Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A március 15-i európai pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén létrejött megállapodás a hat gazdasági jogszabályról jelentős siker, és a magyar elnökség mindent elkövet azért, hogy az Európai Parlament is döntsön ezekről a dokumentumokról - hangsúlyozta Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára hétfőn az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottsága ülésén. Az államtitkár szerint a magyar konvergenciaprogramot a kormányjóváhagyást követően április 15-ig benyújtják Brüsszelnek.
A bizottság tájékoztatót hallgatott meg a 2011. március 15-i Ecofin tanácsülésen történtekről, különös tekintettel a gazdasági kormányzás alapjait jelentő hat jogszabály-tervezetre. A hat jogszabály közül kettő az EU stabilitási és növekedési paktumának reformját tartalmazza, egy harmadik jogszabály a költségvetési eljárások szankcióival foglalkozik, egy másik jogszabály tanácsi direktíva lesz, amely szerint az átláthatóságot és ellenőrizhetőséget biztosító szabályozásnak a nemzeti jogrendszerben kell megjelennie. Két további jogszabály a túlzott deficiteljárás mintájára felállít egy túlzott egyensúlytalansági eljárást.
A bizottsági ülésen Kármán András utalt arra, hogy az ülést megelőző időben több nyitott kérdés is volt, de sikerült előrehaladást elérni, így a március 15-i tanácskozásra már megállapodásra előkészített helyzet állt elő. Az államtitkár a példák között említette: az eredeti bizottsági javaslathoz képest a tanács által elfogadott jogszabályban változás, hogy nincs szankcionálási lehetőség olyan országok esetében, amelyek megszüntették a nyugdíjrendszer második pillérét. A makrogazdasági egyensúlytalanság megítélésében pedig vita volt arról, hogy a költségvetési többlet lehet-e olyan mértékű, amely már gazdaságpolitikai korrekciót igényel. Végül a tanácsban arra jutottak, hogy a költségvetésükben jelentős hiányt felmutató országoknak többet kell tenniük az egyensúly helyreállításáért, mint a többlettel rendelkezőknek.
Kármán András elmondta, hogy az Európai Unió hitelességének helyreállítása szempontjából nagyon fontos a tanácsülésen elfogadott hat gazdasági jogszabály, amely jó kiindulása alapot jelent az Európai Parlamenttel való tárgyaláshoz. Az ütemtervvel kapcsolatban Kármán András közölte, hogy április 20-án fog az Európai Parlament illetékes bizottsága szavazni a parlamenti álláspontról, és várhatóan június közepén a plenáris szavazásig eljut a téma.
Az államtitkár kitért arra, hogy a hat jogszabályon túl a pénzügyminiszterek tanácsa foglalkozott a fedezetlen shortolás tilalmának ügyével is. Az erről szóló jogszabályjavaslat először járt a pénzügyminiszterek tanácsa előtt. Az államtitkár szerint májusban már akár megállapodás is lehet tanácson belül a fedezetlen shortolás tilalmáról szóló jogszabályról. Képviselői kérdésre válaszolva Kármán András elmondta, hogy készül a magyar konvergenciaprogram, amelynek központi eleme a Széll Kálmán-terv lesz. A magyar konvergenciaprogramot a kormányjóváhagyást követően április 15-ig benyújtják Brüsszelnek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A külügy megtalálta Habsburg György párizsi nagykövet utódját.
A kormány indokként az állam nemzetközi célkitűzéseinek megvalósítására és a gazdasági kapcsolatok alakulására hivatkozik.
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Szeptember 1-én kezdődik és 2026. június 19-ig (péntekig) tart.
Az egész késő esti talkshow-formátum került végveszélybe.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.
Még a magyar kormányfő illiberális politikája sem riasztja el őket.