szerző:
Trubek Zsuzsa - Szlavkovits Rita
Tetszett a cikk?

Egyezkedsz egy csempészett cigarettát árusítóval, mert nála feleannyiba kerül, mint a trafikban, és egyszer csak kiszól egy könyvárus: én még olcsóbban tudok hozni. Ez Budapest a trafikosztás után egy évvel. A csempészcigit árusítók élnek és virulnak, még a térfigyelő kamera sem feszélyezi őket, és a rendőrök is csak hébe-hóba csapnak le rájuk. Vidéken már biztosra mennek: házhoz szállítják az árut. A bátrabbak, telefonszámukat is nyilvánossá téve, az interneten árulják a vágott dohányt, abból egyre több és több fogy.

„Cigi, cigi, cigi, cigi, cigiiiiiiii” – ebbe botlik a Keleti pályaudvarra érkező tömeg, ha a Thököly úti kijáratnál lévő buszmegállóhoz siet. Az egyik árus szerint ez már több éve van így, de akkor lepték el igazán a járdát, amikor a trafikokat egy éve újraosztotta a kormány.

Szerda délelőtt, némi bámészkodás után átlátható a rendszer: négy emberből áll az utcán cigarettát kínáló csapat. Egyikük sem nyugodt, állandóan a területet pásztázzák; hárman a sarkon álltak, a negyedik ember pedig az árkádok alá bújva, a közeli térfigyelő kamera által nem láthatóan várakozik, vállán egy nagy táskával. A trió addig mantrázza a „cigi, cigi…”-t, amíg hozzájuk nem lép valaki. Rövid párbeszéd után az illető árus eltűnik az árkád alatt pár másodpercre, majd az áruval tér vissza, és pillanatok alatt nyélbe ütik az üzletet.

Na, melyik az igazi?
hvg.hu

Negyedóra alatt öt kuncsaftot kiszolgáltak. Egyikükkel zajlott le a következő dialógus:

- Egy doboz cigaretta kellene.
- Milyen: vékony, light?
- Normál.
- Van 650-ért Dunhill. De van Marlboro is 800-ért, ami bőven 1000 fölött van a trafikban.
- Jó, legyen a Marlboro.
- Várj itt, ne gyere utánam! Mindjárt hozom. [eltelik kb. 10-20 másodperc…] Tessék! Tudom olcsóbban is adni, ha kartonnal veszel. 6000-ért odaadom a tíz dobozos csíkot.
- Most nincs nálam ennyi pénz.
- Figyelj, 5500-ért is elviheted. Kaptunk egy nagyobb szállítmányt, de sajnos egy részét elkobozták, most gyorsan el akarjuk adni a maradékot, hogy legyen bevétel. De ha van bankkártyád, itt van a közelben egy automata, vehetsz ki pénzt.
- Nem, nincs nálam kártya.

A helytől 20-30 méterre lévő Nemzeti Dohányboltba mindez idő alatt egyetlen vevő fordult meg, egy doboz cigit vett. A trafikos panaszkodott is a hvg.hu munkatársának, hogy a csempészek miatt sok kuncsaftot veszít. Bár hallott arról, hogy időről időre feljelentik az utcai árusokat, és a rendőrök vagy fináncok ha elkapják is a feketén árusítókat, azoknál egyenként olyan kevés áru van, hogy ha beviszik is az illetőt, 60 ezer forintos büntetés, és akár már aznap kiengedik.

Aztán az első útjuk újra ide vezet, folytatják, amit korábban, elszipkázzák előlem a vásárlókat, ez megy már több mint egy éve – sóhajt lemondóan a trafikos.

Hogy mennyire reménytelen a trafikpályázaton nyertes boltos helyzete, jól mutatja, ott, ahol négyen kínálták az olcsó cigarettát, egy nappal később már 8-10 árus visszahangozza az utcán: "cigi, cigi, cigiiii".

