Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Azonnali hatósági oknyomozást rendelt el Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, azt gyanítva, hogy az utóbbi hetek drasztikus cukordrágulása mögött manipuláció lehet.
Száguldásba kezdett februárban a kristálycukor ára, és a drágulás márciusban is folytatódott, illetve folytatódik. Januárban még 222 forintos kilónkénti kristálycukor-átlagárat mért a KSH (lásd grafikonunkat), múlt hét keddjén pedig a solymári Auchan-áruházban már 339 forintért adtak egy kiló cukrot. Ugyanaznap a piliscsabai CBA-ban még 299 forintért lehetett megvenni a szlovák felirattal is ellátott nejlonzacskóba csomagolt cukrot. Aztán a magyar üzletlánc boltja is rákapcsolt: csütörtökön 329, szombaton pedig már 349 forintba került ugyanaz a zacskós cukor. Hét elejére a CBA-ban nem változott a helyzet, és az Auchannál is csupán annyiban, hogy „akciós áruként” hirdették meg a 339 forintos, a Kaposvári Cukorgyárban készült papírzacskós cukrot, mellette pedig 299-ért árulták a CBA-étől eltérő márkájú, de szintén szlovák felirattal is ellátott édesítőszert.
A fogyasztókat sokkolták az árak, és újjáélesztették régi reflexeiket: az elmúlt hetekben a magyarországi áruházakban is érzékelhetően több fogyott a dráguló cukorból, illetve lisztből és étolajból. A CBA szerint február első húsz napjában kétszer annyit adtak el belőlük, mint máskor egy teljes hónap alatt. Ellepték a magyarok a környező országok határ menti boltjait is, elsősorban Ausztriából, Szlovéniából és Szlovákiából hordják a kilónként néha 100 forinttal is olcsóbb cukrot.
A cukorturizmus beindulása a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) figyelmét is felkeltette. Múlt pénteken bejelentették: Fazekas Sándor miniszter azonnali vizsgálatot rendelt el annak kiderítésére, miért drágult meg Magyarországon ilyen drasztikusan a cukor, és miért lényegesen drágább, mint a környező országokban. A bejelentés szerint a VM azt feltételezi, hogy egyes piaci szereplők nem a szabályok szerint jártak el.
Kérdéses egyelőre, hogy a szaktárca vizsgálata csupán az árak emelkedése miatt elégedetlenkedő fogyasztók megnyugtatására szolgál – mint legutóbb a német húsokra elrendelt szigorú dioxinvizsgálat, amelyet az unió nyomására hamar visszavontak –, vagy valóban van mögötte megalapozott gyanú. Szakértők szerint a tisztességtelen forgalmazói magatartásról szóló törvénybe próbál belekapaszkodni a tárca, az árképzéseket vizsgálva. Vérmes reményei azonban így sem lehetnek, mivel Magyarországon a kereskedők jellemzően nem éves szerződéseket kötnek a cukorgyártóval. Ha mégis fel tud mutatni valamit a VM, az politikai hasznot talán hozhat, de a fogyasztókat kevésbé vigasztalja. A cukorárak emelkedése ugyanis logikusan megmagyarázható, ahogyan az is, hogy elszakadtak a szomszédos uniós országokbelitől.
A drágulás nem magyar specialitás, 2009 januárja óta 150 százalékkal emelkedett a cukor világpiaci ára. Hosszabb időtávban még súlyosabb a helyzet, ugyanis a 2000-es évek első évtizedére jellemző 200–350 dolláros tonnánkénti ár mostanra 800 dollárra kúszott fel. Ebben Kína és India növekvő kereslete mellett a legnagyobb szerepet az játszotta, hogy Brazília – az észak-afrikai politikai válság miatt olajhiánytól tartva – a cukornádból inkább bioetanolt gyárt, így nádcukorexportja megcsappant.
A világpiaci drágulás korábban azért nem éreztette a hatását az európai piacon, mert az unió belső árai a világpiaci szint körülbelül kétszeresét érték el. Az unió magas vámokkal védte magát az olcsó cukortól, és inkább az volt a problémája, hogy a megtermelt felesleget hogyan tüntesse el a piacról – állítják szakértők. Most viszont nincs cukortöbblet, és a világpiaci árszint az elmúlt év vége felé elérte az uniósat. Magyarországon ugyanakkor az uniós cukorpiaci reform következményeként a korábbi 402 ezer tonnás cukorkvóta 105 ezer tonnára csökkent, és csupán egyetlen cukorgyár maradt meg. Brüsszel szerkezetátalakítási támogatás címén, gyártóknak és répatermesztőknek egyaránt busásan honorálta a termelés befejezését, ami Magyarországon – és a most szintén erőteljes cukorár-emelkedést elszenvedő Romániában – hatott a leginkább. Az osztrák Agrana tulajdonába tartozó Magyar Cukor Zrt. által üzemeltetett kaposvári gyár csupán harmadát állítja elő az évi 300 ezer tonnás hazai fogyasztásnak. Ebbe szinte bele van kódolva, hogy hiányhelyzetben a magyar piacon az átlagosnál drasztikusabb lehet a drágulás. Ráadásul Magyarországon a 25 százalékos áfakulcs is növeli az árkülönbséget, például a 10 százalékos forgalmi adóval terhelt osztrák árakhoz képest – nyilatkozta Johann Marihart, az Agrana vezérigazgatója. Szerinte a rövid távú kereskedelmi szerződések is okai a drágulásnak, mivel az új megállapodásokat az emelkedő piaci árakon kötik, miközben például Ausztriában az éves kontraktusok miatt a vevők most is az alacsonyabb tavaly nyári árakon kapják a cukrot.
Brüsszel közben bejelentette: az EU 300 ezer tonna, unión kívülről érkező cukorra várhatóan eltörli az importvámot, további 500 ezer tonna úgynevezett kvótán kívüli cukor, illetve 26 ezer tonna izoglükóz esetében pedig engedélyezi a belső piaci forgalomba hozatalt. Ez előbb-utóbb a magyar piacon is érezteti a hatását.
KELEMEN ZOLTÁN, FÖLDVÁRI ZSUZSA / BÉCS
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.