szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyenlő bánásmódot, a helyi cégekéhez hasonló hozzáférést akarnak a kínai piachoz az európai cégek − erről ír csütörtökön kiadott évi értékelő kiadványában az EU kínai kereskedelmi kamarája.

A kamara felsorolja azokat az bürokratikus fékeket, amelyek − az európai cégek véleménye szerint − megakadályozzák, hogy tagjaik a helyi versenytársaikkal egyenlő játéktéren küzdjenek. A felsorolt hátrányok között szerepel például az európai cégek szigorúbb megítélése a környezetvédelmi és munkavédelmi törvények betartatásánál, valamint a hazai szellemi tulajdon oltalma alatt álló termékek előnyben részesítése.

A kamara nehezményezi továbbá, hogy az európai cégeket még mindig erősen korlátozzák a kínai befektetési lehetőségek terén, különösen a stratégiai ágazatokban, így a távközlési szolgáltatásoktól a biztosításig, az építőipartól az autóiparig. Bár már többször kaptak ígéreteket kínai vezetőktől, hogy a külföldi cégeket is kínai társaikkal egyenlően kezelik majd, ám a kamara szerint a helyzet javulásához elengedhetetlen a további párbeszéd. A kamara adatai szerint 2008-ban az európai működőtőke-befektetéseknek kevesebb mint 3 százaléka irányult Kínába, éppen a korlátok miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Japán befékezett, Kína megelőzte

A japán gazdaság növekedése 0,1 százalékra lassult a második negyedévben az első negyedévhez viszonyítva, a japán kormány hétfői közlése szerint.

MTI Gazdaság

Ellentmondások terhelik Kína gazdasági előretörését

Kína második negyedévi hazai összterméke nagyobb volt Japánénál, s ezzel négy évtizedes második helyéről taszította le a szigetországot. Peking azonban visszafogottan ünnepel, a növekedés kiegyensúlyozatlan, és terjednek a bérsztrájkok.

hvg.hu Világ

Szokatlan harc a kínai bankok ellen

Kína szokatlan problémával szembesül: a külföldi értékpapírpiacokon épp hatalmas sikereket arató nagybankok elbocsátott dolgozói demonstrációkat szerveznek jogtalannak ítélt leépítésük miatt. A fehérgalléros alkalmazottak köztéri akciói veszélyesebbek a rendszer számára, mint a gyárak fizikai dolgozóinak tüntetései.

MTI Gazdaság

Kína az aranypiac fokozatos liberalizálása felé halad

A kínai központi bank több hazai banknak engedélyezi, hogy aranyat exportáljon és importáljon, részeként annak az intézkedéscsomagnak, amelynek célja a szabadabb aranykereskedelem megteremtése, végső soron a kínai aranypiac fokozatos megnyitása.