Tetszett a cikk?

Az IMF pénze nem fog kitartani a választásokig, holott eredetileg addig elégnek kellene lennie. Akkor feltehetően újabb pánik lesz, majd újra kapunk hitelt. Ha már egyszer adtak húszmilliárd eurót, akkor majd újra adni fognak – mondta el az mfor.hu- nak Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) volt elnöke.

Az Orbán-kormány egykori pénzügyminisztere egyre pesszimistább, és már annak sem látja az okát, hogy 2010-ben miért indulna meg fellendülés. Úgy véli, jövőre a GDP-t tekintve 3-4-5 százalékos visszaesés várható. „A bankmentő csomagra szükség van, vagy pontosabban szükség volna. Igazából »gazdaságmentő csomag« kellene, és a bankokat azért fontos megsegíteni, mert rajtuk keresztül áramlik a pénz a gazdaságba” – mondta el az Mfor.hu-nak Járai Zsigmond. Az MNB volt elnöke hozzátette: ezt a 600 milliárd forintot mindenképp a reálgazdaságnak kellene adni, hogy kevesebb cég menjen tönkre, és kisebb legyen a munkanélküliség.

A szakember úgy látja: a magyar bankrendszerrel az a baj, hogy külföldön vagy az anyabankoktól vettek fel hiteleket, amit aztán itthon kihelyeztek. Forrásoldalról az is gond – fűzte hozzá –, hogy nálunk nagyon alacsony a megtakarítási ráta, és ezt a kevés pénzt az állam elszívja a költségvetési hiány finanszírozására. „Az kétségtelen, hogy a magas kamatok és a hitelszűke teljesen tönkre fogják tenni a gazdaságot” – hívta fel a figyelmet Járai.

A szakember pesszimista a jövőt illetően. „Úgy gondolom, hogy 3-4-5 százalékos visszaesés várható, bár a GDP egy nagyon aggregát mutató, és viszonylag lassan változik. De az ipari termelési adatok, hitelezési számok vagy vállalati mérlegek mind negatívan hatnak” – mondta. Úgy látja: a nyugati kibontakozás is később fog elkezdődni, mint ahogy azt sokan várják.

„Egyszerűen nem látom annak az okát, hogy 2010 vége felé meginduljon a fellendülés. Ugye az a feltételezés, hogy Németországban nem lesz túl nagy a visszaesés, és Amerika is megkezdi a kilábalást a jövő év második felében. De most úgy tűnik, hogy ezek a feltételek egyre bizonytalanabbá válnak. Ezt a folyamatot nagyon nehéz előre felmérni, és nagyon sok a bizonytalansági tényező” – magyarázta a volt jegybankelnök. Hozzátette: belekerülhetünk egy negatív spirálba, ha „valóban kisebbek lesznek a bevételek, viszont a kiadásokat nehezen tudjuk csökkenteni”. Ezért szerinte már rég hozzá kellett volna kezdeni egy drasztikus költségvetési lefaragáshoz. „Ha ez megtörtént volna, akkor legalább egy okunk lehetne az optimizmusra, de így jelenleg semmi biztatót nem látok” – fűzte hozzá.

A volt jegybankelnök attól tart: alig fogunk közelebb kerülni az euróövezethez való csatlakozáshoz, az Unió bürokratái ugyanis már tisztán látják, mennyire instabilak vagyunk. Hozzátette: a magyar pénzügyi kormányzat a válság kezelésében tragikusan vizsgázott. „A valódi reformokat most kellett volna megcsinálni, ennek azonban nyoma sincsen. Érdekes, hogy Németország sokkal több reformot hajtott végre, mint mi” – magyarázta, idézve a Financial Times egy mondatát: „Mondja meg már valaki a magyaroknak, hogy válság van.”

(mfor.hu)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!