szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fitch Ratings délutáni bejelentésére gyengült a forint az euróval szemben: csütörtökön négy óra után nem sokkal 288 forint volt az euró, míg napközben 286,50 forinton is járt a jegyzés a bankközi kereskedelemben.

Devizapiaci kereskedők szerint a forint a Fitch azon bejelentésére indult gyengülésnek délután, hogy bár kedvező fejlemény a hiteltárgyalások megkezdésének lehetősége, ám a segítség tényleges megszerzéséhez vezető folyamat "bizonytalan lesz", és az  uniós döntés nyomán sem múltak el a Magyarországgal kapcsolatos hosszú távú aggályok.

Az euró árfolyama délelőtt tízkor még 286,71 forint, szerdán este pedig 288,26 forint volt. Az euró dollárral szembeni erősödésének hatására ugyanakkor délután kissé visszaerősödött a forint is. A kereskedők viszonylag gyenge forgalomról számoltak be, amelynek oka, hogy sokan néhány nappal "megtoldották" a 4 napos hosszú hétvégét.

A forint a svájci frankkal szemben is gyengült, délután 239,45 forint volt az árfolyama, a délelőtti 238,62, és a csütörtök délutáni 239,08 forint után. A dollárt 217,55 forinton jegyezték; délelőtt 216,27, szerda délután 217,93 volt az árfolyama. A japán jen 2,6930 forinton állt délután a délelőtti 2,6665, és a szerda délutáni 2,6815 forint után.

A legnagyobb európai hitelminősítő elemzése szerint a megfelelő mértékű és időbeni segítség csökkentheti a költségvetési és külső finanszírozási kockázatokat, és ez enyhítheti a magyar adósbesorolásra nehezedő nyomást. A Fitch Ratings közölte, alapeseti feltételezése az, hogy a magyar kormány felismeri a multilaterális finanszírozás biztosításának előnyeit, és politikáját ennek megfelelően módosítja.

Tekintettel azonban arra, hogy Magyarország és az EU között már hónapok óta folyik a vita, és gyakran előfordult, hogy a magyar kormány nem volt hajlandó engedni kulcsfontosságú kérdésekben, a tárgyalások hosszasan elhúzódhatnak, és fennáll a kockázata a visszalépéseknek - áll a Fitch csütörtöki elemzésében.

A hitelminősítő közölte: nem múltak el azok a hosszabb távú aggályai, amelyekre hivatkozva január elején az addigi "BBB mínusz"-ról a befektetésre nem ajánlott "BB plusz" szintre rontotta a magyar szuverén adóskockázati besorolást.

A Fitch Ratings szerint ezen aggályok közé tartozik Magyarország kitettsége az euróövezeti gazdaságnak és a valutauniós bankoknak, az állami és a magánszektor magas eladósodottsága, a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága, valamint a költségvetési "elcsúszás" lehetősége. A hitelminősítő hozzátette, hogy az EU-bejelentés hatására nem módosul a magyar adósbesorolás negatív kilátása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!