Illegalitásba ment százmillió szálak

Mint azt korábban a hvg.hu is megírta, egyre kevesebb cigarettát vesznek legálisan Magyarországon, és ezt egy ideje már az adóhatósági statisztikák is vastagon alátámasztják. A NAV hivatalos adatai szerint az idén valószínűleg még a tavalyi negatív rekordot is felülírja a piac. Az adóhatóság adatai szerint a májusi adatok éves szinten összevetve tavalyhoz képest 200 millió szál kiesését jelzik, de 2012 májusában még 1,1 milliárd volt a most 660 milliónak mért adat. Pedig szakemberek szerint alig cigiznek kevesebben, és az sem valószínű, hogy akik dohányoznak, kevesebbel beérnék, mint korábban.

Kiegészítő tábla
Fazekas István

A hivatalos adatok szerint 2013-ban 9,3 milliárd szál cigarettát vettek Magyarországon, az idén, a féléves adatokból kalkulálva, elképzelhető, hogy 8 milliárd szál körül alakul a (legális) forgalom. Az adóhivatal szerint nem lehet pontosan megbecsülni a dohány-feketepiac mértékét, de az valószínű, hogy csak egy töredékét foglalják le az illegális cigarettának. A statisztikákban jelenleg szereplő 11,7 százalék éppúgy elképzelt szám, mint a korábbi években a 8, vagy akár az egy évtizeddel ezelőtti 18-25 százalék körüli értékek. A NAV-ot mindez leginkább ott érinti érzékenyen, hogy az illegális vásárlás és fekete cigire áttérő fogyasztó az államkasszában több milliárd, de inkább több tízmilliárd forintnyi adóbevétel kiesését idézi elő.

Ezért némiképp meglepő, hogy néhány hete a fejlesztési miniszter, Seszták Miklós azt mondta, hogy nem kell aggódni, mert a cigaretta feketepiaca volt már nagyobb is, de amúgy meg a NAV mindent kézben tart. Indoklásként elmondta, hogy az adóhatóság az első félévben 71,7 millió szál illegális cigit foglalt lе. Ez utóbbi adat azonban nem éppen a miniszter szavati támasztja alá, mert ha készpénznek vesszük a hivatalos feketepiaci részarányt, akkor az visszafogott becslés mellett is 850-900 millió illegálisan eladott-elszívott szálat jelent. És ebből bukott le 71,7 millió – még a tizedét sem tudják begyűjteni a hatóságok.

A hírek nagy fogásokról szólnak

Több mint nyolcmillió forint értékű csempészett cigarettát találtak a rendőrök március végén egy Tiszabecs és Sonkád között ellenőrzött autóban. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság közlése szerint a magyar-ukrán határ közelében megállított autóból mintegy 10 ezer doboz, feltehetően csempészésből származó cigaretta került elő. A jármű 40 éves kecskeméti sofőrjével szemben az illetékes NAV jár el.

Május közepén, az úgynevezett Olajbáró ellenőrzési akció közben a pénzügyőrök több mint félmilliárd forint értékű, feltehetően csempészett cigarettát találtak Nyíregyházán. A raktárban egy cigarettával „roskadásig” megpakolt kamion volt, a helyszínen korábban illegális cigarettagyártó üzem működhetett. A kamion már egy másik ügyben is előkerült: egy hónappal korábban, egy főúti ellenőrzés során a hajdú-bihar megyei vámosok akarták igazoltatni, de akkor a járművezető megállás nélkül továbbhajtott. A kocsit végül a berettyóújfalui rendőrjárőrök találták meg Váncsodon. A raktérben több száz karton zárjegy nélküli cigarettát találtak a rendőrök.

Ruzsa község mellett, még az év elején, egy tanyán találtak és foglaltak le mintegy 85 ezer doboz cigarettát a pénzügyőrök. Az érdekessége, hogy az akció nem bejelentésre indult, hanem egy nyomozás szálai vezettek a tanya tulajdonosához. A helyszínen osztrák teherautót és szerb utánfutókat is lefoglaltak, a korábban szerb állampolgárságú férfi ugyanis embercsempészettel is foglalkozott.

