szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Pet-palackok és az alumínium italosdobozok áruházi visszaváltása jó ötlet, de nem járul hozzá jelentősen az újrahasznosítható csomagolóanyagok mennyiségének növeléséhez – közölte Gerencsér Miklós, a nyolc hazai nagyváros közszolgáltatója által létrehozott lakossági hulladékhasznosítást koordináló szervezet, a Collect Hungária Kht. ügyvezetője.

Újrahasznosításra váró hulladékbálák. Hogyan jut ide?
© szekom.hu
A közelmúltban két hazai áruházlánc is nagy sikerként számolt be az eldobható italcsomagolások visszavételének bevezetéséről. Ennek lényege, hogy a leadott műanyag flakonokért, alumínium dobozokért jelképes árat fizetnek, amelyet a vevők az üzletben levásárolhatnak. Mindez hozzájárul a klímavédelemhez, az újrahasznosítással ugyanis csökken a szén-dioxid kibocsátás.

Gerencsér Miklós utalt rá, hogy Magyarországon évente durván 1,2 milliárd Pet-palack kerül kereskedelmi forgalomba, s ennek mindössze 20 százaléka, azaz több mint 200 millió műanyag palack jut vissza újrahasznosításra, és ez is elsősorban a lakosság környezettudatos részének, valamint a hulladékkezelő cégek szervezett, kitartó munkájának köszönhető.

Az a mennyiség, melyet egy áruház a visszaváltással egy hónap alatt összegyűjt, nagyjából megegyezik azzal, amennyit a pécsi hulladékkezelő válogatóműve egyetlen délelőtt feldolgoz, s valószínűleg hosszú távon is ilyen arányokra lehet számítani a pénzért visszaváltott és a térítésmentesen a gyűjtőkbe helyezett mennyiség összehasonlításakor – vélekedett az ügyvezető.

Az a tapasztalatuk – mondta –, hogy az emberek nem szeretik a lakóhelyüknél 200 méternél messzebbre vinni a szelektív hulladékot, ezen pedig a jelképes anyagi előnyök sem változtatnak jelentősen. Fennáll a veszély ugyanakkor, hogy az igazán rászorulók néhány forintért képesek lesznek kifosztani a gyűjtőszigeteket, komoly károkat okozva a hulladékkezelő cégeknek.

Gerencsér Miklós példaként hozta fel, hogy a fémgyűjtő konténereket már csak néhány helyre merik kihelyezni, mert a fémgyűjtők rendszeresen felborítják, megrongálják és kiürítik őket. Reményét fejezte ki, hogy a műanyag tárolók nem jutnak hasonló sorsra.

Az ügyvezető véleménye szerint bár minden, e csomagolóanyagok újrahasznosításáért induló kezdeményezés örömteli, így az áruházláncokéi is, megoldást hosszú távon nem a visszaváltás, hanem a következő 3-4 évben befejeződő régiós programok, nagy gyűjtőrendszerek hoznak majd, melyek keretében az ország lefedettsége 80 százalékos lesz a szelektív hulladékgyűjtés tekintetében.

Ma a városokban és a nagyobb falvakban adottak a szelektív gyűjtés lehetőségei, a jövőben sok helyen arra is mód lesz, hogy az emberek a környezetvédelem iránti elkötelezettségük jeléül otthon, térítésmentesen, külön edényekben gyűjtsék a papírt, a műanyagot és az üveget.

A Cora és a Thermo Press Hungary Kft. 2008 decemberében vezette be az áruházi visszavételi rendszert a Cora budakalászi és törökbálinti áruházában. Az első hónapban a vásárlók több mint 25 ezer palackot váltottak vissza. A Tesco idén január végétől fogadja a Pet-palackokat és alumínium italosdobozokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Népszavazási kezdeményezés hulladékátrakó ellen

Népszavazást kezdeményeznek a helybeliek a Heves megyei Kompolton a megyei hulladékgazdálkodási rendszernek a településre tervezett hulladékátrakó-állomása ellen – olvasható a Heves Megyei Hírlapban.

hvg.hu Tech

Saját hulladékából táplálkozik a brit szemeteskocsi

A járókelők lépéseivel hajtott, metrómegállóhoz helyezett hirdetőtáblák vagy a fiatalok táncával "hajtott" diszkó után újabb alternatív energiával működő megoldás jelent meg Huddersfield utcáin. Az angol kisvárosban ugyanis olyan szemeteskocsik jelentek meg, amelyek az általuk felszedett hulladék menet közbeni feldolgozásából szerzik energiájukat.

MTI Tech

Biomassza erőművek hulladékait hasznosítják Szolnokon

A biomassza erőművekben és fűtőművekben képződő veszélyes hulladékokat újrahasznosító kísérleti üzem épül Szolnokon; az erről szóló konzorciumi szerződést kedden írták alá Pétfürdőn - közölte a konzorciumban részt vevő Nitrogénművek.

hvg.hu Tech

"A kukorica a konyhába való": csak hulladékon fut az új biogázüzem

Elkészült az első olyan biogázüzem, ami ehető nyersanyagok helyett teljes egészében mezőgazdasági hulladék feldolgozásából generál elektromosságot. A találmány mögött a Fraunhofer Intézet drezdai kutatócsoportja áll. Az új üzem 30 százalékkal több biogázt termel elődjeinél.