szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még nem béna kacsa, de akár csak néhány évvel ezelőtti félelmetes nagyságához és nyomatékához képest is árnyék a Gazprom. A Kreml sokáig leghatékonyabb geopolitikai fegyvereként használt cég pénzügyi mutatói elképesztő mértékben zuhannak – írja a Világgazdaság.

Pénzügyileg megzuhant a Gazprom, és már az a kérdés is komoly, hogy vajon meddig tartható fenn a világ valaha legnagyobb gáztermelő cégének a tevékenysége. Az Eurasianet.org-ot és a Vedomosztyit idéző Világgazdaság-cikk szerint a fő bajt az elemzők abban látják, hogy Moszkva továbbra is politikai fegyverként használja a Gazpromot, és így belerokkanhat abba, hogy nem járhat el a saját üzleti érdekei szerint.

A Gazprom piaci értéke 2008 közepén még 367,27 milliárd dollár volt, és jó úton haladt az ezermilliárd dolláros szint meghaladása felé. Jelenleg viszont már alig ér többet 51 milliárd dollárnál, és ez akkora zuhanás, hogy ilyet még a világon senki nem volt képes produkálni. A Bloomberg Business News adatai szerint legalábbis a glóbusz 5000 legnagyobb vállalatának egyike sem. Az idei év első felében a Gazprom gáztermelése 12,9 százalékkal esett, és így az egy éves, 414 milliárd köbméteres értékkel alulmúlta a tavalyi mélypontot is (ami 444 milliárd köbméter volt). Ami ennél is brutálisabb: a 9 százalékos termeléscsökkenés 35,8 százalékos exportbevétel-csökkenést produkált, és 18,8 milliárd dollárra esett vissza.

AFP / Ria Novosti / Artem Zhitenev

A Kreml ezt az alacsony olaj- és gázárakkal, valamint az enyhe telekkel magyarázza. Azonban azok a nagy cégek, melyek korábban a Gazprom "fénykorában" is a legnagyobbak közé tartoztak, ma is ott tanyáznak, amire a legegyszerűbb magyarázat az, hogy az oroszok sok-sok teret veszítettek a nyugat-európai piacon, míg például a norvég riválisok növelték a piaci jelenlétüket.

Az sem volt túl szerencsés a cég pénzügyi mutatóira nézve, hogy a Gazprom szponzorálta a szocsi olimpiát éppúgy, mint a kelet-ukrajnai szakadárokat, miközben a csak 5 éve Ukrajnába exportált 36,4 milliárd köbméter ma már csak szép emlék akkor is, ha az ukránok rendre késve fizettek. Ráadásul az ukrán gázblokáddal is csak azt érték el, hogy miközben a szomszédos ország "végre valahogy", de csak-csak megoldotta az orosz gázról való leválást, a Gazprom további 6 milliárd dollár nyugat-európai vevői potenciáltól esett el azért, mert a partnerek más beszállító után néztek.

A Török Áramlat is egy pénztemetőnek tűnik, mert bár az első szál kiépítési költségeit 3,3 milliárd euróra, az Északi Áramlat két új vezetékét pedig 9,9 milliárd euróra "lőtték be", e kiadások valójában összesen a több mint 23,1 milliárd eurót is elérhetik. Ráadásul az Északi Áramlaton ezer köbméter gáz üzeltileg csak 43 dollár feletti áron éri meg, miközben a felejtésre ítélt ukrán vonalon ez 10 dollárral most is kevesebb. A gazdasági napilap a kínai gázmegállapodást tekinti a Gazprom kegyelemdöfésének, mivel a cégnek ebből 30 év alatt 400 milliárd dollár bevétele várható ugyan, de a beruházás akár 100 milliárd dollárba is kerülhet. Ráadásul a bevételi prognózisok eleve 100 dolláros hordónkénti olajáron születtek, miközben most alig a felébe kerülnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!