szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem a fizetéshez, hanem a törvényességhez ragaszkodom, a szerződéseket be kell tartani - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a monetáris tanács kamatdöntő ülése után tartott sajtótájékoztatón. Mint ismeretes, az Orbán-kormány havi bruttó kétmillió forintban akarja maximálni az állami vezetők fizetését, köztük a jegybankelnökét

A magyar gazdaság - csakúgy mint a nemzetközi gazdaság - helyzete továbbra is törékeny, éppen ezért az Európai Unió vezetői mindent megtesznek azért, hogy valamennyi tagország betartsa a közösen megállapított szabályokat és megállapodásokat - közölte az MNB elnöke. Hozzátette azt is, hogy a gazdaság stabilitásának két kiemelten fontos eleme a hiány mértékének megtartása, valamint a jegybankok függetlenségének megőrzése. E két kérdésben az unió vezetői határozottak és egyértelműek. 

"Népszerűnek látszó, ám e két pillért támadó politikai felvetések veszélyesek és kudarcra vannak ítélve. Esküm a jegybank vezetésére és a függetlenség megőrzésére kötelez" - fogalmazott az elnök. E függetlenség egyik legfontosabb eleme, hogy a jegybank maga választja meg munkatársait, valamint javadalmazásuk mértékét - közölte Simor, hozzátéve, hogy a magas színvonalú munka mellett a hatékonyság szempontja is döntő. Ezt támasztja alá az is, hogy az elmúlt kilenc évben a jegybank személyi költségei 17 százalékkal csökkentek, miközben az államigazgatás hasonló költségei ugyanebben az időszakban mintegy száz százalékkal nőttek. 

Simor András elmondta: a Magyar Nemzeti Bank vezetőinek jövedelméről az Orbán-kormány javaslatára, a jegybanktörvény módosításával   2001-ben döntött az Országgyűlés. "A mindenkori vezetés jövedelmét sem felfelé, sem lefelé módosítani nem lehet, erről a kormánnyal egyeztetni sem módom, sem lehetőségem nincs" - fogalmazott az elnök. Véleménye szerint a szerződéseket be kell tartani. Hozzátette: a jegybank vezetői magasabb fizetéssel nem megvesztegethetőek, alacsonyabb fizetéssel nem büntethetőek. Ez a személyi függetlenség a jegybanki függetlenség másik pillére, ezt védik a magyar törvények és az unió szabályrendszere - figyelmeztetett Simor András. 

A kormánynak lehetősége van javaslatot tenni az általa kinevezendő  következő jegybanki vezetés jövedelmére, s erről van mód egyeztetni - közölte az elnök. Végül Simor András elmondta: a Magyar Nemzeti Bank elnöki tisztsége minden szakember számára nagy megtiszteltetés és hatalmas felelősség. "Nem a fizetéshez, hanem a törvényességhez ragaszkodom" - mondta a jegybank elnöke. 

A hónap elején ismertetett 29 pontos akciótervben javasolta Orbán Viktor miniszterelnök, hogy havi bruttó kétmillió forintos fizetési plafont vezessenek be a költségvetési szférában, beleértve ebbe a jegybankot is. A jegybank elnöke havi 8 millió forint felett és két alelnöke is jóval a kétmilliós határ felett keres.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Orbán újabb selyemzsinórja Simornak

A Magyar Nemzetnek adott interjúban Orbán Viktor ismét elküldte a selyemzsinórt Simor Andrásnak: „…egyelőre azt várjuk, hogy a Nemzeti Bank elnöke ahelyett, hogy súlyos károkat okozna Magyarországnak, az ország érdekében maga oldja meg a kialakult helyzetet.” A leendő miniszterelnök szerint a nemzeti együttműködés rendszerével új politikai rendszer születik, amely a „baloldali oligarchák” megdöntött rendszere helyébe lép.

MTI / hvg.hu Gazdaság

Ki mondja meg, hogy mennyit kereshet a jegybankelnök?

A kormány nem enged abból a tervéből, hogy havi bruttó kétmillió forintban maximálja az állami vezetők fizetését, köztük a 8,3 milliót kereső jegybankelnökét − szögezte le Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő. Úgy tűnik azonban, hogy az MNB hivatalban lévő vezetőinek jövedelmét az uniós szabályok miatt nem lehet megkurtítani.

hvg.hu Gazdaság

Global Financial Magazine: Simor jobb jegybankelnök, mint a Fed elnöke

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a legjobb európai jegybankárok között van a Global Finance Magazine érékelése szerint. Az amerikai szaklap idei ranglistáján a magyar jegybankelnököt Jean-Claude Trichet (Európai Központi Bank) és Zdenek Tuma (Česká národní banka) előzi meg.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: nem jó a csontvázas retorika és a jegybankelnök támadása

Mint korábban beszámoltunk róla a Barclays Capital elemzői aggasztónak nevezték a Fidesz „csontvázas” retorikáját egy olyan időszakban, amikor a költségvetési fenntarthatósághoz fűződő piaci félelmek miatt a befektetési eszközök egyébként is gyengülnek. A jegybankelnök elleni támadás mellett sem mentek el szó nélkül.