szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közép-Európa kockázatitőke-befektetői óvatosan bizakodóak, ami a Deloitte felmérése szerint egyrészt annak köszönhető, hogy a megkérdezettek szerint a régióban egyre inkább élénkül a befektetési tevékenység, másrészt annak, hogy a kockázatitőke-befektetések szempontjából aktív országokban, például Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában komolynak nevezhető gazdasági növekedés figyelhető meg.

A Deloitte felmérése – Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Survey – a kockázatitőke-befektetők körében uralkodó hangulatot vizsgálja immár 2003 óta, félévente közzétett jelentések formájában.

A cég közleménye idézi Seres Bélát, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnerét, aki szerint vannak arra mutató jelek, hogy egy olyan új korszak küszöbén állunk, amely meghozhatja a várt élénkülést a felvásárlások terén. Jelentősen megnőtt ugyanis azon kockázatitőke-befektetők száma, akik a következő néhány hónapban inkább befektetnének, mint eladnának, 77 százalékuk pedig azt tervezi, hogy ideje nagy részét új befektetési lehetőségek felkutatására fordítja. Emellett a tranzakciók egy részének nagyságrendje is egy mérsékelten pozitív változás irányába mutat.

A jelentés szerint a lassú, de fokozatos gazdasági fellendülés a közép- és kelet-európai térség kockázatitőke-befektetőinek hangulatában és várakozásaiban is tükröződik: a válaszadók közül többen számítanak arra, hogy a gazdasági feltételek változatlanok maradnak, vagy enyhén javulnak, mint ahányan 2010 októberében.

A megkérdezettek 74 százaléka szerint a jövőben a Visegrádi Négyek országaiban –  Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – lesz a legtöbb befektetési lehetőség, és a gyáripar, valamint az élelmiszeripar lehet az a két terület, amely a leginkább vonzza az új forrásokat.

A korábbinál sokkal többen, a válaszadók 49 százaléka véli úgy, hogy a régiós befektetők körében a feltörekvő, valamint a középvállalkozások számíthatnak a legnagyobb érdeklődésre. 2010 októberében 74 százalékuk jósolta azt, hogy a piacvezető vállalatok biztonságosabb részvényei iránt lesz a legnagyobb a kereslet, most azonban úgy tűnik, hogy a befektetők jobban érdeklődnek a kockázatosabb, ugyanakkor ígéretesebb lehetőségek iránt – olvasható a Deloitte közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Fontos tudnivalók a külföldön dolgozó magyaroknak

A külföldön foglalkoztatott magyar munkavállalók esetében - a kettős adóztatás elkerülése érdekében - különös figyelmet igényelhet az szja-bevallások készítéséhez szükséges munkáltatói igazolások kiadása, amelynek határideje január 31-én jár le - hívja fel a figyelmet a Deloitte.

MTI Gazdaság

A Real Madrid kereste a legtöbb pénzt az elmúlt idényben

A Deloitte üzleti tanácsadó cég felmérése szerint a labdarúgóklubok közül az elmúlt idényben a Real Madrid termelte a legnagyobb bevételt, a spanyol királyi klub az előző szezonban (azaz 2010. június 30-ig bezárólag) 438,6 millió eurót könyvelt el.

MTI Gazdaság

Deloitte: nem lesz több pénz kutatásfejlesztésre

A cégek egyelőre nem tervezik, hogy jelentős mértékben növelik a kutatás-fejlesztési ráfordításaikat, miközben a Deloitte felmérése szerint a vállalati szektor bevonása elengedhetetlen ahhoz, hogy 2020-ig teljesülhessen az a kiemelt kormányzati cél, miszerint Magyarország GDP-arányos k+f ráfordítása 1 százalékról 1,8 százalékra emelkedjen.