Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az elmúlt hetekben jelentős változások következtek be a piacokon. A gazdasági adatok bizakodásra adtak okot, a GDP-adatok, az üzleti bizalmi indexek és az inflációs adatok viszont lehűtötték a kedélyeket. Cikkünkből kiderül, befektetéseinél mire érdemes figyelni.
A recesszió veszélye továbbra sem múlt el. Az olajár jelentős csökkenése sem volt egyértelműen pozitív hatással a piacokra, mivel az eddig a világgazdasági depresszióval szemben – részben – immunisnak mutatkozó orosz piac jelentős esést szenvedett el, hasonlóan a brazil piachoz, ahol szintén nagyobb korrekciót láttunk. Közben a török kormánypártot érintő piacbarát alkotmánybírósági döntés (nem oszlatják fel a kormánypártot) eredményeképpen jelentős emelkedést láthattunk, amelyet azonban az ismét felbukkanó, a pénzügyi szektort érintő aggodalmak visszafoghatnak egy időre.
Összefoglalva: a világgazdasági trendek nem változtak, de a súlypontok kissé átrendeződtek. Az olajár és a nyersanyagok árának mérséklődése a feltörekvő piacokat átrendezte, míg a fejlett piacokra egyértelmű pozitív hatást gyakorolt az árupiaci korrekció. A hét második felére pedig kiderült: a helyzet nem változott, a recesszió réme továbbra is Damoklesz kardjaként lebeg a befektetők feje fölött.
Devizapiac
Az euró/dollár mozgásán azt láthatjuk, hogy míg az USA gazdasága a mélyponton van (így inkább csak javulás következhet, vagy stagnálás a mélypont körül), addig Európában még csak most következik a gazdasági növekedés jelentős lassulása.
A forint az euróval, illetve a dollárral szemben ezzel együtt sem lépett ki a trendből, további erősödés – technikai alapon vizsgálva – következhet. Ami a fundamentális megközelítést illeti: továbbra sem a hazai makrogazdasági pálya vagy a hazai hírek lesznek meghatározók, mivel itt nagy meglepetésre nem számítunk; a hiányadatok javuló trendet mutatnak, miközben a növekedés továbbra is lassú marad. A nemzetközi hírek, illetve a befektetői hangulat ellenben jelentős változásokat generálhat. Jelenleg azt látszik valószínűnek, hogy 235-ig ismét gyengül a forint, majd megint visszaerősödik. Ezt a mozgást devizakamat swap-ügyletekkel, vagy direkt devizapiaci kötésekkel lehet kihasználni. Ahol szintén ezek az ügyletek jöhetnek szóba, az a török líra lehet, mivel a régen várt alkotmánybírósági döntés értelmében nem oszlatják fel a kormánypártot, így az elmúlt időszakban alulteljesítő líra egyértelműen az erősödés irányába léphet. Ezen kívül – a várható 50 bázispontos kamatemelés ellenére – török líra kötvények vétele is jó befektetési lehetőséget kínál.
A fejlett piacok közül az európai kereskedésben a bundok hozama csökkent (tízéves bundok hozama: 4,70 százalékról 4,50-re), az amerikai államkötvények hozama pedig inkább csak stagnál (a tízéves hozam 4,10-ről 4,00 százalékosra változott). Igazi változás tehát nem következett be, de a hosszabb távú trend továbbra is a hozamemelkedés lehet az USA-ban, míg Európában sok függ attól, hogy a csúcson lévő infláció az év második felében hogy alakul. Elképzelhető egy kisebb mértékű mérséklődés, mivel az olaj ára ma jelentősen alacsonyabb, mint az első félév végén volt. Ennek ellenére a fejlett piaci kötvényeket nem ajánljuk vételre!
A hazai piacon ezzel szemben gyökeresen más a helyzet. Míg eddig az erősödő forint vonzotta a külföldi befektetőket, addig ma már a várható – további – állampapírpiaci hozamcsökkenés csábítja a hazai piacra a nemzetközi szereplőket. Ennek oka, hogy az MNB feltételezhetően nem emeli tovább a kamatot, így a hozamok csökkenése indokolt, főleg akkor, ha az olaj árának csökkenése tovább tart és év végére 100 USD körül alakul majd. Ezt persze ma nem tudjuk megmondani, de ennek a szcenáriónak az utóbbi időben megnőtt az esélye, érdemes lehet rááldozni egy kis figyelmet és befektetést. Ma – még mindig – a három éves szegmens a leginkább ajánlható kötvénybefektetés. A nemzetközi piacokról a török líra kötvények ajánlhatók, az előbbiekben már kifejtett okok miatt.
