szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elfogadta a japán parlament felsőháza a kormány törvényjavaslatát a forgalmi adó duplájára emeléséről pénteken, így 2014 áprilisára 8, 2015 októberére pedig 10 százalékra emelik a jelenleg mindössze 5 százalékos áfakulcsot.

A népszerűtlen, de az ország államháztartási helyzetének fényében elkerülhetetlen adóemelés törvénybe iktatásával Noda Josihiko miniszterelnök teljesítette legfőbb politikai célját. Ugyanakkor ezért komoly árat fizethet a kormányfő, mivel az ellenzéki többségű felsőház támogatásának megszerzéséért cserébe kénytelen volt megígérni, hogy "hamarosan" előrehozott választást ír majd ki, amelyen a közvélemény-kutatások szerint a kormányzó Japán Demokrata Párt (DPJ) súlyos vereséget fog szenvedni.

A Japánban ritkának számító többpárti kompromisszummal megszületett emelés az adó- és társadalombiztosítási törvénycsomag legfontosabb eleme. Az adóemeléstől Noda azt reméli, hogy Japán finanszírozni tudja majd társadalombiztosítási kiadásait és kordában tudja tartani a hazai összterméke (GDP) kétszeresét meghaladó államadósságát. A törvény értelmében 2014-től Japán nyugdíjkiadásainak felét a forgalmi adókból fogja fizetni.

A fiskális konzervatívként ismert Noda azt mondta, a törvény elfogadása "az első nagy lépés" a japán államháztartás rendbetétele felé. "Európa adósságválsága megmutatta milyen drámai kárt tud szenvedni egy ország, ha elfogy az államháztartási helyzetébe vetett bizalom. Minden érintett párt eltökélt célja volt, hogy azt üzenje a világnak: Japán politikai rendszere működőképes, s erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy elkerülje a fiskális összeomlást" - közölte.

Pénzpiaci elemzők korábban üdvözölték Noda tervét, de arra is figyelmeztettek, hogy a japán államadósság kordában tartására további lépésekre lesz szükség. Egy korábbi kormányzati elemzés szerint az áfa emelése csepp az adósságtengerben: önmagában még arra sem lesz elég, hogy 2020-ig három százalék alá vigyék a büdzsé GDP-arányos hiányát.

Noda - aki korábban azt mondta, kész feltenni politikai karrierjét az adóemelésre - várhatóan bele fog bukni az intézkedésbe. Habár azt nem pontosította, hogy mikor fogja beváltani az ellenzéknek tett, az alsóház feloszlatására és választások előrehozott kiírására vonatkozó ígéretét, a DPJ-re egy eheti felmérés szerint a japánok mindössze 13 százaléka szavazna, míg az ellenzéki Liberális Demokrata Pártot 23 százalék választaná. 

Noda a héten már túlélt egy bizalmatlansági indítványt a parlamentben, de az is elképzelhető, hogy saját pártja buktatja meg kormányfőt. A DPJ-t megosztó, s korábban kisebb pártszakadáshoz vezető adóemelés elfogadását követően elemzők úgy vélik, hogy a kormánypárt lecserélheti a kormányfőt egy népszerűbb politikusra a szeptember 21-én esedékes elnökválasztásán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!