztársasági elnök pénteken Bukarestben egy EU-szemináriumon.

MTI Gazdaság

Túlfűtötté válhat a román gazdaság

A román jegybank elnöke szerint az ország gazdasága a második negyedévben is 8 százalék feletti éves szintű GDP-növekedést ér el. Mugur Isarescu emlékeztetett, hogy az első negyedévi növekedés éves szinten 8,2 százalékos volt.

MTI Gazdaság

Szlovák növekedés, román ipari infláció

Végleges adat szerint az idei első negyedévben 8,7 százalékkal nőtt a szlovák GDP a tavalyi év azonos időszakához képest. Romániában viszont áprilisban 15,5 százalékkal nőttek éves szinten az ipari termelői árak, elsősorban a feldolgozóipari és a bányaipari szektor folyamatai miatt.