szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Veres János az Mfor-nak írta le, hogy élte meg a 2008-as krízist a Pénzügyminisztérium vezetőjeként.

Veres szerint „utólag többen – köztük magyar véleményvezérek is – úgy tekintenek vissza az akkor válságra, mint amit ők előre láttak.” A volt pénzügyminiszter viszont biztos benne, hogy az európai pénzügyi elit nem érzékelte a válság közeledtét. Még az úgynevezett informális ECOFIN-ülésen – amelyet 2008 szeptember 12-13-án az EU soros elnökségét adó Franciaországban rendeztek meg, s amelyen a tagországok pénzügyminiszterei mellett a bankelnökök és az Európai Központi Bank vezetői is részt vettek – sem merült fel a válság lehetősége, pedig akkor már csak két napra voltak a kirobbanásától.

„Ki tudja, hogy még hány évig tarthatott volna mindez, ha nem születik meg – részben szubjektív okból – az amerikai pénzügyminiszter döntése arról, hogy hagyják bedőlni a Lehman Brotherst?” tette fel a költői kérdést Veres arra célozva, hogy bizonyos eszközök túlértékeltsége már évek óta felmerült a pénzügyi rendszer szereplőinek mérlegeivel kapcsolatban, de ezeket sem az auditorok, sem a hitelminősítők nem kifogásolták.

A válság Magyarországra október 9-én délután gyűrűzött be, délután ugyanis megszűnt a kereslet a magyar állampapírok iránt, spekuláció indult a forint árfolyama és az OTP ellen. „Természetesen mi tudatában voltunk annak, hogy Magyarország – gazdaságának mérete miatt – bármikor spekulációs támadás célpontja lehet.”

Aznap este az akkori miniszterelnök Gyurcsány Ferenc, a jegybank elnöke, Simor András, valamint Csányi Sándor összeültek, és úgy döntöttek, az IMF segítségét kéri. Az IMF vezetői azonban mind a washingtoni éves közgyűlésükre tartottak, így csak jelentős késéssel érték el őket. „Az első jelzésektől számított 20 órán belül sikerült felmérnünk a helyzetet, mérlegelni a megoldási lehetőségeket… Életem legnehezebb 24 órája volt ez, semmiféle iskolában nem lehet erre felkészülni."


A Pénzügyminisztérium november 7-én jelentette be, hogy a pénzintézetek lehetővé teszik devizahiteles ügyfeleiknek az előtörlesztést, a törlesztési idő meghosszabbítását, a devizaalapú kölcsön forintalapúvá tételét, és a munkahelyüket elvesztőknek a törlesztés átmeneti könnyítését is.

(Mfor)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!