szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sok munkavállaló büszkén hirdeti, hogy milyen sokat dolgozik, és azt is előnynek tartják, hogy munkamániásak. Egy friss tanulmány szerint ugyanakkor a munkamánia túlságosan elvonja az illető figyelmét minden egyébről, ami nem a munka, a folyamat pedig az ember egészségére is hatással van.

Egyre komolyabb problémát jelent a munkamánia. Bármennyire is igyekeznek bizonygatni a munkavállalók, hogy keményen dolgozni jó dolog, a munkamániával rengeteg gond van, elvonja az időt, energiát a barátoktól, családtól, és az emberek egészségére is hatással van – írja a Quartz. Pszichológusok már azt mondják, hogy a munkamánia függőség és ennek megfelelően is kell kezelni. A problémával komolyan foglalkozni kell: egy norvég kutatás szerint az ottani népesség 8,3 százaléka tekinthető munkamániásnak.

Egy teszt segítségével viszonylag egyszerűbben kideríthető, hogy a megkérdezett munkamániás-e, vagy sem. Az alábbi hét pontra kell válaszolni egy 1-től 5-ig terjedő számmal, hogy milyen sűrűn fordulnak elő az alábbiak (5 a leggyakoribb). A pontok a következőek:

  1. azon gondolkodik, hogyan tudna több időt felszabadítani a munkavégzésre,
  2. sokkal többet dolgozik egy adott dolgon, mint ahogy azt eredetileg eltervezte,
  3. azért dolgozik, hogy elnyomja a bűntudat, szorongás, depresszió és tehetetlenség érzését,
  4. mások már mondták, hogy dolgozzon kevesebbet, de nem halgatta meg ezeket az illetőket,
  5. stresszes lesz, ha nem engedik dolgozni,
  6. a hobbijait, szabadidős tevékenységeit, egyéb elfoglaltságait a munka mögé sorolja,
  7. olyan sokat dolgozik, hogy az negatív hatással van az egészségére.

Ha négy pontot illetően 4-es, 5-ös értékeket mond, akkor ön valószínű, hogy a munkamániás kategóriába esik. A kutatók többfajta gyógyítási javaslattal is előálltak kezdve egy 12 pontos programtól a viselkedési terápiáig, ám tanulmány még nem született arról, hogy melyik is lehet a legjobb opció.

A kutatók szerint ugyanakkor a probléma igen súlyosnak tekinthető, mivel az emberek ezt a függőséget nem veszik komolyan, ráadásul egy társadalomban az emberektől elvárják azt, hogy dolgozzanak, míg épp azokra néznek furán, akiknek nincsen munkájuk, vagy nem a munkahelyen töltenek el napi 8 órát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!