szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közel százmillió forintot juttatott az állam az Európa Kulturális Fővárosa eseménysorozat keretében az ATV-s Mészáros Tamás cégének. Az összegért cserébe amatőr felvételeket, rosszul legépelt interjúkat és "összecsapott dokumentumfilmeket" kapott a megrendelő - írja a magyarnarancs.hu.

Nyilvánossá váltak a pécsi Európai Kulturális Főváros rendezvénysorozat pénzeit Hungarofest Kft. vonatkozó iratai és adatai, a Magyar Narancs által kikért adatok között pedig szerepelnek összesítések is, amelyek médiumok szerint tartalmazzák a médiafelületek vásárlására fordított összegeket. A televíziós költések teljes összege 182 millió forint volt (a cikkben szereplő árak áfa nélkül értendők).  Az ATV-n sugárzott műsorokra költötték el a pénz közel egyharmadát,  a HírTV-n sugárzottakra ennél valamivel többet, míg a maradék az RTL Klub sugárzott műsorok közvetítésére ment el.

A Magyar Narancs kiderítette, hogy a részben Mészáros Tamás, az ATV népszerű riportere és politikai publicistája tulajdonában lévő céggel, a Közszereplők Európai Akadémiája Kft.-vel (KEA) két szerződést kötött közvetítőkön keresztül az állam, összesen közel százmillió forint értékben. Mindkét megbízás a Hungarofestnek dolgozó PR- és kommunikációs cégek bevonásával zajlott. Az egyiket az EKF dokumentálására költötte a Sensation Event Kft., a másik a programok népszerűsítéséről szólt, ezzel a Berg Média kommunikációs ügynökség bízta meg a KEA-t.

A dokumentációs projekt összege 39 850 000 forint volt, és tizenöt hónapra szólt 2009 őszétől 2010 végéig. Mivel a Sensation havidíjat kapott – az első időszakban 8, később 5 milliót – és bizonyos elvégzett munkák után átalánydíjat, ezért nem a teljes összeg ment a KEÁ-hoz. A dokumentálás célja az utókor számára készült archívum elkészítése lett volna, az anyag azonban nagyjából 20 darab DVD-n a Hungarofest dossziéiban végezte.

A Hungarofest által elfogadott ajánlatot és az „archívumot” megvizsgálva az derül ki, hogy minden tételt többszörösen túláraztak, majd különféle jogcímeken még hozzácsaptak közel 17 millió forintot. A havi három, tízperces vágott film elkészítése helyett csak nyersanyagokat vettek fel. A szerződésben filmenként 200 ezer forint szerepelt, reális árak mellett ez 50-60 ezerből kijött, arra is tekintettel, hogy sem riporter, sem vágó nem dolgozott rajta. A 30 beígért mélyinterjút darabonként 100 ezer forintra árazták be, miközben útiköltséggel, riporterrel, gépeléssel együtt nem valószínű, hogy 40 ezer forintnál többe kerültek.

Ezen felül négymilliót elköltöttek technikára, másfél milliót biztosításra, a többit pedig havi bontásban utalták át különféle címeken. Egy állítólagos archivátornak havonta 400 ezer forintot fizettek, hogy a végül elkészült DVD-ket megírja. Az állítólagos archiváló szoftvert – amire a technikai eszközök között már kétmilliót elköltöttek – valaki felügyelte, hiszen szoftver-rendszerfelügyeletre havonta 160 ezer forintot kaptak. Továbbá helyiségbérlet címén szerepel havi 130 ezer forint és jogdíjak címén is jutott havi 60 ezer.

A közel negyvenmilliós dokumentációs és archiválási szerződésen túl további nettó 54,4 millió forintot kapott Mészáros cége „Pécs EKF ATV közvetítés” címén. A csatolt számla 5 filmről szól, de a 15 hónap alatt készült mind a hatvanra ugyanilyen megállapodás vonatkozott, amelyekben a Berg Média havi 1,9 százalékos ügynöki jutalékot tett el. Ez volt a Mészáros Tamás vezette Ahogy tetszik című műsor, amely péntekenként futott 16.30 és 17.00 között az ATV-n, majd a támogatás megszűnése után leállt. Műsoronként 906 ezerért cserébe a műsorvezető kulturális szereplőkkel beszélgetett, és bár minden műsorban kellett szerepelnie egy pécsi témának, végül egy teljes kulturális műsort finanszíroztak EKF-pénzből, heti egy pécsi interjúalany megszólaltatásáért egy alacsony nézettségű televíziós csatornán, a főműsoridőn kívül.

Arról, hogy miért pont Mészáros cége kapta meg a százmilliót érő megbízásokat, a Magyar Narancs azt írja, két változat kering erről tájékozott körökben: az egyik szerint Hiller István, a másik szerint Csák Ferenc nyomására született a megbízás. Hiller a távozása előtt húszmillió forintot adott az ATV-nek miniszteri keretéből, szintén EKF-tudósítás ürügyén.

Mészáros Tamás ezzel kapcsolatban a Magyar Narancsnak azt mondta, hogy nem a minisztériumnak köszönheti a megbízást, ugyanis mindkét feladatra Kőrössy Zoltán kérte fel, akit régóta ismert. Mészáros szerint a dokumentációs projektben az áraik jelentősen a piaci ár alatt maradtak, de ez még mind semmi ahhoz képest, hogy szerinte a kulturális műsort más tévécsatorna nem vállalta volna el, csak az ATV – de a pénz felhasználásáról üzleti titokra hivatkozva nem nyilatkozott.

További részletek a Magyar Narancs online-on.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!