szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintegy 120 jegybanki dolgozó indult volna külön repülővel a "jegybankosok olimpiájára" tavasszal Franciaországba.

Miközben tavasszal többször is tízezrek tüntettek a CEU mellett Budapesten, a Magyar Nemzeti Bankban (MNB) chartergépet akartak bérelni, hogy 120 jegybanki dolgozó elrepülhessen Franciaországba a jegybankosok olimpiájára – írja a 24.hu.

A néhány évente, de mindig Franciaországban megrendezett jegybankosok olimpiáján az európai országok központi bankjai mellett egy-két, a jegybankok feletti, vagy azok szabályozását végző nemzetközi intézmény (mint az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Fizetések Bankja) szokott részt venni. Idén május végén a Nantes-tól bő 70 kilométerre fekvő La Baule-Escoublac nevű kisvárosban, Franciaország nyugati részén, az Atlanti-óceán partján tartották az összejövetelt, ahova az MNB sportegyesületéből, vagyis az MNB Sportkörből is indultak volna többen.

Az MNB Sportkörének csaknem 1100 fős a tagsága, közülük több mint 200-an jelezték érdeklődésüket a verseny iránt, végül pedig egy körülbelül 120 fős csapatot készült kiállítani a magyar jegybank, miközben a riói olimpiára 160 fős volt a magyar küldöttség. Az MNB Sportkör akkori elnöke Gerhardt Ferenc volt, a jegybank egyik alelnöke, az eseményen való részvételről és a lebonyolításról azonban nem egy személyben Gerhardt döntött, hanem a sportkör szakosztályai és elnöksége.

Az MNB vezetése pedig a sportkörnek tavaly megítélt 130 millió forintos támogatást az idei első negyedévben 190 millió forinttal meg is toldotta, amelyből 60 millió forintot direkt a jegybankosok olimpiájára szántak, a sportoló dolgozókat pedig egy bérelt chartergéppel akarták kiutaztatni Franciaországba. A repülőt a lap szerint le is foglalták, és már megvolt az utazás időpontja, valamint a szállás is, amikor végül lefújták az utat.

A 24.hu úgy tudja, az egyik ügyvezető igazgató, Virág Barnabás úgy vélte, hogy fölöttébb kínos lenne a Matolcsy György vezette jegybanknak, ha a budapesti tüntetések közepette kiszivárogna, hogy munkatársai chartergépet bérelve nagy létszámban egy franciaországi versenyen vesznek részt, és erről meggyőzte Matolcsyt is. A repülőgépes utazást ezért lefújták, és végül csak egy busznyi – körülbelül 50 – ember utazhatott el a versenyre.

Az MNB az ügyben azt közölte a lappal, hogy a sportkör minden utazási lehetőséget figyelembe vett, azokra árajánlatot kért, a rendezvényre pedig "költséghatékonysági okokból nem repülővel, hanem autóbusszal" mentek. Hozzátették, az MNB chartergép-bérletért nem fizetett, repülőgép bérlésével kapcsolatban az MNB-nek semmilyen költsége nem keletkezett. A lap szerint a lefoglalt gép visszamondása után a jegybank visszakapta a pénzét.

Gerhardt végül négy év után hirtelen távozott a sportkör éléről, utódja Virág lett, Gerhardt pedig végül el sem utazott Franciaországba, emellett pedig alelnökként is elveszítette az egyik általa felügyelt területet, a készpénzlogisztikát. Az MNB szerint ezt az indokolta, hogy a bankjegycsere-program keretén belül már megszülettek a bankjegyfejlesztéssel kapcsolatos koncepcionális döntések.

A lap úgy tudja, a versenyre benevezett, de végül nem kiutaztatott dolgozók, vagyis mintegy 70 ember nevezési díját egyébként elbukta az MNB, amely szintén nem kis összeg: fejenként 250 euró, vagyis 75 ezer forint volt a nevezési díj, ez tehát nagyjából 5,2 millió forintnyi ablakon kidobott pénz.

Végül nem egészen 30 millió forintból jött ki a rendezvény költsége, ami fedezte a résztvevők utazási, szállás- és ellátási költségeit, valamint a biztosításukat és a versenyhez szükséges regisztrációs díjakat. Az olimpiára a jegybanktól kapott 60 millió forintból fel nem használt részt a sportkör visszautalja az MNB-nek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!