szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nemzetközi pénzügyi rendszer igazságtalanságát tükrözi, hogy a pénzügyi válság ugyan az Egyesült Államokban kezdődött, de a világgazdaság "peremére" szorult kis országokban okozza a nagyobb kárt, írta csütörtökön Londonban közölt elemzésében Soros György magyar-amerikai nagybefektető, aki szerint "katasztrófa" volt megengedni a Lehman Brothers nagybank globális pánikhoz vezető összeomlását.

Soros a Financial Timesban úgy fogalmaz, hogy "a pálya korántsem egyenes", a jelenlegi rendszer azoknak az országoknak - köztük különösen az Egyesült Államoknak - kedvez, amelyek a nemzetközi pénzügyi szervezeteket ellenőrzik.

A világgazdaság peremvidékén lévő országokra érvényes "a washingtoni konszenzus által diktált piaci fegyelem", amely alól azonban az Egyesült Államok mentességet élvezett.

Soros György szerint a peremországoknak segítséget kell adni pénzügyi rendszereik megvédéshez, egyebek mellett olyan jelentős vészalapok létrehozásával, amelyekhez korlátozott időtartamra, de gyorsan hozzá lehet férni.

A piaci szabályozást globálissá kell tenni, és a nemzeti kormányoknak össze kell hangolniuk makrogazdasági politikájukat, megakadályozandó a széles valutaárfolyam-kilengéseket és egyéb felfordulásokat, javasolja a Soros Fund Management elnöke.

A nagybefektető a londoni gazdasági napilapban kifejti, tavaly ősszel hatósági beavatkozást várt az amerikai Lehman Brothers nagybank megmentésére, de nem ez történt, a pénzintézetet megfelelő előkészítés nélkül hagyták összeomlani, aminek "katasztrofális következményei" lettek.

A cégadósi nem fizetővé válásra szóló határidős piaci hitelbiztosítási ügyletek (CDS) árazása "áttörte a plafont", ahogy a befektetők igyekeztek fedezni magukat, ám az AIG-nek, a világ legnagyobb biztosító csoportjának nagy mennyiségű rövid - vagyis áresésre játszó - pozíciója volt a CDS-kontraktusokra, és a cég azonnali törlesztésképtelenség kockázatával találta magát szembe. Hank Paulson akkori amerikai pénzügyminiszter így már másnap visszakozni volt kénytelen, és most már az AIG-t kellett megmentenie, írja Soros a csütörtöki elemzésben.

Soros György szerint a Lehman-bukás megakadályozásának elmulasztásáért elsősorban az amerikai pénzügyminisztériumot és a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve-et terheli a felelősség. "Béna kifogás" az az állítás, hogy nem volt meg a jogi hatáskörük; vészhelyzetben minden szükséges lépést megtehettek volna és meg is kellett volna tenniük a rendszer összeomlásának megakadályozására, ahogy ez korábban is megtörtént, áll a csütörtöki írásban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Soros még nem látott ekkora válságot

Soros György még nem látott ekkora válságot, de véleménye szerint nem is fog. Miközben a múlt heti tőzsdei pánik után az európai részről született gazdaságpolitikai választ megfelelőnek tartja, úgy véli, korai megítélni, hogy megnyugszanak-e a pénzpiacok.

MTI Gazdaság

Soros: recesszió kell a "buborék" kipukkasztásához

A brit gazdaság recessziójának veszélyére figyelmeztető inverz hozamgörbe alakult ki a brit állampapír-piacon a Moody's Investors Service szerint. Más londoni elemzők még tovább rontott előrejelzései megerősítik az amerikai recesszió valószínűségét, és Soros György nagybefektető hétfőn Londonban idézett nyilatkozata szerint épp e két gazdaság recessziója "kell" az általa spekulációs olajárfolyam-buboréknak nevezett olajár-emelkedés korrekciójához.