Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Hónapokon belül megállapodás születhet a Mol és a horvát INA olajtársaságok közötti részvénycseréről – közölte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és horvát partnere, Ivo Sanader szombaton a horvátországi Dubrovnikban kétoldalú megbeszélésük után.
„Arról tárgyal a két társaság, hogy részvénycserével kölcsönösen részesedést szereznek egymásban. (...) Kellő akarat van mindkét oldalon, hogy a következő hónapokban erre a kérdésre végleges és pozitív választ adjunk” – mondta Gyurcsány Ferenc az MTI kérdésére. A miniszterelnök hozzátette: ez a megoldás jobb lehetőség biztosít mind a két ország számára, ráadásul regionális szinten is nagy hatású lesz a megállapodás.
Ivo Sanader szerint is az olajtársaságok részvénycseréjével mind a két fél jól jár majd. „Ez egy tipikus nyertes-nyertes helyzet, mind a két társaság, a Mol és az INA is erősebb lesz ezután a folyamat után” – hangsúlyozta a horvát miniszterelnök.
Az MTI megbízható forrásokból úgy tudja, hogy a szombati tárgyaláson minden eddiginél nyíltabban kötelezte el magát a horvát kormány a két olajtársaság közötti üzlettel kapcsolatban. A horvát kabinet már az őszi ülésszak kezdetén szeretné benyújtani a megállapodásról szóló tervezetet a parlament elé.
A nyilatkozó forrás szerint a horvát döntés mögött egyrészt az állhat, hogy eldőlt a Mol-OMV közötti, az INA megszerzéséért folytatott csata, a Mol regionális szerepe megnőtt. Másrészt Magyarország érdekérvényesítő képessége is egyre erősebb a régióban, hiszen a magyarok elkötelezettek a Nyugat-Balkán euroatlanti csatlakozásában és jelentős magyar befektetések is érkeztek a térségbe.
Horvát lapértesülések szerint a megbeszélések arról folynak, hogy a horvát kormány, amely 44,84 százalékot birtokol az INA-ból, átadna 14 százaléknyi INA-részvényt a Molnak, Mol-részvényekért cserébe. Ezzel a magyar olajtársaság részesedése 39 százalékra nőne az INA-ban, a horvát kormányé 30,84 százalékra csökkenne.
Szombati megbeszélésük után a magyar és a horvát miniszterelnök azt is bejelentette, hogy szeretnék felgyorsítani a két ország gázvezeték-hálózatának összekötési folyamatát, hogy akár már 2011 előtt Magyarország számára is elérhetővé váljon a horvátországi gázterminálba érkező cseppfolyós gáz (LNG).
A két kormányfő tárgyalt az autópályák és a vasútvonalak összekötéséről is: a következő hetekben Zágrábban egyeztetnek majd az illetékes miniszterek. A fejlesztésekről a szeptemberi közös kormányülésen is tárgyalnak majd Pécsett.
Gyurcsány Ferenc és Ivo Sanader a Croatia Summit 2008 című konferencia keretében tárgyalt egymással a horvátországi kikötővárosban.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.