szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar pénzügyi rendszernek 2009-ben a gazdasági visszaesés negatív hatásaival és a befektetői bizalom világszerte tapasztalható megrendülésével is szembe kell néznie – áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfői közleményében.

A hazai bankrendszer biztonságos működését egyaránt támogatja a bankok külföldi tulajdonosainak elkötelezettsége, az MNB forrásbővítő intézkedései, valamint a kormány bankstabilizációs programja – fogalmaz a jegybank.

Pénzügyi stabilitási szempontból a legnagyobb kihívást jelentheti, hogy a gazdaság visszaesése és a devizahitelek magas aránya miatt a forint árfolyamának gyengülése érzékenyen érinti a magyarországi bankok jövedelemtermelő képességét.

A kockázatokat azonban csökkenti a nemzetközi összehasonlításban magas adósi önrész, a lakáspiaci árbuborék hiánya, a háztartások erős hiteltörlesztési hajlandósága, illetve a bankok rugalmas adósságkezelési gyakorlata – jegyzi meg a közlemény.

A jelenlegi makrogazdasági kilátások mellett az esetleges veszteségek fedezésére a bankrendszer jelenleg elégséges tőketartalékkal rendelkezik – szögezi le a jegybank.

Az MNB már korábban felhívta a figyelmet a vártnál rosszabb gazdasági teljesítmény és a kedvezőtlenebb pénzügyi helyzet kialakulásának veszélyeire. Mára ténnyé vált: több más közép-kelet-európai ország valutájához hasonlóan a forint is nagymértékben leértékelődött, az állampapírpiaci hozamok jelentősen emelkedtek, a bankok külső finanszírozása megdrágult, miközben a magyar gazdaság teljesítménye egyre jobban csökken – áll a közleményben.

A jegybank a nemzetközi intézményekkel és a magyar hatóságokkal együttműködve számos intézkedést hozott. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió által biztosított összesen közel 20 milliárd eurós hitelkeret célja az volt, hogy a devizatartalékok további növelésen keresztül biztosítsa az ország, illetve a gazdaság finanszírozását és ezáltal elősegítse a hazai bankszektor biztonságos működését - fogalmaznak.

A jegybank intézkedései hozzájárultak ahhoz, hogy hazai bankokban megfelelő mennyiségű forint álljon rendelkezésre. Az MNB a rendelkezésére álló eszközökkel oldani kívánja a devizapiaci feszültségeket is. Mind az MNB hathónapos deviza-csereügyletének, mind pedig az állami kölcsönnyújtás igénybevételének egyik feltétele a vállalati hitelezés fenntartása.

A hazai bankok zökkenőmenetes finanszírozásában a külföldi tulajdonosoknak a magyar leánybankjaik iránti elkötelezettsége meghatározó tényező – fogalmaz az MNB.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

MNB: csökkent a háztartások nettó hitelfelvétele februárban

A háztartások nettó hitelfelvétele februárban csökkent az előző hónaphoz képest, a forinthiteleknél minimális mértékű nettó hiteltörlesztés, a devizahiteleknél pedig – már több hónapja közel azonos összegben – nettó hitelfelvétel történt - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

MTI Gazdaság

Király: nem tudni, meddig tart a válság

Király Júlia, az MNB alelnöke szerint a recesszió nem olyan, amilyenre tavaly októberben-novemberben számítottak a szakemberek. "Brutális válság van" - jelentette ki a jegybanki vezető a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán megrendezett harmadik Pécsi Pénzügyi Napokon tartott előadásában.

MTI Gazdaság

MNB: nem változott a jegybanki alapkamat

Nem változtatott a jegybanki alapkamat 9,5 százalékos szintjén a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa hétfői ülésén. Az elemzők többsége az alapkamat szinten tartását várta.

MTI Gazdaság

Minimális érdeklődés az MNB finanszírozási tenderein

Minimális volt az érdeklődés a jegybank likviditást erősítő tenderein hétfőn, két tender eredménytelenül zárult, két másik pedig alacsony érdeklődés mellett zajlott le hétfőn. A Magyar Nemzeti Bank közlése szerint az eredmények hasonlóan alakultak, mint egy héttel korábban.