Moszkvai Széll

Délelőtt 11 óra, a második körbe se kell belekezdeni a Széll Kálmán téren, hogy megszólítsák az embert. A tizenéves srác, rikító kék és narancssárga szerkóban bóklászik a téren nyitott, szabvány szerint lefóliázott ablakú Nemzeti Dohánybolt előtt. Bókol egy kicsit, majd hamar átfordítja a beszélgetést:

- Cigi kell? Mert van minden – mondja.

Arany Marlboro is van, ad teszt-cigit is „kipróbálásra”. Nem látszik rajta semmi idegesség, löki a sódert, de az áru nincs most nála. Telefonszámot cserélünk, azt mondja, nemsokára hív, ha átér a szállítmány a Keletitől.

- Ott van a bázis, oda többen is járnak. Én meg itt csak a frontot tartom.

Az árról mégis egy eldugottabb helyen, a terítő- és virágárusok gyűrűjétől távolabb, az átjáró alatt hajlandó csak megállapodni. 500 forintért ajánl egy dobozt, ugyanolyat, amiért pár lépésnyire, a boltban 1090 forintot kérnek. Már-már kész a megállapodás, amikor a hallótávolságban standoló könyvárus srác is beszáll:

- Én 450-ért is tudok, de kétnapos átfutási idővel csak.

Halk, de pattogó hangú szitkozódás kezdődik.

„Tele van velük a tér, a rendőröket meg hiába hívjuk ki, elfelejtenek kijönni” – fakad ki a tér másik végén pangó üzletben a dohányboltos. Neki már annak is örülnie kell, hogy elérte, legalább ne az ő boltbejárata előtt üzleteljenek a feketézők.

Vámosoktól van

A trafikosok is csempészcigit szívnának, ha tehetnék. Ezt már a Határ úton mondja délután 1-kor a kukoricaárus, aki viszont mutatja: meg is teszi. Azt mondja, ha tényleg cigi kéne, rossz az időzítésünk, mert a helyi kulcsfigura a héten még nem volt itt, a többiek viszont – mutat rá két alakra is – nem olyan megbízhatók, mint ő. Ezért szerinte ha nem sürgős, inkább a jövő héten kéne visszanézni.

Sürgős, így kiderül, hogy a „B-ligások” közül az egyiknél, egy 40 feletti, kissé idegesen viselkedő férfinál magyar zárjegyes cigit lehet szerezni. A dobozár 5-600 forint, kedvezmény azonban csak két csík felett van. Azt állítja, hogy az áru a vámosoktól van, és hogy a legjobban a Dunhill, a Multifilter és a Pall Mall megy. Meg persze a Marlboro – azt meg is mutatja. Dunhillt azonban csak holnapra vállalna.

Zárt lánc

- Nem árulom el, hogy honnan jön, de fél éve rendszeresen házhoz szállítják a cigit. Csak megbeszéljük, hány dobozra van szükségem, és kéthetente érkezik a csomag

– meséli egy nyugdíjhoz közeli korban lévő asszony Szegeden. Kertelés nélkül beszél, de az ellátóját védve, róla semmit nem hajlandó elárulni. A cigijét Ukrajnából hozzák, mert az útiköltséget is beleszámítva csak feleannyiba kerül, mintha hazai trafikban vásárolna. Állítólag maga a szállító is a városban megtelepedett ukrán, aki a családi hazalátogatások idején tankol fel – más áruval is. Nem profi, szigorúan csak ismerősöknek szállít.

Évekkel ezelőtt még Szegeden is a város forgalmas pontjain, piacokon szatyorból árulták a cigit, jobbára asszonyok. Mára az ilyen placcokat rég kitakarították, és eltűntek a feketén dohányt árulók is. A nemzeti dohányboltok megjelenése, a kínálati piac szűkítése és az árak gyors emelkedése azonban más formában visszahozta a csempészet virágkorát. De most már az illegális piacon az utcai árusoknál is nagyobb szeletet jelent a törzsvendégi körre épülő, zárt lánccal dolgozó rendszer. Magyarul a házhozszállítás.

