szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ötéves pénzügyi reformtervet tett közzé a kínai központi bank hétfőn, ebben összefoglalva a 2011-2015 közötti időszakra érvényes pénzügyi reformterveket. A legnagyobb hangsúlyt a szektor liberalizációja és a jüan nemzetközivé tétele kapta.

A központi bank (PBoC) által kiadott és a Hszinhua hírügynökség által idézett dokumentumban konkrét határidők megjelölése nélkül szerepelnek a kitűzött reformcélok, amelyek többségét korábban már bejelentette a vezetés.    

A legfontosabb célok közt az árfolyamrendszer és a kamatlábak liberalizációját hirdeti meg az reformcsomag. Előbbit hazai és nemzetközi közgazdászok is hosszú ideje sürgetik, annak fontosságára a kínai pénzügyi rendszert illető első hivatalos értékelésében az év elején már a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is felhívta a figyelmet, mondván, a jüan szabadabb kereskedelme csökkentené a pénzügyi rendszer rejtett kockázatait.

A kamatlábak liberalizációja szintén hónapok óta téma az országban. A központi bank kormányzója Csou Hsziao-csuan már márciusban úgy fogalmazott: adottak a feltételek, a lépéshez csupán politikai akarat kell. Kína jelenleg a betéti kamatok számára felső, a hitelkamatok számára alsó határt szab, ezzel lehetetlenné teszi a bankok közti versenyt.    

Kiemelt szerepe van a reformok során a jüan szabadon átválthatóvá tételének, valamint annak, hogy a kínai valuta nemzetközi szerepét erősítsék. Utóbbit elősegítendő a következő években több feltörekvő országgal várható közvetlen jüan-alapú kereskedés - áll a tervezetben.    

A döntéshozók a jövőben fokozatosan csökkentenék a kormányzati beavatkozást a kisebb pénzügyi tevékenységek terén, a bankok, értékpapír-kereskedők és biztosítók megreformálásakor pedig mindinkább szabad utat engednének a magántőke-befektetéseknek, csakúgy, mint a vidéki bankok, kisebb hitelintézetek alapításában.    

A pénzügyi szektornak segítenie kell a gazdasági növekedést szolgáló technológiai innovációkat és a gazdaság szerkezetátalakítását - szólít fel a dokumentum. Az átalakítás gyorsítása érdekében a mezőgazdasági dolgozók, a vidéki területen élők, a kis- és közepes vállalatok hitelhez jutási lehetőségeit szükséges kiterjeszteni.    

A központi tervezet célkitűzése az is, hogy a jelenlegi ötéves terv végére, 2015-re az ország pénzügyi szektorának teljesítménye a bruttó hazai termék öt százalékára emelkedjen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!