szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szolnoki műtrágyakirály a Bloombergnek nyilatkozott, azt mondta, Csányi Sándorral való vitája miatt indulhatott hadjárat ellene.

A hatóságok tavaly egy gyanú alapján megrohamozták a szolnoki műtrágyagyárat, amely Bige László, az ország ötödik leggazdagabb emberének érdekeltsége. A történet ezzel nem ért véget, a gyár működését felfüggesztették, illetve Bigét két napig fogva tartották. A bíróság azóta kimondta: a katasztrófavédelem jogtalanul zárta be az üzemet.

A történet az amerikai Bloomberget is érdekelte, amelynek maga Bige nyilatkozott. Ehhez érdemes hozzátenni a vállalkozó egy korábbi mondatát, amely szerint Bige fenyegető üzeneteket kapott. Mint mondta: a két barátján keresztül üzenték meg neki, hogy

szabadon elhagyhatja az országot, de ha nem teszi, akkor börtönbe fog kerülni.

Bige mindeddig nem említett nevet vagy neveket, hogy kik állnának az akció mögött. Ez most annyiban változott, hogy a Bloombergnek azt mondta, szerinte a Csányi Sándorral folytatott vitája állhat a hatóságok feltűnő érdeklődése mögött.

A műtrágyakirály nem közvetlenül Csányit kiállítja ki bűnösnek, egy részen ugyanis arról beszél, hogy azért nem reménykedhet segítségben, mert nem tagja a(z orbáni) belső körnek. “Magyarországon minden hatalmi ág egy kézben van”, tette hozzá Bige.

Az üzletember a Bloombergnek azt is állította, hogy a gyár leállítása, majd újraindítása, a hatóságok által indított eljárások több millió dollárjába kerültek, a vizsgálat pedig arra irányult szerinte, hogy kényszerítéssel eladja a céget. A gazdasági lap idézi OTP kommunikációs osztálya által megküldött reakciót, melyben kifejtik, hogy Csányi Sándornak nem áll szándékában megvásárolni a gyárat, de kettejük viszonyát már nem kommentálták.

Utóbbi kapcsán érdemes felidézni egy korábbi írásunkat: a két üzletember között néhány éve is volt egy komoly konfliktus, a piacvezető hazai mezőgazdasági integrátor cég, a 2013-ban csaknem 200 milliárd forintos forgalmat bonyolító KITE Zrt. miatt.

Bige a Figyelőnek adott 2014-es interjújában azt mondta, nem vesztek össze Csányival, csak nem beszélnek.

Frissítés: Cikkünk megjelenése után az OTP az alábbi kiegészítést tette a Bloomberg cikkéhez

Az OTP Bank 2012. március 7-én a jogszabályoknak megfelelően közzétett tőzsdei közleményében tájékoztatta a közvéleményt, hogy jogerősen megnyerte a Nitrogénművek Zrt-vel szembeni, több mint 25 milliárd Ft összegű kártérítési pert, amelyet a Nitrogénművek Zrt. indított az OTP Bank ellen.

Az OTP Bank a Bloomberg – szóban forgó cikket megelőző - érdeklődésére előzetesen megkereste a Nitrogénművek Zrt-t, hogy a Nitrogénművek Zrt. adja meg a felhatalmazást ahhoz, hogy a Bloomberg tervezett (és 2019. november 21-én megjelent) cikkére tekintettel az OTP Bank a fenti perrel kapcsolatos, banktitoknak minősülő információkat megoszthassa a közvéleménnyel. Ezen tények bizonyára segítették volna a valódi helyzet megismerését. Az OTP Bank legjobb tudomása szerint a Nitrogénművek Zrt. a mai napig nem válaszolt a banktitok feloldása iránti megkeresésre.

Megerősítjük, hogy Csányi Sándor nem tervezte és jelenleg sem tervezi a Nitrogénművek Zrt., vagy bármelyik más, Bige-csoporthoz tartozó vállalkozás megvásárlását, nem véleményezi a Nitrogénművek Zrt. pénzügyi állapotát. A vállalatcsoport által nyilvánosságra hozott éves üzleti jelentések, pénzügyi beszámolók kellő információt szolgáltatnak mindenki számára ennek megítélésére.

A fentiek ismeretében sajnálatos, hogy a Bloomberg hírügynökség nem teljes körűen járta körbe a szóban forgó témát, nem tárta fel tényszerűen a Bige-csoport pénzügyi, gazdasági, műszaki helyzetét, melynek hiánya miatt egy valótlan feltételezéseket tartalmazó cikket jelentetett meg. Szintén rendkívül sajnálatos, hogy a Bloomberg elmulasztotta tájékoztatni a közvéleményt arról, hogy az OTP Bank kész lenne tájékoztatást adni a cikkben említett feltételezésekkel kapcsolatos valós tényekről, amennyiben a Nitrogénművek Zrt. ehhez hozzájárult volna.

Csányi Sándor különösen sérelmezi, hogy a Bloomberg olyan hatósági eljárásokkal is összefüggésbe hozza, amelyeknek se okát se tartalmát nem ismeri, és azokra természetesen semmiféle ráhatása nem lehetett és nem is volt.

Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója egyúttal felhívja a figyelmet arra, hogy mind a valótlan, mind a valótlan és egyben sértő tények állítása, mind azok híresztelése jogsértésnek minősül.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!