szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Orbán Viktor által szerdán bejelentett új, átmeneti időtartamra bevezetendő adók az EU kelet-európai régiójában legmagasabbnak számító magyar államadósság fájdalmas lefaragásának elodázását jelentik – írja a Bloomberg hírügynökség.

A kormány tegnapi bejelentése szerint az energetikai, telekommunikációs és kiskereskedelmi cégekre vet ki új terheket, amelyek a korábban bevezetett bankadóval együtt a következő három évben évente 343 milliárd forintos bevételt jelentenek, ami a gazdasági termelés 1,4 százalékának felel meg – emlékeztet a hírügynökség. A Bloomberg szerint az új adók bevezetéséről szóló terv az első olyan részlet, amelyből kiderülhet, Orbán Viktor hogyan váltja be a hiánycsökkentésre vonatkozó ígéreteit. Korábban a magyar kormányfő még azzal a tervvel kavarta fel a piacokat, hogy az utóbbi 18 év legmélyebb recessziójából a hiány növelése árán vezeti ki a gazdaságot.

Az áprilisban földcsuszamlásszerű győzelmet arató és kétharmados parlamenti többséget szerző Orbánnak megvolt a lehetősége, hogy átalakítsa és fellendítse a gazdaságot, ám nem használja ki a távolabbra mutató reformok bevezetésére adódó alkalmat – mondta a Bloombergnek David Oxley, a londoni Capital Economics munkatársa. „Hátat fordíthattak volna a populista intézkedéseknek és megtehették volna azokat a fájdalmas lépéseket, amelyek javítják a közfinanszírozás fenntarthatóságát” – mondta az elemző.

Bár a válságadók bejelentése után mind a Magyar Telekom, mind pedig a Mol részvényei is estek, az adóterhek tervét Simon Quijano-Evans, a bécsi Credit Agricole Cheuvreux vezető stratégiai elemzője az állampapír-piacok szempontjából aránylag pozitívnak ítélte meg. „Legalább kibújt a szög a zsákból, és az állampapír-piacnak elégedettnek kell lennie” – idézi a hírügynökség az elemzőt, aki szerint a döntéssel megnyílt az út a további alapkamat-csökkentések előtt is.

Magyarország államadóssága idén eléri a GDP 78,9 százalékát, amely az EU kelet-európai tagállamai között a legmagasabb – írja a Bloomberg az Európai Bizottságra hivatkozva. Orbán ígérete szerint idén a GDP 3,8 százalékára csökken a költségvetési hiány, jövőre pedig 3 százalék alá esik majd. A forint árfolyama 5,4 százalékot erősödött szeptember 8-a óta, amikor a kormány elkötelezte magát a jövő évi hiánycél betartása mellett – teszi hozzá a hírügynökség, amely szerint ezzel a forint a 170-nél is több általuk követett deviza közül a legjobban teljesített ebben az időszakban.

Orbán költségvetési terve azonban nem lehet elég a jó teljesítmény fenntartásához – mondta a Bloombergnek Benoit Anne, a Societe Generale feltörekvő piacokkal foglalkozó részlegének vezetője. „A fiskális kiigazítások minősége a kérdéses” – véli az elemző. „A kormány a mennyiséget tekintve elérheti a célját, de tisztán kivehető a kockázat, hogy a befektetőket nem győzi meg a kormány megközelítése. Nem látni sok mindent a kiadások kontrollálását illetően.” Az Orbán által tegnap bejelentett intézkedések nem feltétlenül győzhetik meg a hitelminősítőket arról, hogy a magyar gazdaság új pályára áll – tette hozzá Pasquale Diana, a Morgan Stanley londoni közgazdásza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: forradalom után szabadságharc jöhet

A kormány bejelentette, hogy a bankok után a telekommunikációs cégeket, az energiaszektort és a kereskedelmi láncokat is három évre szóló extraadóval tervezi terhelni, miközben novembertől jövő év végégig leállítják a magánnyugdíj-pénztárakba való utalásokat. De a siker nem garantált - írja Török Gábor politológus.

MTI Gazdaság

Osztrák lapok a válságadókról

Jelentős részben tényekre szorítkozó cikkekben számoltak be csütörtöki osztrák lapok ez előző nap bejelentett magyarországi válságadókról.

hvg.hu Gazdaság

Orbán bejelentette a válságadókat

Orbán Viktor miniszterelnök a Széll Kálmán Alapítvány „Hogyan tovább, Magyarország?" című rendezvényén mondott beszédet, több gazdasági intézkedést is bejelentve.

MTI Gazdaság

A fejlesztések halasztásához vezethet az új adó

A technológiai fejlődés ütemét csökkentené a távközlési cégekre kiróni tervezett válságadó, a nemzetközi példák pedig azt mutatják, hogy az Európai Unió nem támogatja a távközlés különadóját - közölte az IFUA Horváth and Partners tanácsadó cég Orbán Viktor miniszterelnök válságadókat bejelentő szerdai beszédét követően.

hvg.hu Gazdaság

Matolcsy: már az idén 221 milliárd forintot szed be az állam

Idén összesen 221 milliárd forintot spórol meg az állam a három "pótadóval" és a magánnyugdíj-pénztári befizetések állami nyugdíjkasszába irányításával. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányfő szerdai beszéde után azt mondta: ez az összeg szükséges ahhoz, hogy az örökölt gazdasági folyamatokból következő államháztartási deficitet visszakorrigálják 3,8 százalékra.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Gazdaság

Orbán matematikája

Orbán Viktor tegnapi bejelentése, miszerint újabb válságadókat vet ki a kormány, hozzányúl a PPP-beruházásokhoz, illetve jövő év végéig egy alzó grandot sem fizet a magánnyugdíjpénztáraknak, meglepetést okozott. Magyar embernek különösen az utolsóként említett döntésről csak egyetlen szó jut eszébe: einstand. Pedig az is eszébe juthatna, hogy π=3,14.