Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A jövő évi büdzsé tervezetének egyetlen eleme sem tartható fenn, visszafogja a gazdaság növekedését, az adóváltozásokkal a nagy jövedelmű nagycsaládosoknak kedvez, szerkezeti reformokról pedig szó sincs benne – mondta a Népszabadságnak Békesi László közgazdász, aki szerint csupán sodródik a kormány.
Békesi László arra reagálva, hogy a kormány a „talpra állás” szavakat találja a leghelyénvalóbbnak a 2011-es költségvetés tervezetére, úgy vélekedett, hogy ez inkább a fetrengés és a nyújtózkodás büdzséje, amelyhez hozzátenne egy ásítást is, mert egyetlen gondolat sincs benne.
Közgazdászként a dokumentumot három szempontból elemezte: szolgája-e a gazdaság növekedését, fenntartható, tartós céljai vannak-e, illetve az újraelosztással kinek kedvez? Az egykori pénzügyminiszter válaszai röviden: nem, nem és a nagy jövedelmű nagycsaládosoknak. „A kormány csak adóoldalon csinál gazdaságpolitikát, minden egyéb területen egyszerűen csak sodródik” – állítja Békesi László.
A büdzsében foglalt intézkedések nem támogatják a GDP növekedését, sokkal inkább fékezik a gazdaságot – vélekedik. A kormány éppen azokat a szektorokat sújtja a különadóval, amelyek a növekedés hajtóerejét jelentik.
A 16 százalékos szja miatt ugyan összességében nő a nettó jövedelem, de nem automatikusan, és nem általánosan. Az átlag és az átlag alatt keresők esetében a változások legfeljebb minimális pluszt hoznak, így ők nem tudnak több pénzt költeni a fogyasztásra. A jól keresők eddig is megvették, amit akartak, a náluk maradt jövedelemnek csak kis részét forgatják vissza a gazdaságba. Ráadásul aki teheti, növeli a megtakarításait, illetve előtörleszti a hiteleit. „Az szja tehát nem hoz annyi pluszt,mint amennyi mínuszt jelentenek a különadók” – összegezte Békesi László.
Békesi László a társasági adó változásoktól sem vár túl sokat, így összességében a várható hatások alapján biztosan nem lesz háromszázalékos gazdasági növekedés 2011-ben, sőt a végső szám inkább a két százalékhoz lesz közelebb.
A költségvetés fenntarthatósága szempontjából nem is kell túl mélyre leásni, hogy egyértelműek legyenek a problémák. A magán-nyugdíjpénztári befizetések átirányítása 14 hónapra szól, 2011. december 31-ig tart. A különadók jövőre és 2012-ben járnak le. Ez azt jelenti, hogy ha minden egyéb feltétel a kormány várakozásainak megfelelően alakul, akkor csak az előbbi „bevételek” elmaradása miatt 2012-ben 500 milliárdos, 2013-ban pedig 900 milliárdos lyukat kell betömni.
A nyugdíjrendszert érintő kormányzati intézkedésnek pedig minden eleme botrányos – jelentette ki Békesi László. – Az állam kölcsönveszi más tulajdonát és vagyonát, amit azonban később kamatostul vissza kell adnia, ha nem ezt teszi, akkor lop és sikkaszt. Amivel tehát rövid távon deficitet csökkent, azzal hosszabb távon adósságot növel.
A szerkezeti reformokról szólva a közgazdász kijelentette, hogy ha nem töltik be újra 25 ezer nyugdíjba vonult közszolga helyét, az még nem szerkezeti reform.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.