szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 90 napon túl nem teljesítő hitelállomány 1 200-1 300 milliárd forintra rúg, ebből a közel 100 ezer háztartásra megközelítően 500 milliárd jut − mondta a csütörtöki tájékoztatón Tabák Péter, a Magyar Nemzeti Bank szakigazgatója, ismertetve az MNB legújabb hitelezési felmérését.

Az összeállítás szerint 2010 második negyedévében tovább nőtt a nemfizetés miatt átstrukturált hitelek aránya: a vállalati szektorban 3,5 százalékról 4,4 százalékra, míg a háztartásoknál 5,2 százalékról 6,1 százalékra. A bankok számottevő növekedésre számítanak az átstrukturált állományban 2010 végére: a vállalati szektorban például az üzleti célú ingatlanhitelek jelenlegi 15 százalékot megközelítő aránya az év végére 27-28 százalékra nőhet. A háztartási hiteleknél a lakáscélú − azaz a lakosság számára a legérzékenyebb − területen a jelenlegi 5 százalékos átalakított állomány 6 százalék fölé nőhet, a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél a 9 százalék feletti arány 11 százalék fölé emelkedhet.

Ebből az látszik, hogy a bankok továbbra is fontosabbnak tartják helyreállítani a bajba jutott ügyfelek fizetési képességét az átstrukturálásokon keresztül, semhogy azonnal megkezdjék a fedezetérvényesítést, a behajtást − állapította meg az MNB. A bankok körében végzett kutatás azt mutatja, hogy bár a bankok egyre több nehéz helyzetbe kerülő adós hitelét ütemezik át, számos esetben már ez sem segít − hangsúlyozta Tabák Péter. Emellett a sikertelen átütemezések részaránya is tovább emelkedett: az átstrukturálásokat követően fizetési késedelembe esők aránya a háztartási szegmensben az első negyedévi 20 százalékról 25 százalékra, a nagyvállalatoknál 3 százalékról 6 százalékra, míg a kis- és középvállalati szegmensben 9 százalékról 18 százalékra ugrott.

Az idő múlásával az átütemezéskor nyújtott, alacsony törlesztésű időszakok lejárnak, ami a törlesztő részletek nagymértékű emelkedéséhez vezet. A magasabb adósságszolgálatot számos ügyfél, mivel jövedelmi helyzete nem javult jelentősen, nem tudja teljesíteni. Tabák Péter szerint az átstrukturálások sikerességét a makrogazdasági környezet érzékelhető javulása, a munkahelyek számának, valamint a háztartási jövedelmeknek az emelkedése növelhetné.

A felmérés szerint a vállalati hitelek esetében a 2007 óta tartó szigorítási ciklus véget ért, ugyanakkor a bankok válaszaiból az látszik, hogy a jelenlegi igen szigorú hitelezési feltételek fennmaradása tartóssá válhat. Ezzel párhuzamosan a bankok úgy látják, hogy a gazdasági kilátások, az ügyfelek hitelképességének alakulása, illetve saját kockázatvállalási hajlandóságuk sem indokol további szigorításokat, de érdemben enyhítéseket sem.
    

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Lakáshitel: éveket dobunk oda egy jobb ingatlanért

Vége a két év előtti meggondolatlan, gyakran felelőtlen hitelfelvételeknek, a lakosság pénzügyi tudatossága a kemény piaci leckék hatására jelentősen javult. A BellResearch kutatócég friss felmérése arra kereste a választ, hogy a pénzügyi világválság teremtette új helyzetben hogyan néz ki a lakosság ingatlanfinanszírozással kapcsolatos attitűdje és melyek a legfontosabb döntési szempontjai.

MTI Gazdaság

EKB: aggályos a bankadó és a devizahitelek betiltása

Az Európai Központi Bank (EKB) szerint aggályok merülnek fel a pénzintézeti különadóval kapcsolatban, a magánszemélyek esetében a devizaalapú hitelek jelzálogfedezetének megtiltása pedig ellentétes lehet az Európai Unióról (EU) szóló szerződéssel. A frankfurti intézmény a magyar kormány kérésére véleményezte a 29 pontos gazdasági akcióterv pénzügyi tárgyú elemeit.

MTI Gazdaság

Még többen fizetik késve a hiteleket

Ismét gyorsuló ütemben, 8,7 százalékkal nőtt a késedelmes hitelek állománya Magyarországon az első negyedévben: 4514 milliárd forintra, az állomány 19,1 százalékára, míg tavaly decemberben 4152 milliárd forintot, az állomány 17,3 százalékát tette ki - közölte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) az erről szóló jelentését hétfőn a honlapján.

MTI Gazdaság

Százezer devizahiteles terheit csökkenti a Raiffeisen

A Raiffeisen Bank 12 százalékos kamatvisszatérítést - az adott havi törlesztőrészlet kamatrészének 12 százalékát - ad a lakossági devizahitellel rendelkező ügyfeleknek a 2010. július 1-től 2010. szeptember 30-ig terjedő időszakra, visszamenőleges hatállyal - jelentette be kedden a hitelintézet.