szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hosszú távon érthető az a lépés, mely a Magyar Államkincstár számára lehetővé tenné a betétgyűjtést, rövid távon viszont kockázatos lehet a bankok stabilitására és káros a növekedésre. A legveszélyesebb azonban az lenne, ha az így bejövő betéteket elkezdené a magánszférába kihitelezni az állam.

Hosszú távon érthető az a lépés, mely a Magyar Államkincstár (MÁK) számára lehetővé tenné a betétgyűjtést, rövid távon viszont kockázatos lehet a bankok stabilitására és káros a növekedésre - írja Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében.

A befektetési szakértő bejegyzésében azt a hírt boncolgatja, mely szerint a kormány arra kérte fel Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert, hogy "készítsen törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné a Magyar Államkincstár számára a betétgyűjtést". Zsiday szerint annak tükrében, hogy ha bajba kerülne egy bank, akkor azt úgyis az állam segítené ki, így logikus lehet, hogy az állam gyűjthessen betétet, amit nyilván az államadósság finanszírozására fordít majd.

A fenti akciónak azonban lehetnek instabilitást generáló hatásai is, hiszen az állami betétgyűjtéssel tovább szorítja ki a megtakarítások piacáról az állam a bankokat. Kedvező kamatszint és biztonsági okok miatt a nagyobb megtakarítóknak érdemes lehet átvinniük pénzüket a MÁK-hoz, ez viszont a bankok betétállományát csökkentené. A pénzintézetek pedig kénytelen lennének a betéti kamatokat növelni, hogy visszaszerezzék a betéteket. Ez a hitelvisszaszívást is erősíti, tehát növekedésgátló, mint mindig, amikor az állam kiszorít.

"A legveszélyesebb azonban az lenne, ha az így bejövő betéteket elkezdené a magánszférába kihitelezni az állam - ez nemzetközi tapasztalatok alapján végképp semmi jóra nem szokott vezetni" - emeli ki Zsiday.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!