Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Dmitrij Firtas, a RosUkrEnergo társtulajdonosa, aki a tavaly januárban aláírt új orosz-ukrán gázszállítási szerződés nyomán elveszitette közvetítői szerepét a Gazprom és Ukrajna között, a hatalomváltás után visszatér az ukrán gázüzletbe: a Naftogas két fontos cége, az UkrTransGaz és az UkrGazDobicha élére Firtas eddigi közeli munkatársait nevezték ki hétfőn – írta a Kommerszant című orosz lap kedden.
Szakértők úgy vélik, Firtas jelentős hatással lesz az orosz-ukrán gáztárgyalásokra, amelyek a Kommerszant értesülései szerint már kedden megkezdődnek Moszkvában. A Gazprom tájékoztatása szerint Alekszej Miller vezérigazgató hétfőn fogadja Jurij Bojko tüzelő- és energetikai minisztert, valamint Jevgenyij Vakulint, a Naftogaz vezérigazgatóját. Előzőleg Viktor Janukovics új elnök a tavaly januári gázháborúnak véget vető, Julija Timosenko akkori kormányfő által aláírt szerződés felülvizsgálatát és az abban foglaltnál csekélyebb gázárat követelt.
A Kommerszant szerint Ukrajna energetikai ágazatában és a gázmonopóliumban gyakorlatilag azok kerültek újra hatalomra, akiknek közreműködésével a RoszUkrEnergo (RUE) közvetítő szerepét biztosító sémát kialakították 2004-ben, amikor a Naftogaz vezére éppen Jurij Bojko mostani miniszter volt. A RUE 50 százalékban a Gazprom, 45 százalékban Dmitrij Firtas és 5 százalékban Firtas társa, Ivan Furszin tulajdonában van. Az orosz, illetve a türkmenisztáni gáz a RUE közvetítésével került Ukrajnába, és az átvett mennyiségből Firtas Magyarországra, Lengyelországba és Romániába is tudott exportálni.
Az első orosz-ukrán gázháború - 2006 - után a RUE a türkmenisztáni gáz kizárólagos ukrajnai importőrévé lett: a Gazprom megvette és az ukrán határra szállította a gázt, majd a határon a gázt megvásárolta a RUE. A Gazprom ezen sokszor nem keresett, a RUE pedig nem egyszer még késett is a fizetéssel.
A RUE-t a tavaly január 19-én aláírt szerződéssel zárták ki a sémából. A szerződés a második orosz-ukrán gázháborúnak vetett véget, amelynek során Kijev közel két hétre leállította az Európába irányuló orosz gázszállításokat. A közvetítők kizárását Julija Timosenko követelte, főleg mert egyes források szerint Firtas 2004-ben Viktor Juscsenko akkori elnök kérésére került a jövedelmező közvetítői szerepbe, és anyagilag is támogatta Juscsenkót.
Firtas a szerződés nyomán elvesztette a Gazprommal fennálló minden szerződését - nem tudott egyebek között az akkor még a tulajdonában lévő Emfesznek sem szállítani -, s most peres úton keresi igazát a stockholmi választott bíróságon, de nem a Gazprommal, hanem a Naftogazzal szemben, amelytől összesen mintegy 6 milliárd dollárt követel.
Mihail Korcsemkin, az East European Gas Analysis amerikai elemző cég vezetője a lapnak nyilatkozva úgy vélte, Firtas aligha kerül vissza az ukrajnai szállítások sémájába, de „érdekeit így, vagy úgy figyelembe veszik majd”. Korcsemkin szerint Firtas embereit azért helyezték a megfelelő pozíciókba, hogy pénzt keressenek különböző közvetítői sémákon. „Még az is lehet, hogy Bojko miniszter most nem Ukrajnának, vagy a Naftogaznak, hanem a régi, vagy új közvetítőknek igyekszik árkedvezményt szerezni, amikor felkeresi a Gazpromot” – mondta Korcsemkin.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni, továbbra is hatósági eszközökkel próbálja alacsonyabban tartani az árakat. De sikerült?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Dr. Kincse Csongor arról beszélt, hogy nem kapott egyértelmű választ, amikor a munkába állásról érdeklődött.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
A volt igazságügyi minisztert tanúként hallgatta meg a bíróság a Schadl-ügyben.