Megjelent az új készpénztörvény! Milyen kötelezettségekkel kell számolniuk a cégeknek?
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Tömegesen költöznek az emberek az Alföldről és Észak-Magyarországról az osztrák határ közelébe. Az albérletárak az egekbe szöknek, és a munkaerőpiac is átalakult a "keletiek" érkezése miatt.
Jönnek a magyarok keletről, alacsonyabb fizetéseket kérnek, mint amit a helyiek elfogadnának, cserébe elvégeznek minden munkát, ami az őslakosoknak nem tetszik. A helyzettel nem London vagy Berlin lakói szembesülnek: Sopron, Szombathely, és más, az osztrák határhoz közeli városok lakói veszik észre a belső migrációt, azt, hogy egyre többen költöznek be közéjük az ország keleti feléből.
Aki megtehette, hogy elmenjen, az már csak aludni jár haza Magyarországra. Valakire pedig szükség van, hogy dolgozzon helyettük.
– így mutatta be az osztrák határ környéki városok munkaerőpiacát egy Sopronban élő olvasónk. Ő a saját kisboltjába évek óta alig talált a városból dolgozókat az osztráknál kisebb fizetési igénnyel, helyettük viszont sok jelentkező jön Kelet-Magyarországról. A legtöbben aztán hamar tovább is állnak, amint ők is munkát találnak Ausztriában, de addig is, legalább ők boldogok a soproni fizetésekkel.
A helyi fórumokon többen is szóltak már, hogy nem tetszik nekik a bevándorlók magas száma, de mint olvasónk mondta, „ők azok, akik egyébként panaszkodnának, hogy nincs, aki kiszolgálja őket”. Azt elismerte, hogy a lakások és albérletek árai durván elszálltak a sok újonnan érkező miatt, ez pedig rosszul érinti azokat, akik már korábban is ott éltek, ám a városon belül maradva szeretnének költözni. Igaz, akinek van kiadó lakása, sokkal jobban jár. Ahhoz is az elmúlt években kellett hozzászokni, hogy reggelente dugó van a városban, arra pedig nem nagyon készültek fel, hogy a parkolóhelyek száma is kövesse a lakókét – tette hozzá. Igaz, a hivatalosan is ott élők száma minimálisan emelkedett csak az elmúlt években, de például aki csak albérletbe megy, nem biztos, hogy ebben a statisztikában meg fog jelenni.
Nem a Nyugat-Dunántúl a végállomás
Egy másik olvasónk egész más utat járt be: ő az Észak-Alföldről költözött át tavaly nyáron, az érettségi után Szombathelyre. A magas albérletárak őt is meglepték, de nyomós érv volt számára, hogy Budapestnél még így is sokkal olcsóbban talált lakást. Idegenellenességgel még nem találkozott, azt viszont ő is érzékelte, hogy a rosszabbul fizető és a fizikai munkákat inkább az ő sorstársai végzik el. Amíg nincs saját autója, ő is kénytelen helyben maradni, a célja viszont az, hogy sokakhoz hasonlóan ingázhasson a határ túloldalára.
Nem csoda, hogy aki csak tud, szeretne nyugatra menni dolgozni. A Győr-Moson-Sopron megyei átlagfizetés idén a második negyedévben nettó 200 ezer forint fölött volt, ennél több pénzt egyedül Budapesten kínáltak a dolgozóknak, de még Vas megye is az országos lista első harmadában található. Az osztrák határ mentén Zala jelent kivételt, ott a gazdasági mutatók jóval rosszabbak. Ráadásul egyre jobban fizetnek a magas képzettséget nem igénylő munkák is. Több cég most már ezeket a városokat Budapesttel egy szinten kezeli, egy hipermarket eladója például az idei béremelések után a nyugati határ mellett már ugyanannyit kaphat, mint a fővárosban.
Ezért az ígéret földje Nyugat-Magyarország egy alföldinek |
A nyugat-magyarországi megyék fő gazdasági mutatói (országos helyezés a megyék rangsorában) Munkanélküliség (II. negyedév): Havi nettó átlagfizetés (I. félév): Ezer lakosra jutó vállalkozás (jún. 30.): Százezer lakosra jutó lakás (I. félév): |
Tömegesen vándorolnak el az emberek Dél- és Kelet-Magyarországról az ország más részeire, Szegedet és Debrecent kivéve mindenhonnan óriási az elvándorlás – ez derült ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzéséből is. A legnépszerűbb célpont természetesen Budapest, a főváros mögött azonban Győr és Sopron következik a listán. A GKI egymás mellé tette a belső migráció és az egyes városokban élők jövedelmi változásainak adatait, az egybeesés pedig látványos: gyakorlatilag pontosan ugyanazokban a városokban nőttek leginkább a keresetek, ahova sokan költöztek. 359 olyan település van az országban, ahol a lakók legalább 3 százaléka az elmúlt tíz évben költözött be, Budapest agglomerációján és Székesfehérvár közvetlen környezetén kívül szinte kivétel nélkül mind Győr-Moson-Sopron megyében.
Az árak már fővárosiak
Abban igazuk van a nyugat-magyarországiaknak, hogy az ottani albérletek árai rohamosan száguldanak az egekbe. Egy 60 négyzetméteres, kétszobás soproni albérletet mostanában 130-150 ezer forint környékén lehet találni – ez nagyjából megegyezik Budapest külső kerületeinek áraival, a főváros központjában is csak 10-20 ezer forinttal drágább a lakás. Szombathelyen ennél kicsit olcsóbban lehet megúszni a lakhatást, de a 100-120 ezer forint egy kétszobás albérletért ott is általános. Szentgotthárdról találtunk olyan hirdetést, amelyben egy kis garzonlakást kínálnak havi 70 ezer forintért. Az ingatlan.com egy elemzése az átlagos albérletárakat hasonlította össze tíz vidéki nagyvárosban, közülük messze Sopron volt a legdrágább. Nyugat-Magyarországról Győr került be még a vizsgálatba, az ottani áraknál vidéken Sopronon kívül csak Székesfehérváron találtak magasabbakat. Még nagyobb problémát okoz, hogy az árak nem csak országos összevetésben magasak, hanem a korábbiakhoz képest is: egy év alatt átlagosan 15 ezer forintos volt a drágulás.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A politikai haszonszerzést szolgáló, észszerűtlen beavatkozások sorába illik a készpénzfizetés alkotmányos joga. A szabályok ráadásul néhol nem is egyértelműek, és komoly versenyhátrányt okozhatnak a magyar piaci szereplőknek.
Magyar Péter felemelkedése önmagában csak az egyik oka annak, hogy a miniszterelnök alatt szemlátomást inog a szék.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
A miniszter beszélt Tiborcz Ferrarijáról, a Pride sikertelenségéről és arról, hogy miért napolták el az ellehetetlenítési törvényjavaslat megszavazását.
A tárcavezető saját imázsa építésére használja a politikai tartalmú „családi” videókat.