Az utóbbi időszak kisebb, ám annál dinamikusabb emelkedést hozott a tőzsdéken, de most úgy tűnik, ez csak átmeneti fellángolás marad. Egy-két rossz makrogazdasági adat ugyanis elég volt ahhoz, hogy az árak ismét csökkenni kezdjenek, miután az olajár csökkenése és a foglalkoztatási adatok optimizmust gerjesztettek a befektetők körében. A piac tehát sérülékeny, de az biztató, hogy a volatilitás már nemcsak a csökkenő piacon jellemzi a kereskedést, hanem az emelkedő napok is dinamikusabb képet mutatnak. Most arra lehet számítani, hogy magasabb volatilitás mellett oldalazni fognak az árak/árfolyamok.
A hazai piacon azt látjuk, hogy a hosszú távú – szűkülő – trendből kilépett a BUX, miközben a volatilitás emelkedett, a forgalommal együtt. Ez biztató, de kérdéses, hogy ez a trend meddig tart. Jelenleg úgy látjuk, hogy nem sokáig, ezért – ha kifejezett shortot nem is ajánlunk – a kivárás mellett tesszük le a voksunkat.
Ajánlás |
Állampapírpiac: állampapírok: 3 év vétel (HUF), többi tartás (HUF), TRY kötvény vétel vállalati kötvények: eladás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: emelkedésben eladás USA részvények: emelkedésben eladás Orosz részvények: vétel (kivéve: energiaszektor) Egyéb feltörekvők: emelkedésben eladás Hazai részvénypiac: Hazai részvények: emelkedésben eladás Befektetési alapok: Orosz (lehetőleg alacsony energiaszektor-kitettségű), török részvényalapok: vétel. |
A Mol, a Richter, valamint az MTelekom ma nem ajánlható vételre. Utóbbi annak ellenére sem ajánlható, hogy az osztalék alapú árazásnak elvileg kedvez a hozamcsökkenés, mivel a kormány által tervezett áfaemelés negatívan hat a nyereségre a távközlési cég esetében.
A nemzetközi piacokat tekintve azt látjuk, hogy a térségben szintén aktív Raiffeisen International lehet jó befektetési terep, de itt is csak – hasonló oldalazó mozgás melletti – aktív kereskedéssel lehet eredményeket elérni. A két bankpapír mozgását pedig nem is kifejezetten a vállalati hírek, hanem a nemzetközi befektetői hangulat határozza meg. A térségben a török piac figyelemre méltó lehet, mivel a többször említett alkotmánybírósági döntés kedvez a piacoknak.
Kiemelten kell foglalkozni az orosz piaccal. Itt az RTS (orosz tőzsdeindex – dollárban) egyes elemeit vizsgálva azt látjuk, hogy az energiaszektor „csak” 50 százalékban határozza meg az index alakulását. Ez azt jelenti, hogy az egyéb ágazatok (távközlés, szolgáltatások, bankszektor stb.) újabb 50 százalékot jelentenek. E szektorok teljesítménye pedig a belföldi kereslettől függ, tehát az olaj árának csökkenése segít abban, hogy ezek a vállalatok eredményesebben működjenek, hiszen a fogyasztás erősen függ az energiaárak alakulásától. Emiatt jelenleg az olaj árának csökkenése középtávon kedvező az orosz gazdaságra nézve, mivel az inflációs nyomást csökkenti, miközben az energiaszektoron kívüli vállalkozások árui és szolgáltatásai iránt növeli a hazai keresletet. A magas olajár viszont az energiaszektor bevételeit nem növeli, két oknál fogva: az energialapba befizetendő „adó” lefölözi az extraprofitot, a kereslet pedig csökken. Ma tehát az orosz piac – körülbelül 20 százalékos esés után – ismét vételre ajánlható.
Fürjes Szabolcs
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Három gyereket pedig életveszélyes állapotban vittek kórházba, miután kamionnal ütközött egy személyautó.
A pusztító időjárásnak az autópályán is voltak elszenvedői.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.
Megdöbbentő részletek derülnek ki a kép történetét felkutató tanulmányából.
A vizsgálatot nehezítette, hogy a Lamborghini csaknem teljesen elégett.