szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kovács Zoltán kiválasztotta a világgazdasági válság legsúlyosabb évét, hogy bebizonyítsa: van, aminél most jobb az élet Magyarországon.

Az About Hungary blogon magyarázta Kovács Zoltán, hogy miért sikeres az Orbán-kormány gazdaságpolitikája. A kormányszóvivő a külföldi olvasóknak mutatta be az eredményeket – legalábbis azokat, amelyek szerint tényleg jobban állunk most, mint 2010 előtt.

De Kovács teljesen biztosra ment: összehasonlítási alapnak kiválasztotta 2009-et, a világgazdasági válság egyik legrosszabb évét, és ezzel vetett össze néhány 2017-es adatot. A GDP most jobban nő, az államadósság pedig egy kicsit csökkent, miközben az infláció mérsékelt. Kovács szerint „ez nem véletlen, hanem egy fegyelmezett gazdaságpolitika eredménye” – miközben a nemzetközi gazdasági helyzet változásairól egy szót sem ejtett.

Amikor mi megpróbáltunk utánaszámolni, hogy mit hozott az elmúlt évek gazdaságpolitikája, 2008-at használtuk viszonyítási pontnak. A reálbérek szintje 2016-ban még mindig kisebb volt, mint a válság elején, igaz, most már sokkal többen dolgoznak. Ami pedig a „középső magyart” illeti, az ország 5-6. "leggazdagabb" tizede egy évtizeddel ezelőtt mintegy 60-70 ezer forintból élt meg, míg most ugyanez a szám 82-94 ezer forint. Az árak eközben 25 százalékkal nőttek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!