szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bedőlt adósok közül többen fordulnak a Nemzeti Eszközkezelőhöz egy két hete érvénybe lépett jogszabálymódosítás után, de a banki közreműködés gyakran sok kívánni valót hagy maga után. Pedig az ingatlanhitelt kezelő bankon sok múlik. A kérdésben körbenézett az azenpenzem.hu.

Sajnos még nincs nyomtatványunk – mondta az Erste Bank az egyik adósának, aki azután érdeklődött, hogyan ajánlhatná fel otthonát a Nemzeti Eszközkezelőnek. Így hiába felel meg a május 17-étől enyhült feltételeknek, egyelőre, de nem a saját hibájából tehetetlen a bedőlt hitelének rendezésében – írja a pénzügyi portál.

A jogszabálymódosítástól azt várják aszalemberek, hogy a NET-programba jelentkezők száma jelentősen megugorhat. Ezt támasztják alá az eszközkezelő adatai is; míg április elején a napi 50-70 érdeklődő telefonhívás volt a jellemző, mára ez 100 hívás fölé emelkedett.

A program iránti érdeklődés a keleti országrészből a nagyobb. "A betelefonálók sok esetben a helyi polgármesteri hivatal szociális osztályának, a helyi családsegítő központnak vagy valamelyik hozzátartozónak a javaslatára veszik fel a Nemzeti Eszközkezelő Zrt.-vel a kapcsolatot" – mondta az azenpenzem.hu-nak Ternyák Edit szóvivő. Aki be szeretne kerülni, annak a hitelt nyújtó pénzügyi intézménynél kell érdeklődnie, mert az ügyintézés menetében nincs változás.

AFP / Louisa Gouliamaki

A hitelt nyújtó bankfiókban vagy a követeléskezelőnél, faktoring cégnél kell kezdeni, ahol személyre szabott tájékoztatást adnak arról, hogy a hitelszerződésre és az ingatlanra vonatkozó feltételek teljesülnek–e. Ha igen, akkor már csak a szociális rászorultságot alátámasztó igazolásokat kell beszerezni – tette hozzá a NET szóvivője.

Eddig mintegy 3500 ingatlan került az eszközkezelőhöz, azonban ezek döntő része alig néhány bank ügyfelei közül került ki. A portál körkérdésére az OTP Bankcsoport 1539 ingatlanról számolt be – ennyi esetben továbbította a NET-nek a szükséges dokumentumcsomagokat, ügyfél szándéknyilatkozatokat. A Budapest Bank eddig mintegy ezer, az FHB Bank mintegy 550, a K&H Bank (igaz, február közepéig számoltan) pedig kevesebb mint 200 kérelmet továbbított az Eszközkezelőnek. 

A többi bank nem osztotta meg a számait a portállal, az Unicredit például is csak annyit közölt, hogy a témában az érdeklődők száma folyamatosan nő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!