Veszteséggel zártak az európai tőzsdék

Nyereséges nyitás után veszteségben fejezték be a kereskedést a főbb európai tőzsdeindexek pénteken.

  • MTI MTI
Veszteséggel zártak az európai tőzsdék

A londoni FTSE-100 index 0,30 százalékos nyereséges nyitás után 0,24 százalékkal gyengült zárásra, a frankfurti DAX index 0,51 százalékos nyereség után 0,65 százalékkal csúszott mínuszba, a párizsi CAC-40 index pedig 0,23 százalék pluszról 1,00 százalék veszteségbe esett. A Stoxx Europe 600 index 0,6 százalékkal, az FTSEurofirst 300 index 0,6 százalékkal, az EU Stoxx50 index 0,70 százalékkal gyengült.

Az előző napi 0,60-1,50 százalékos nyereségek, valamint a péntek délelőtt elért eredmények hétvégét megelőző korrekció okát a líbiai erőszakhullám eszkalálódásával magyarázták a kereskedők. A piacokat aggasztja a zavargások átterjedésének veszélye Szaúd-Arábiára és Bahrenre is. A pénteki olajár-emelkedés leginkább ez utóbbi tényezőnek tulajdonítható. Az általános nemzetközi befektetői hangulaton nem javított sem a vártnál kedvezőbb amerikai foglalkoztatási adat, sem az amerikai ipari megrendelések növekedése.

A foglalkoztatottak számának növekedése kilenc havi csúcsot ért el februárban, a munkanélküliségi ráta pedig két és fél éves mélypontra esett vissza. Az ipari megrendelések januári növekedése pedig 2006 szeptembere óta a legnagyobbnak bizonyult. A kedvező amerikai makroadatok piaci elemzők véleménye szerint közelebb hozták egy Fed-kamatemelés lehetséges dátumát, ami nagyban hozzájárult a részvényárfolyamok eséséhez.

Pénteken az energiaipari részvények nagyot estek, csakúgy, mint a csütörtökön a Standard Chartered eredménye láttán a legjobban teljesítők közé tartozó banki papírok. A vesztesek közé tartoztak az utazási irodák és a légitársaságok is. Az International Consolidated Airlines és a Carnival részvénye három százalékkal gyengült. Az easyJet papírja viszont a 13,1 százalékos februári utasforgalom növekedésnek köszönhetően 0,14 százalékkal erősödött.

A Stoxx Europe 600 indexbe tartozó papírok legnagyobb vesztese a francia Carrefour SA kiskereskedelmi lánc volt 4,4 százalékkal, miután a Citigroup rontotta portfolió súlyozási besorolását. A londoni FTSE-100 index esését legnagyobbrészt a WPP PLC reklám- és média csoport idézte elő 2,6 százalékos árfolyam veszteséggel.

A párizsi index eséséhez legnagyobb mértékben két közüzemi vállalat, a Veolia Environnement SA és a GDF Suez SA. járult hozzá 2,5 százaléknál nagyobb veszteséggel. A Hermes International luxuscikk forgalmazó konszern viszont 0,4 százalékkal erősödött, miután 2010-es nyeresége 46 százalékkal emelkedett. A DAX indexet legnagyobb mértékben a Deutsche Bank AG és a Daimler AG terhelte meg 2,2, illetve 1,9 százalékos gyengüléssel.

Az olaj ára az észak-afrikai politikai bizonytalanság miatt emelkedett: a WTI nyersolaj legközelebbi szállítású határidős jegyzése hordónként 103,69 dollárra emelkedett, az előző amerikai záráshoz képest 1,78 dollárral, 1,75 százalékkal magasabbra. A Brent nyersolaj legközelebbi teljesítésű határidős jegyzése 116,11 dollárra emelkedett, 1,32 dollárral, 1,15 százalékkal magasabbra az előző zárásnál.

Az arany ára feszült geopolitikai helyzetekben hagyományosan betöltött befektetési menedék szerepének köszönhetően emelkedett: a határidős jegyzés unciánként 1.431,70 dolláron állt délután, 15,30 dollárral, 1,08 százalékkal magasabban a csütörtöki amerikai zárásnál.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Kormányzóképes erőként igyekezett látni és láttatni magát hétvégi, nagykanizsai kongresszusán a Tisza Párt, amelynek már a választási programja is körvonalazódik. A kormány sem tétlen azonban, friss ígéreteivel pedig nyilvánvalóan a választási eredmény befolyásolása a cél.