szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világgazdaság csak lassan fogja kiheverni a válság hatásait, a szerény mértékű növekedés 2010-től indulhat be ismét - jósolja a bécsi székhelyű Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet (Wifo) januári jelentésében.

A csütörtökön közzétett előrejelzés alapján a pénzügyi krízis által leginkább sújtott ipari országok csupán évi 1,5 bővülésre lesznek képesek 2008 és 2013 között. Az intézet aláhúzta, hogy a második világháború óta nem volt még példa ilyen alacsony növekedési szintű - öt évet átfogó - konjunkturális szakaszra. Különösen gyenge marad a vezető ipari országok középtávú gazdasági teljesítménye: a Wifo az Egyesült Államoknak évi 0,8, Japánnak és Németországnak évi 1, Franciaországnak és Németországnak pedig 1,1 százalékos GDP-gyarapodást prognosztizál a 2013-ig terjedő időszakra.

Ami az Európai Uniót illeti, az euróövezethez tartozó 15 tagállam gazdasága legföljebb évi 1,1 százalékos ütemben tud bővülni. Ennél jelentősen erőteljesebbnek ígérkezik a kilenc új tagország konjunkturális lendülete. Ők átlagosan akár évi 3,4 százakkal is növekedhetnek, feltéve, ha közép- és kelet-európai hitelválság nem mélyül el túlságosan.

A feltörekvő fejlődő országok közül India és Kína bővülési üteme is visszaesik némileg, de a Wifo szerint távolról sem annyira, mint az ipari országoké.

Az intézet azzal számol, hogy globális szinten a folyó fizetési mérlegek egyensúlya feszesebbé válik. A gazdaság jelentős lefékeződése miatt az amerikai import két százalékkal lassabban fog emelkedni, mint az export, ami azt eredményezheti, hogy az Egyesült Államok fizetésimérleg-hiánya egyharmadával csökken 2013-ra. Ezzel szemben a német és japán mérlegtöbblet apadni fog, az olajár zuhanása miatt az OPEC-országoké pedig egyenesen a felére zsugorodik a periódus végére.

A világkereskedelem az elemzés alapjául szolgáló időszakban évi 5,4 százalékos ütemben növekszik majd, lassabban, mint a nyolcvanas évek közepe óta bármelyik ötéves szakaszban.

Globális méretekben a gazdaság 2010-ben kezd csak el érzékelhetően magához térni, a világtermelés 2008 és 2013 között átlagosan évi 3,2 százalékkal duzzad (2002 és 2008 között a mutató 4,3 százalékot tett ki.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Itthon

Rendkívüli parlamenti ülésnap a válságról - percről percre

Életünk 2009-ben nehezebb lesz, még akkor is, ha mindent megteszünk, és minden úgy sikerül, ahogy szeretnénk - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a parlamentben. A kormány ezermilliárd forintos átcsoportosítást tervez az adórendszerben. A fideszes és KDNP-s képviselők bent maradtak az ülésteremben beszéde alatt.

Karrier

Hogyan érinti a válság a pénzügyi szektort?

A válság a magyar pénzintézeteket sem hagyta érintetlenül. December végén több bank is bejelentette, hogy - ha kismértékben is, de - leépítésekbe kezd: az OTP a bankcsoporthoz tartozó két cégénél összesen 59, a Merkantil Bank 50, a Raiffeisen Lízing pedig 120 dolgozót menesztett, nem beszélve a CIB Lízingről és a K&H Lízingről, amelyek az akkori hírek szerint szintén elbocsátásokra kényszerültek.

Gazdaság

Nem igaz, hogy válságban hitelre költekezünk

Nem igazolódtak be a válságban is mérték nélkül költekező magyarokról szóló híradások, elmaradt ugyanis az év végén szokásos hitelroham. A már szezonnak tekinthető novemberben például az új árukölcsön-szerződések összege a tavaly januári szinten mozgott – derül ki a jegybanki adatokból, s az áruhitelezők többségének beszámolója szerint a decemberi kölcsönök összege is elmaradt a várakozásoktól.

hvg.hu Vállalkozás

A válság túlélése, avagy mi kell a bankoknak?

A válság miatt a vállalatoknak már sokkal szigorúbb kontroll mellett kell bizonyítaniuk teljesítményüket, vagyis egyértelmű és megbízható adatokat kell közölniük magukról üzleti partnereik, így például a bankok felé. A közepes méretű vállalatok számára ráadásul a jelenlegi, tőkehiányos üzleti környezetben a nagyobb transzparencia nemcsak egyre általánosabb elvárás, hanem egyben lehetőség is. Legalábis ezt állítják a delotte szakértői.

MTI Gazdaság

A válság miatt át kell gondolni a postai privatizációt

A gazdasági világválság hatására világszerte csökkent a postai szolgáltatások iránti kereslet, s ennek fényében alaposan át kell gondolni a postai szolgáltatások liberalizációját kitűző európai terveket – hangsúlyozta Neil Anderson, az UNI Post and Logistics, nemzetközi szakszervezeti tömörülés vezetője csütörtökön, a budapesti UNI Postakonferencián.

MTI Gazdaság

A németek a kínaiakkal együtt akarnak válságot kezelni

Németország és Kína együtt kíván működni a nemzetközi gazdasági és pénzügyi válság megoldásában. Ezt hangsúlyozta a két kormány vezetője a Berlinben tartott csütörtöki tárgyalások után. Angela Merkel kancellár és Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök a gazdasági együttműködés mellett politikai kérdésekről tartott megbeszéléseket.