szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig 480 milliárd forint ment a koronavírus elleni védekezésre.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Interjút adott a Magyar Nemzetnek Varga Mihály pénzügyminiszter, számvetéssel kezdte. A járvány elleni védekezési alapba 633 milliárd forintot irányítottak, ebből eddig 480 milliárdot használtak fel. „Az alapból fedeztünk minden egészségügyi beszerzést, így például a maszkok, a védőfelszerelések és a lélegeztetőgépek megvásárlását, de egyebek mellett a kiskunhalasi járványkórház felépítésének költségeit is” – mondta Varga.

A gazdaságvédelmi alap 923 milliárd forintjából eddig 904 milliárdot használtak fel, egyik részét a munkahelyek megóvására, másik részét új beruházások támogatására fordították.

Az interjú későbbi pontján megkérdezték a tárcavezetőt, hogy „idén számíthatnak-e az idősek az év végén valamilyen extra juttatásra.” A miniszter nem volt rest válaszolni:

A kérdésre korai lenne válaszolni, még csak júniust írunk, ebből a szempontból pedig a szeptemberi, októberi adatok számítanak lényegesnek. Azt ugyanakkor rögzítenem kell, hogy számításaink szerint idén zsugorodni fog a magyar gazdaság, mégpedig nagyjából három százalékkal. A költségvetési hiány – a korábbi évekkel ellentétben – három százalék felett lesz: 3,8 százalékkal számoltunk, de megeshet, hogy a mutató ezt is meghaladja végül. Államadósságunk szintén növekedhet, az év végére újra a GDP hetven százaléka fölé emelkedhet. Ilyen helyzetben elsősorban a munkahelyek megtartására, a gazdaság stabilizálására összpontosíthatunk.

De az is kiderül a beszélgetésből, hogy a kormány a „hazai vállalkozások helyzetének javításáért érdemi lépéseket tesz”, létrehozzák például a

a gazdaságvédelmi operatív törzset, rövid elnevezéssel a GOP-ot.

Hogy ennek mi lesz a feladata? Varga szerint „a GOP – amely már a jövő héten megtarthatja alakuló ülését – nyolc-tíz állami hatóság, szervezet, például az adóhivatal, a fogyasztóvédelem és az államkincstár képviselőit tömöríti majd. Azért éppen őket, mert a GOP azt a feladatot kapja, hogy azonosítsa és számolja fel azokat az adminisztratív szabályokat, amelyek fékezik az újraindítást, akadályozzák a vállalkozások tevékenységét, megnehezítik a hétköznapi ügymenetet. Azt tapasztaljuk, hogy a magyar közigazgatás nemegyszer fékező erőt jelent, nem pedig előre lendítő tényezőt.”

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Parragh László a minap sürgette, hogy a kata szabályait (kisadózó vállalkozások tételes adója) alakítsák át. Erre Varga csak annyit mondott, hogy a kamara felvetése megfontolandó, a „részletes adatok ugyanis azt mutatják, hogy számos esetben bújtatott munkavégzésről van szó, vagyis nem munkavállalóként, hanem katás vállalkozóként alkalmazzák a munkaerőt. Ezt a jelenséget meg kell szüntetni, a Pénzügyminisztérium és a kamara szakemberei megkezdték a közös munkát, elemzik a lehetőségeket. Erről most csak annyit mondhatok, hogy sietségre nincs ok, az esetleges szabályváltozások legkorábban jövőre léphetnek életbe.”

*

Ha már az operatív törzs ennek a hírnek (szemlének) a gerince, idézzük fel ezt:

Elbúcsúzott az operatív törzs tájékoztatója, a valódi kérdések kikerülőbajnoka

Volt idő, amikor vasár- és ünnepnapokon is a mindennapok része volt az operatív törzs, az egyenruhások és Müller Cecília tájékoztatója. Amíg a járványhelyzet engedte, hús-vér újságírók jelenlétével zajlott minden, de a törzs (és a Kormányinfó; ez utóbbi a héten újra élő közönség előtt lehet majd) az első adandó alkalommal költözött át az online térbe, így a kimondott cél, a tájékoztatás hamar önmaga karikatúrjába fordult át.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!