Százmilliószám vonultak illegalitásba
AFP / Julian Stratenschulte

Nem meglepő, az adóhatóság is azt konstatálja a régióban, amit országosan is: „a bizonyítható értékesítések száma csökkent”. Némedi Varga Éva, a NAV Dél-alföldi Regionális Vám- és Pénzügyőrség igazgatási referense a hvg.hu-nak hivatalból elhadarja ugyan, hogy elvileg visszatartó erőt jelentene az a tavaly nyár óta kiszabható 5 milliós bírság, amit tettenéréskor az elkövetőkre kiszabhatnak, de ahhoz képest, hogy a feketepiac szinte biztosan nőtt, a 2 százalékkal több foglalás nem sok. Ráadásul az is árulkodó adat, hogy 2014 első felében az átlagosan lefoglalt mennyiség (ami 221 ezer doboz cigi volt) eközben 14 százalékkal lett több a tavalyinál. A kínálat-kereslet alakulására azonban az is rámutat, hogy a lefoglalt, vágott dohány mennyisége (869 kg) éppen a duplája a tavalyinak.

Vágott, kattintott

A trafikokban mérhető forgalomcsökkenés Szegeden, az országos átlaghoz hasonlóan, 30 százalék körül lehet – véli az egyik dohánybolti eladó, aki szerint ennek oka csak kisebb részben köthető ahhoz, hogy az alföldi városban koncessziót nyert új dohányboltosok „összevissza, minden racionalitást nélkülözve nyitottak üzleteket”. Egy lakótelepi téren például most is négy trafik néz farkasszemet egymással.

A forgalomcsökkenés másik oka, hogy sokan tértek át a vágott dohányra. „Mindennap jön olyan vevő, aki már nem dobozos cigit kér” – magyarázza. Le is vezeti: egy jobb minőségű vágott dohánymárka 80 grammjából egy jó töltővel (ami ezer forintért már elérhető) 150 szálat is le lehet gyártani. És ha még a jobb minőségű, erősebb szűrőjű hüvelyt is venni kell hozzá, az akkor is csak 2500 forint, nem pedig 7-8 ezer.

Az interneten még olcsóbban lehet vágott dohányhoz jutni: 3500-7000 forintért már egy kilónyi kiváló minőségű „anyaghoz” lehet jutni, van, hogy a békési, szabolcsi, budapesti hirdetők címmel, telefonszámmal kínálják az árut. Az egyik, neten talált számot felhívva, egy férfi jelentkezett, aki elmondta: ha a dohány helyben kell (Szabolcsban), akkor 3500 az ára, ha Budapestre kell vinni, akkor 6500. De azt is gyorsan hozzáteszi: egy kilóval azért nem rohangálnak Budapestre. Az engedélyre vonatkozó kérdésen csak kuncog. „Én csak egy megbízott vagyok, felveszem a telefont, ezért fizetnek” – világosít fel. Az internetes dohánybiznisz élénkülésére a NAV is felfigyelt, de hiába nem számít kirívó esetnek, ha az adóhatóság emberei álvevőként az átadáskor lefülelik a futárt, a netes hirdetők számából mégis inkább az látszik, hogy ezzel a kockázattal is megérheti.

A legális behozatal is

Az érvényben lévő adójogszabály szerint is lehet külföldről, legálisan Magyarországra behozni cigarettát, illetve dohányt. Az európai uniós szabályok biztosítják ugyan az áruk szabad mozgását a tagállamok között, de ez a dohány esetében csak a magáncélra (személyes használatra, ajándékba) vásárolt, nem kereskedelmi mennyiségű behozatalt engedélyezi. Az EU-n kívüli országokból érkezőkre  viszont szigorú regula vonatkozik, melyben a repülővel érkezők számára van némi engedmény. Ez alapján a légiutasok legfeljebb 200 db cigarettát, vagy 100 szivarkát, vagy 50 szivart, illetve 250 gramm fogyasztási dohányt hozhatnak be vámmentesen az országba, a nem légiutasok pedig ennek az ötödét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!