szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fehéroroszország hétfőn hivatalosan is kinyilvánította szándékát, hogy vámunió keretében szorosabb gazdasági együttműködésre lépjen Oroszországgal és Kazahsztánnal. Kazahsztán fővárosában, Asztanában az Eurázsiai Gazdasági Közösség (EVRAZESZ) hétfőn kezdődött csúcsértekezletén a három ország vezetői nyilatkozatot írtak alá a közös vámkódex július 6-i hatályba léptetéséről, valamint a háromoldalú vámunió életre hívásával kapcsolatos jogi és a pénzügyi megállapodásokat kötöttek.

A találkozón öt tagállam (Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán, Oroszország és Tádzsikisztán), valamint két megfigyelő (Örményország és Ukrajna) államfői vesznek részt. A tíz éve alakult szervezet tanácskozásán létrehozzák az EVRAZESZ bíróságát is, amely gazdasági kérdésekben lesz illetékes, és döntenek több vámjogi kérdésről.

A találkozón Kazahsztán és Oroszország - amelyek együttesen a világ uránkészleteinek mintegy negyede felett rendelkeznek - hétfőn megállapodtak, hogy az urándúsításra létrejött közös vállalkozásuk tevékenységét kiterjesztik, és nukleáris fűtőanyagot értékesítenek a világpiacon. A kazah állami nukleáris vállalat, a Kazatomprom 50 százalékos részesedést tervez abban az uráli üzemben, amely jövőre kezdheti az urándúsítást.

Kazahsztán tavaly előzte meg Kanadát, a világ akkor még vezető uránbányász államát. Kazahsztán a világ uránkészleteinek mintegy 15 százalékával, Oroszország 10 százalékával rendelkezik. Kazahsztán, amely tavaly 13 900 tonna uránt állított elő - a világtermelés több mint negyedét -, az idén 18 000 tonna, 2015-ig 25 000 tonna urán termelését tervezi.

Az asztanai találkozón az orosz elnök első helyettese úgy vélekedett, hogy Oroszországnak jók az esélyei, hogy a Kereskedelmi Világszervezetbe belépése elől elháruljanak a még fennálló akadályok. Igor Suvalov szerint akár már a következő hetekben jelentős előrelépés történhet. Elvileg már a múlt csütörtökön, július 1-jén hatályba lépett az orosz-fehérorosz-kazah vámunióról szóló megállapodás, ám akkor bizonyosan csak Oroszország és Kazahsztán területén. Vlagyimir Szemasko fehérorosz miniszterelnök-helyettes akkori közlése szerint Minszk csatlakozásáról július 5-én döntenek Asztanában.

A három ország vezetői tavaly novemberben minszki találkozójukon írták alá a megállapodást arról, hogy 2010. július 1-jei hatállyal  vámuniót létesítenek. A 165 millió fogyasztóból álló térségben ennek alapján lebontják az egymás közti kereskedelmi korlátokat, és közös külső vámokat vezetnek be. Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy a trojka formátumban, a fehérorosz fél aktív részvételével kell megkezdeni a munkát a vámunióban. Emlékeztetett arra, hogy a következő lépés a közös piac megteremtése, s az ennek alapját képező egyezmények első csomagjának az év végére készen kell lennie, azonban még mindig sok a nyitott kérdés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!